Poslední kategorií izraelské jaderné triády [6] jsou strategické bombardéry. Izrael disponuje letectvem o několika stech kusů různých bitevníků, pro strategické bombardovací účely v moderním smyslu z nich ale byly vybrány jen stroje F-15E Strike Eagle, především kvůli jejich vysokému akčnímu radiu. Pojmenovány byly F-15I Ra'am (česky „hrom“). Všech celkově 25 strojů bylo přiřazeno letce 69 na letecké základně Hatzerim. Zda byly stroje vyzbrojeny jadernými zbraněmi, ale není známo (Norris – Arkin – Kristensen – Handler 2002: 74), lze to však vzhledem k technickému vybavení strojů předpokládat.
Izraelská strategická doktrína podléhá utajení a je s ní srozuměna skutečně jen hrstka lidí. Současnou strategickou doktrínu Izraele experti označují různě, jde však prakticky o totéž. Avner Cohen ji např. označuje jako doktrínu jaderné neprůsvitnosti (nuclear opacity, FAS 2000), Louis René Beres jako doktrínu záměrné dvojsmyslnosti (deliberate ambiguity, Beres 2001). Egyptský analytik Kareem M. Kamel definuje izraelskou jadernou strategii jako strategii postavenou na posedlosti bezpečností a strachu ze zničení. Jaderné zbraně jsou chápány jako deterrent proti zničení státu ať už v podobě masivní odvety nebo v podobě užití taktických jaderných zbraní na koncentrace arabských vojáků (Kamel 2002).
Ač Izrael nikdy oficiálně neohlásil vlastnictví jaderných zbraní, v rámci své jaderné doktríny světu ukazuje, že je vlastní a současně popírá jejich existenci. To je de facto fundamentální součástí izraelské jaderné doktríny. Od této pozice si Izrael slibuje několik věcí. Jednak přepokládá, že kdyby se vzdal této doktríny, povzbudilo by to ostatní státy regionu, aby usilovaly o jaderné zbraně. Dále touto doktrínou využívá výhod postavení jaderné mocnosti (tak Izrael chápe svět), ovšem zároveň netrpí politickými problémy, které s sebou tato pozice přináší (Beehner 2006). Dalším bodem je předpoklad, že mlžením ohledně vlastních jaderných zbraní vytvoří Izrael v regionu jistou rovnováhu nejistoty, neboť žádný potencionální útočník si nemůže být jist, v jakém případě a za jakých podmínek Izrael své ultimátní zbraně použije [8] . Neodmyslitelným atributem izraelské politiky je také nepřipustit, aby jakákoliv arabská země získala jaderné zbraně (Martinů 2006: 35).
Izraelské jaderné zbraně však slouží především k odstrašení, a to hlavně povětšinou nepřátelských sousedů. Izraelská národní bezpečnostní strategie je založena na premise, že si Izrael nemůže dovolit prohrát ani jedinou válku. Toho je nejlépe možno dosáhnout vyhnutím se válce. Izrael díky své malé rozloze nemůže počítat ani s tzv. strategickou hloubkou svého území v případě nepřátelského útoku, a proto musí protivníkovi zabránit už ve vstupu na izraelskou půdu. Izraelská strategie tak stojí na věrohodném odstrašujícím postoji, jehož součástí jsou i preemptivní údery (FAS 2000). Izraelská deterrence předpokládá odstrašení jak jaderného tak konvenčního útoku, přičemž esenciální součástí úspěšné deterrence je vůle a kapacity k provedení (preemptivního) útoku.
Podrobně se pravděpodobné doktríně užití izraelských jaderných zbraní věnuje Louis René Beres, který těmto zbraním v izraelských rukou přisuzuje sedm funkcí (Beres 1996):
1) Deterrence rozsáhlých konvenčních útoků vedených nepřátelskými státy
2) Deterrence všech stupňů nekonvenčních útoků vedených nepřátelskými státy
3) Preempce nepřátelských jaderných útoků
4) Podpora konvenční preempce nepřátelských jaderných pokroků
5) Podpora konvenční preempce nepřátelských nejaderných pokroků
6) Prostředky k vedení jaderné války
7) Samsonova volba (tzn. poslední možnost, všeobecný útok proti nepříteli v případě kolapsu obrany a ohrožení vlastních populačních center)
Veškerá deterrence však stojí a padá na izraelském odhodlání a kapacitách udržovat a použít prostředky určené k odstrašení, tj. jaderné zbraně. A ještě přesněji, izraelská jaderná deterrence stojí a padá na tom, jak odhodlání a kapacity Izraele vnímají potencionální útočníci. Aharon Levran ve svém známém článku poukazuje na to, že bez schopnosti odstrašit protivníka Izrael nemůže počítat s tím, že by jeho nepřátelé měli zájem s ním jakkoliv spolužít (Levran 2001).
