Uvádím zde národnostní menšiny, které významným způsobem zasáhl princip „sebeurčení“, v tom pořadí, které reflektuje jejich četnost v 1. Československé republice. V tomto konkrétním případě a především kvůli dobovým faktorům nerozlišuji mezi Němci a Rakušany a považuji je za příslušníky jednotného německého etnika. Otázka Židů, Rusínů a dalších je již mimo rámec této práce.
Kupříkladu irským nacionalistům vzkázal, že mají své problém řešit demokratickou cestou uvnitř Velké Británie.
Sčítání lidu, jež proběhlo v roce 1921 dalo za pravdu spíše německé straně. Z celkového počtu 8, 76 milionu obyvatel bylo zjištěno 6, 8 milionu Čechů, 3, 12 milionu Němců, 2 miliony Slováků, 3/4 milionu Maďarů, 460 tisíc Ukrajinců a 76 tisíc Poláků. (Klimek a Kubů, 1995: 26; Kalvoda 1998: 410)
Tuto možnost prosazovali především Němci hlásící se k tzv. „velkoněmecké“ koncepci. Samotné Německo o připojení Sudet tehdy nežádalo. Německý ministr zahraničí Ulrich Brockdorf-Rantzau se dokonce vyjádřil v tom smyslu, že sudetští Němci vlastně nikdy součástí Německa nebyli. (MacMillanová, 2001: 243)
Před podpisem mírových smluv s Rakouskem a Německem.
Přese všechnu snahu však došlo k několika ozbrojeným konfliktům, přičemž nejprudší střety se odehrály ve Šternberku a v Kadani.
Kupříkladu i silně nacionalisticky zaměřený ministr národní obrany Klofáč zmírnil svoji silně protiněmeckou rétoriku a volal po „klidu a rozšafnosti“. Byl to dokonce on, kdo přišel s heslem, že Československo se má stát druhým Švýcarskem střední Evropy. Situace se ovšem změnila a když ostré německé protesty následovaly i po tom, co byly hranice oficiálně stanoveny. Z toho důvodu došlo na několik let k politické izolaci Němců v rámci československého politického systému.. Národní demokracie dokonce žádala o vyloučení Němců z armády. (Peroutka, 1991: 501 – 502)
Rozladěný britský premiér Lloyd George s v tomto kontextu vyjádřil k poslancům Dolní sněmovny: „Kolik v vás kdy slyšelo o Těšínu? (...) Nijak nezapírám, že já jsem o něm nikdy neslyšel.“ (MacMillanová, 2001: 244)
Smlouva o rozdělení Těšínska byla podepsána za situace, kdy Polsko v konfliktu se Sovětským svazem ztrácelo. Polský president Paderewski to komentoval výrokem: „Nemá cenu přít se o Těšínsko, když můžeme ztratit celé Polsko.“ Jinak smířlivý Masaryk odmítl přepravu vojenského matriálu určeného k výpomoci Polsku s dodatkem, že: „My jim pomohli tím, že jsme je teď neatakovali.“ (Klimek a Kubů, 1995: 39)
Trojan, Michal. Vznik 1. Československé republiky a princip sebeurčení [online]. E-polis.cz, 24. březen 2008. [cit. 2025-03-15]. Dostupné z WWW: <http://www.e-polis.cz/clanek/vznik-1-ceskoslovenske-republiky-a-princip-sebeurceni.html>. ISSN 1801-1438.
[Nahoru ↑]
Hodnocení: 4.3 hvězdiček / Hodnoceno: 23x
Zajímavý článek, přesto.... autor poukazuje na nespravedlnost, která znemožnila začlenění území obývaných českými Němci do Rakouského, či Německého státu na základě sebeurčení. Je třeba si uvědomit, že oba tyto státy byly státy poraženými a žádná z dohodových mocností neměla (již vůbec ne Francie)v úmyslu posilovat poraženého, přesto potenciálně nebezpečného protivníka. Dále je v textu uvedeno, že česká reprezentace " otevřeně slibovala relativně rozsáhlou autonomii pro všechny národnostní menšiny, což bylo většinou představitelů dohodových mocností považováno za „dostačující“ míru sebeurčení". Podle mého soudu byla autonomie přislíbena pouze Podkarpatské Rusi (vepsána byla i do Únorové ústavy, avšak k realizaci došlo až v roce 1938). V textu je také zmíněno, že ministr národní obrany Klofáč volal po tom, aby se Československo stalo druhým Švýcarskem Evropy. Profesor Jaroslav Valenta se s Docentkou Evou Broklovou shodují na tom, že příslib zřídit československý stát jako jakési "středoevropské Švýcarsko" je pouhou legendou a dezirpretací, která je živena především v části německé literatuy
Napsal: Martin Myslikovjan [Odpovědět]
přesto dávám 5 hvězdiček
Napsal: Martin Myslikovjan [Odpovědět]
Ad nespravedlnost)
Cílem článku nebylo vysvětlit a objasnit všechny aspekty, jež provázely finální určení hranic Československa - těch je zajisté velmi mnoho. Ba co více, že své argumenty vznášela nejen česká a německá strana, ale i ostatní aktéři vyjednávání - diplomaté zastupující Francii, Británii, Itálii, Spojené státy atd. Nešlo jen o Sudety nebo Československo. Každý případ aspiroval na to být precedentním, každá strana licitovala a tvrdě bojovala za své zájmy.
Ad autonomie)
Autonomie má různé podoby. V případě národnostních menšin se jednalo o autonomii jazykovou (a kulturní). Jazykový zákon (pokud je mi známo) součástí ústavy nebyl. Explicitně zmíněná politická autonomie pro Podkapatskou Rus byla podmínkou pro její "přisouzení" Československu.
Konec konců, je možné, že Wilson uvažoval o několika hierarchických stupních sebeurčení, přičemž autonomie (jakkoliv vágní tento pojem opět je) měla být jedním z nich. Ale to je jen spekulace, skutečnost zůstává zastřená tajemnstvím.
Ad Švýcarsko střední Evropy)
Tento světoznámý Klofáčův výrok je zmiňován ve většině literatury. Pokud je mi známo, tak tento výrok pochází z období, ve kterém se československá politická reprezentace všemožně snažila uklidnit nebezpečnou vnitrostátní situaci. Myslím si, že tato myšlenka byla čistě účelová a podle toho se s ní také zacházelo. Pokud je tato myšlenka živena německou literaturou, pak si troufám říci, že jde o velké nepochopení situace těmito autory.
Napsal: Michal Trojan [Odpovědět]
Děkuji za vysvětlení
Napsal: Martin Myslikovjan [Odpovědět]
E-polis.cz hledá autory!
[28. leden 2019]
Časopis hledá nové interní redaktory a další externí spolupracovníky, kteří budou ochotní se podílet na vytváření obsahu. Své články posílejte k posouzení na emailovou adresu: reda…