Zeměloďka jako změna společenské smlouvy?

 15. březen 2018  Vivienne Valentinová  komentáře

Najít si partnera, mít dvě děti a nakonec si vzít hypotéku na dům za městem. Takto vypadá klasický stereotyp západního způsobu života. Mladší generace má ale jiné hodnoty, a to především čas. Mohla by chytrá změna způsobu života změnit smýšlení společnosti?

zdroj: wikimediazdroj: wikimedia

Soběstačný dům, nebo také "zeměloďka", je postaven na idejích naprosté recyklace, udržitelného rozvoje a stoprocentním využití podmínek prostředí. Jedná se o stavbu, která zahrnuje maximum ekologických a znovu využitelných komponentů. Jeden z prvních domů v USA opravdu připomínal loď na souši. Pro člověka, který dům využívá, to skýtá mnoho výhod.  Má volný čas a nemusí shromažďovat finance jak na nájem či poplatky, tak i na základní potřeby. Práci tedy nemusí vykonávat z finančních důvodů, ale proto, že ji opravdu dělat chce.

Jak to funguje?

Existují různé typy soběstačných domů, v nichž se využívá ekologických zdrojů energie, většinou však větrné elektrárny či solární panely. Dům je stavěn s ohledem na polohu a místo. Je zasazen hlouběji do země, aby lépe sbíral vodu, nebo byl postaven takovým směrem, aby zachytil co nejvíce slunce. V domě se topí minimálně, je odizolován a stavěn směrem ke slunci tak, aby v domě bylo celoročně 23 stupňů celsia. Přední část domu se skládá ze skleněných oken, která do domu propouštějí světlo, teplo a zároveň také tvoří skleník pro rostliny. K domu lze také přistavět prostor pro hospodářská zvířata. Některé komponenty jsou tedy dané, ale i tak je možné s designem kreativně pracovat.

Jaká je cena?

Náklady na stavbu se dají snížit při použití recyklovaného materiálu, jako jsou staré pneumatiky či plechovky a sklo. Dle velikosti domu a vybavení může dům v průměru stát od 180 000 korun za základní "survival" typ o jedné místnosti, až k 1 800 000 korun za složitější typy o třech místnostech. Dopady na životní prostředí, se při stavbě a užívání domu výrazně sníží na naprosté minimum. Stejně jako efekt, který dovolí obyvateli domu větší manévrovací prostor v rámci jeho práce i volného času, tedy i dům splatit rychle.

Lze tak žít?

Zeměloďky se začaly stavět v 70. letech na jihu Spojených států a jejich otcem je Michael Raynolds. Architekt, o kterém byl natočen dokument "Architekt odpadu", na sobě zkoušel v poušti hned několik verzí soběstačných domů, které bez povšimnutí fungovaly desítky let. Poté ale na přelomu tisíciletí narazil na právní normy, které ho donutily vynaložit velké množství peněz na jejich zachování. Záleží tedy na zemi, i její legislativě.

Jaké jsou pravděpodobné dopady?

Jedna z možností je zvýšení průměrného věku dožití. Kapitál by se soustřeďoval u občana, který by měl více času o sebe pečovat jak po fyzické tak i duševní stránce. Zpomalilo by se také znečišťování životního prostředí. Více financí a času občanů by mělo vliv na možnosti cestování. Teoreticky by se tak celosvětová společnost ještě více globalizovala. Velký posun by zažilo také vzdělání a výzkum vzhledem k volenému času. Je určitě snadné vidět v tomto způsobu bydlení výhody. Je však na to naše společnost připravena?

Jak citovat tento text?

Valentinová, Vivienne. Zeměloďka jako změna společenské smlouvy? [online]. E-polis.cz, 15. březen 2018. [cit. 2018-06-22]. Dostupné z WWW: <http://www.e-polis.cz/clanek/zemelodka-jako-zmena-spolecenske-smlouvy.html>. ISSN 1801-1438.

Autor Vivienne Valentinová

Autor:

Studentka oboru Politologie na Západočeské univerzitě v Plzni


[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 4 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Přidat komentář

Vložit komentář
Novinky

E-polis.cz hledá autory!
[22. červenec 2017]
Časopis stále hledá nové interní redaktory a další externí spolupracovníky, kteří budou ochotní se podílet na vytváření obsahu. Své články posílejte k posouzení na email redakce@e-…

Kde se diskutuje?

Je nám líto, u tohoto zdroje žádné položky nebyly nalezeny :-(