Izraelská doktrína odstrašování začíná mít v posledních letech jisté trhliny, které omezují její věrohodnost. První trhlinou byla válka na svátek Yom Kippur v roce 1973, ve které Izrael sice zvítězil, došlo ale k nahlodání pozice izraelských ozbrojených sil, jež arabské státy od té doby nepovažují za neporazitelné. Navíc, i když můžeme úspěšnému odstrašování přičíst úspěchy v tom, že od tohoto roku na Izrael nebyl zahájen všeobecný útok arabskou zemí, obtížně řešitelný konflikt s Palestinou dále nahlodal izraelskou dosud neotřesitelnou pozicí a také ukázal, že jaderné odstrašování má pramalý vliv na konflikty nízké intenzity.
Za slabinu současné izraelské deterrence lze také pokládat jistý nezájem o vojenská řešení izraelských problémů. Je to dáno změnou vztahu mezi USA a Izraelem, neboť USA se transformovaly z pozice izraelského spojence do pozice mediátora konfliktu na Blízkém východě (Levran 2001). Tato transformace izraelského spojence však omezila kapacitu izraelské deterrence, neboť arabské státy nyní vidí, že Izrael se už nemůže spolehnout na podporu této světové supervelmoci. Americký vliv na izraelskou vládu je v posledních dvaceti letech patrný, jednoznačně nejsilnější byl ale ve válce v Perském zálivu v roce 1991, kdy na Izrael dopadaly irácké rakety. Kvůli obrovskému americkému tlaku nakonec Izrael vojensky nereagoval a dokonce nechal obranu vlastního území na USA.
To, že se Izrael snaží nepřipustit, aby jakákoliv arabská země získala jaderné zbraně, bylo velmi dobře viditelné např. v úspěšném leteckém útoku na irácký jaderný reaktor v jaderném centru Al Tuwaita (často též nazývaný Tamuz nebo Osirak). Operace známá pod kódovým označením „Opera“ byla uskutečněna 7. června 1981 a 14 izraelských letounů v rámci ní v náletu vedeném přes území Saúdské Arábie irácký jaderný reaktor zničilo (Olšer 2008). Méně známou izraelskou operací je operace „Ovocný sad“, v rámci které osm izraelských letounů [9] zničilo 6. září 2007 syrský jaderný reaktor v Deir ez-Zor (The Sunday Times, 16. 9. 2007). Ač je Izrael kvůli těmto útokům vystaven značné kritice, především kvůli porušení Charty OSN, je třeba dodat, že kritika slábne s tím, jak jaderným mocnostem operace na zastavení jaderných programů v zemích s rizikovými režimy příliš nevadí.
Kredibilita izraelské deterrence však ztrácí s případem Íránu. Teoreticky by měl totiž íránský jaderný reaktor v jaderné elektrárně Búšehr na základě deklarované politiky a předchozích operací už ležet v popelu. To, že Izrael (ovlivněn silnou americkou lobby) prakticky nereaguje na nedaleký jaderný a raketový program, vytváří v očích izraelských nepřátel obraz slabého státu, jehož odstrašující schopnost je omezena.
Problémem je i realita deterrence jaderných i konvenčních útoků. Vzhledem k tomu, že hlavními nepřáteli Izraele jsou geograficky blízké arabské státy (některé přímo sousedící), znamenal by případný jaderný protiútok v jisté míře riziko i pro Izrael. Zničené životní prostředí, nukleární spad spolu s povětrnostními podmínkami, nereálnost užití těchto zbraní proti Palestině či Hizballáhu, nemluvě o reakci světového veřejného mínění, to vše má negativní dopady na izraelskou doktrínu odstrašování.
