´Zrušení KSČM bych pokládal za nedemokratické´ - rozhovor s Jiřím Paroubkem (ČSSD)

 19. březen 2010  Zuzana Binarová   komentáře

Rozhovor s Jiřím Paroubkem - několik málo rozličných otázek k (nejen) aktuálnímu dění.

´Zrušení KSČM bych pokládal za nedemokratické´ - rozhovor s Jiřím Paroubkem (ČSSD)´Zrušení KSČM bych pokládal za nedemokratické´ - rozhovor s Jiřím Paroubkem (ČSSD)

Jste úspěšným politikem, který má evidentně nakročeno k volebnímu vítězství. Jaké období ve svém životě pokládáte za nejúspěšnější?

Možná, že Vás to překvapí, ale za nejúspěšnější pokládám období před volbami v červnu roku 2006, kdy jsem byl 13 měsíců premiérem a za tu dobu jsem pomohl ČSSD zvýšit volební preference z 10% na třetinu voličů.

 

Pokud by Vám byla nabídnuta kandidatura na post prezidenta republiky, přijal byste ji?

Tohle je relativně předčasná otázka, jelikož další volba prezidenta ČR bude až za 3 roky.  Jak už jsem ale řekl několikrát, tuto možnost nevylučuji.

 

Jaký máte osobní názor na KSČM? Nemyslíte si, že by tato politická strana měla být zrušena?

Já i ČSSD bychom si přáli, aby se KSČM transformovala na čistě sociální politickou stranu, ale to je bohužel asi nesplnitelné. Její zrušení bych pokládal za nedemokratické.

 

Co si myslíte o Straně práv občanů – Zemanovci (SPO-Z), která vznikla na podzim roku 2009 a skládá se mj. z osob spjatých s ČSSD? Myslíte si, že v letošních volbách uspěje?

Tak podle posledního průzkumu volebních preferencí, který se mi včera dostal do rukou, má tato politická strana 1,1% . Odhaduji, že v letošních volbách získá maximálně 2-3% hlasů.

 

Jaký máte názor na vznik nových politických subjektů za vládní krize? Vnímáte to pozitivně?  Myslíte si, že vznik nových politických stran (TOP09 nebo dříve zmiňovaná strana SPO-Z) povede ke zjednodušení při sestavování vládních koalic?

Myslím si, že zvyšující se fragmentace stranického systému k ničemu dobrému nevede.

 

Myslíte si, že současný konfrontační styl volebních kampaní může mít negativní vliv na českou politickou kulturu?

Tak podívejte se, každá volební kampaň je spor idejí jednotlivých poltických stran.  V demokraciích jako je USA nebo Francie se tento způsob boje objevuje stále.

 

Jak chcete snížit schodek státního rozpočtu a zároveň ročně investovat do zdravotnictví 11-12mld.?

Na podobnou otázku jsem už v předchozí debatě odpovídal. Jak jsem říkal, chci dosáhnout snížení schodku státního rozpočtu pomocí nevyužitých evropských fondů, soukromých dotací v rámci partnerství a úvěrů evropské investiční banky. Investice do zdravotnictví tento cíl neovlivní.

 

Je pravda, že je Vaším cílem sloučit zdravotní pojišťovny v jeden subjekt? Jaký to bude mít dopad na občany?

Tento cíl je dlouhodobý, neopovažuji se tvrdit, že bychom to mohli stihnout v jednom volebním období. Pro občany to bude znamenat levnější ceny v rámci všech poplatků ohledně zdravotního pojištění.

 

Co považujete za stěžejní ve Vašem volebním programu?

Boj proti krizi, řešení nezaměstnanosti, zdravotnictví, boj s korupcí, klientelismem a důchodová reforma.

 

Jakým způsobem byste vyvedl naši zemi z hospodářské krize?

Pro vyvedení ČR z hospodářské krize jsme sepsali plán s názvem Cesta z krize nebo kolekci tzv. oranžových knih. Boj s krizí je zmíněn i v našem volebním programu.

 

Profil

Ing. Jiří Paroubek se narodil 21. srpna 1952 v Olomouci. Studium na Vysoké škole ekonomické v Praze úspěšně zakončil v roce 1976. Ještě jako student vstoupil do Československé strany socialistické. V listopadu 1998 v rámci koaliční dohody ČSSD-ODS byl zvolen do funkce náměstka hl. m. Prahy. V roce 2004 se stal ministrem pro místní rozvoj a následně v roce 2005 nahradil S. Grosse na postu premiéra. V květnu roku 2006 byl zvolen předsedou ČSSD.

Jak citovat tento text?

Binarová, Zuzana. ´Zrušení KSČM bych pokládal za nedemokratické´ - rozhovor s Jiřím Paroubkem (ČSSD) [online]. E-polis.cz, 19. březen 2010. [cit. 2024-04-21]. Dostupné z WWW: <http://www.e-polis.cz/clanek/zruseni-kscm-bych-pokladal-za-nedemokraticke-rozhovor-s-jirim-paroubkem-cssd.html>. ISSN 1801-1438.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 3.5 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Přidat komentář

Vložit komentář

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!