Za největší problém izraelského odstrašování lze ale považovat právě utajování vlastních jaderných kapacit a doktrín. Arabské povědomí o izraelské jaderné bombě automaticky neznamená, že Izraelské jaderné odstrašování je důvěryhodné. Pokud by byl izraelský jaderný arzenál považován v prvotním útoku za zranitelný, může to nepřátelské státy přesvědčit o provedení takového útoku. Podobně, pokud by bylo izraelské politické vedení považováno za neschopné použít jaderné zbraně v reakci na nic jiného, než nekonvenční útok, útočník by nemohl být odstrašen. A pokud by cílem izraelských jaderných zbraní měly být nepřátelské zbraně a vojenské struktury, nepřítel by se mohl tak obávat izraelského prvního útoku, že by raději zvážil takový útok sám (Beres, Vallely 2006: 2). Dokud bude izraelská strategická doktrína utajována, hrozí riziko, že nepřátelské státy usoudí, že první útok bude tak jak tak efektivní, zatímco relevantní veřejná doktrína by těmto státům ukázala, že Izrael má jak adekvátní jaderné zbraně, tak zcela dostatečné prostředky k jejich dopravení na cíl (Beres 2001). Zveřejněním oficiální doktríny by zároveň mohlo dojít k předsvědčení případných útočníků, že Izrael má vůli jaderné odvetné zbraně skutečně za podmínek stanovených v doktríně použít.
Kredibilita izraelského jaderného protiútoku je také snížena omezenými obrannými schopnostmi, které nezaručují, že případný první útok by izraelské odvetné zbraně nezničil. To je velmi závažný aspekt, především v souvislosti s úspěšným íránským raketovým programem. V srpnu 2008 Írán vypustil na oběžnou dráhu svůj první vlastnoručně vyrobený satelit [10] Omid za pomoci vlastního kosmického nosiče Safir-2 s doletem 250 km (MSNBC 3. 2. 2009). Izrael se snaží tuto svou zranitelnost vyřešit rozvojem vlastního obranného systému „Arrow“ proti balistickým raketám. Práce na Arrow započaly po iráckých raketových útocích na Izrael během války v Perském zálivu v roce 1991, první generace byla uvedena do operačního stavu v roce 1998 a v současné době Izrael testuje již třetí generaci tohoto antibalistického štítu, přičemž existují zprávy, že by se na vývoji měly podílet i USA, a to nejen finančně (Oren 2008).
Cílem textu bylo zjistit, zda má předpokládaná a dosud prováděná izraelská jaderná deterrence stále dost sil odstrašit protivníka od anihilačního útoku. S ohledem na výše uvedené informace můžeme říci, že izraelská odstrašovací schopnost je stále více narušována a reálně hrozí ztráta kredibility, a to i přesto, že kapacity k provedení ať už prvního preemptivního nebo odvetného útoku Izrael má.
Výše uvedené informace můžeme shrnout ve třech bodech. Za prvé, Izrael má dostatečné kapacity provést jak první tak odvetný úder jadernými zbraněmi, neboť disponuje všemi prostředky jaderné triády. Navíc jeho prostředky jsou technicky vysoce kvalitní, spolehlivé a permanentně modernizované. Význam těchto prostředků je ale do jisté míry podrýván jejich omezenou ochranou. Pro udržení vlastní deterrenční schopnosti by bylo vhodné, aby Izrael co nejdříve dokončil a uvedl v provoz nejnovější generaci antibalistického štítu Arrow. Odstrašující potenciál bude totiž posílen ve chvíli, kdy bude zajištěna ochrana jak odvetných strategických zbraní, tak vlastního území. Tento štít má potenciál i částečně anulovat vývoj íránského raketového programu.
Za druhé, izraelský jaderný odstrašující potenciál je třeba pro mír na Blízkém východě udržovat a dále rozvíjet. Írán nelze brát na lehkou váhu, za relativně krátkou dobu byl schopen vyvinout raketové technologie, s jejichž pomocí byl posléze schopen umístit na oběžnou dráhu vlastní satelit. Stejně významná je i schopnost nejen vyvinout takový satelit, ale také jej sledovat a komunikovat s ním. Izraelské jaderné technologie a antibalistické prostředky tak hrají významnou roli v udržení statu quo na Blízkém východě, a to nejen ve vztahu k Íránu, ale i k dalším nebezpečným režimům. Až dosud totiž izraelská deterrence prokázala svou úspěšnost, neboť od války na svátek Yom Kippur se Izrael neocitl pod všeobecným nepřátelským útokem.
Za třetí, izraelská jaderná deterrence v současné době selhává především v kategorii odhodlání, resp. vůle. Izraelská doktrína záměrné dvojsmyslnosti začíná být v současnosti kontraproduktivní, neboť arabské státy pozorně sledují vývoj Izraele a zjišťují, že v posledních letech je již jeho bývalá aura neporazitelnosti v troskách. Izraelská jaderná deterrence je chápána jako stále slabší, navíc nerozhodná a plná blufů. V takové situaci by mohlo oficiální prohlášení o vlastnictví jaderných zbraní pomoci, neboť by byl zveřejněn jednak skutečný stav izraelských jaderných prostředků a jednak oficiální jaderná doktrína. Veřejně vyhlášená doktrína by mohla přinést do regionu novou jakousi jadernou rovnováhu, resp. stabilitu, která by nahradila současnou nejistotu. Na druhou stranu, naprosté zveřejnění všech aspektů izraelského jaderného programu a kapacit by mohlo naopak situaci ještě zhoršit, neboť útočník by si úspěšnost svého případného útoku mohl poměrně jednoduše odvodit. Veřejně vyhlášená doktrína tedy musí být oznámena a vysvětlena opatrně tak, aby současnou situaci sice stabilizovala, ale současně aby Izrael, a potažmo celý region, neohrozila. Odtajnění programu by mělo mít své racionální hranice. Proponovaná doktrína by mohla být nazvána doktrínou opatrné otevřenosti.
[1] Mj. i z toho důvodu, že USA svými jadernými zbraněmi odstrašovaly nepřítele i od útoku na své evropské spojence. Ti se obávali, že USA nebudou ochotny zareagovat na konvenční agresi v Evropě jaderným útokem, který by zcela zdevastoval kromě nepřítele také evropská města a obyvatelstvo. Viděno očima kritiků z druhé strany, USA tímto tzv. rozšířeným odstrašováním (extended deterrence) také dávali všanc vlastní bezpečnost ve prospěch evropských spojenců.
[2] IRBM, Intermediate-range ballistic missile, dolet 3000 až 5500 km.
[3] SLV, Space Launch Vehicle.
[4] Izrael poslal raketu Shavit do vesmíru již sedmkrát. První dva starty (1988, 1990) byly experimentální, vynesly na oběžnou dráhu satelity Ofeq 1 a Ofeq 2, které sloužili pro testy vysílání, komunikace a solárních panelů. Až v roce 1995 byl vynesen první plně operační izraelský satelit Ofeq 3. V roce 1998 došlo k nezdařenému pokusu o vynesení satelitu Ofeq 4, v roce 2002 byl na oběžnou dráhu dopraven Ofeq 5 a roku 2004 následoval další neúspěch se satelitem Ofeq 6. Třetí plně funkční izraelský satelit byl na zemský orbit vynesen v roce 2007.
[5] SLCM, Submarine-launched cruise missiles, z ponorky odpalovaná střela s plochou dráhou letu.
[6] Některé zdroje indikují, že Izrael vlastní i jadernou dělostřelecké munici a dokonce jaderné miny, Izrael však takové informace popírá (Norris – Arkin – Kristensen – Handler 2002: 75).
[7] V tabulce jsou použity tyto zkratky: SRBM (Short-range ballistic missile, balistická střela krátkého doletu, do 1000 km), MRBM (Medium-range ballistic missile, balistická střela nižšího středního doletu, od 1000 do 3000 km), SLV (Space Launch Vehicle, kosmický nosič), SLCM (Submarine-launched cruise missile, z ponorky odpalovaná střela s plochou dráhou letu), ALCM (Air-launched cruise missile, z letounu odpalovaná střela s plochou dráhou letu), ALM (Air-launched missile, z letounu odpalovaná střela).
[8] Izrael sice mnohokrát naznačil, že jaderné zbraně jsou pro něj poslední možností v odpovědi na exsitenční hrozbu. Problémem však je, že nikdy nešlo o oficiální vyjádření a zároveň není jasné, co je myšleno slovním spojením existenční hrozba.
[9] Zajímavé je, že útok byl proveden výše zmiňovanou letkou 69 z letecké základny Hatzerim.
[10] Nejedná se o první vypuštění íránského satelitu do kosmu. Už v roce 2005 Írán vypustil komerční satelit na oběžnou dráhu ve spolupráci s Ruskem (v ruském kosmickém nosiči). Vypuštění Omidu za pomoci vlastních sil znamená další technologický pokrok a další osamostatnění Íránu.
Vlček, Tomáš. Izraelské jaderné odstrašování [online]. E-polis.cz, 22. duben 2009. [cit. 2019-12-14]. Dostupné z WWW: <http://www.e-polis.cz/clanek/izraelske-jaderne-odstrasovani.html>. ISSN 1801-1438.
[Nahoru ↑]
Hodnocení: 4.27 hvězdiček / Hodnoceno: 49x
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!
E-polis.cz hledá autory!
[28. leden 2019]
Časopis hledá nové interní redaktory a další externí spolupracovníky, kteří budou ochotní se podílet na vytváření obsahu. Své články posílejte k posouzení na emailovou adresu: reda…
Je nám líto, u tohoto zdroje žádné položky nebyly nalezeny :-(