Volby do amerického Kongresu očima německého tisku

 15. prosinec 2010  Ondřej Hájek   komentáře

Volby do amerického Kongresu byly ostře sledovanou událostí. Všichni s napětím očekávali, jak tyto volby dopadnou a co jejich výsledky budou znamenat pro americkou politiku. Proto na ně byla upřena pozornost všech světových médií a německý tisk samozřejmě nebyl výjimkou.

Volby do amerického Kongresu očima německého tiskuVolby do amerického Kongresu očima německého tisku

  Volby do amerického Kongresu byly ostře sledovanou událostí. Všichni s napětím očekávali, jak tyto volby dopadnou a co jejich výsledky budou znamenat pro americkou politiku. Proto na ně byla upřena pozornost všech světových médií a německý tisk samozřejmě nebyl výjimkou. V následujícím textu jsou zmíněny některé články z německého tisku, které zdůrazňovaly různé aspekty a konsekvence vyplývající z výsledků těchto voleb.

Süddeutsche Zeitung přinesl článek o tom, že ve volbách do Kongresu v USA zaznamenali výrazný úspěch republikáni. Zajistili si většinu ve Sněmovně reprezentantů a uštědřili tak prezidentovi Baracku Obamovi nepříjemnou porážku. Dva roky po triumfálním vítězství Baracka Obamy v prezidentských volbách museli jeho demokraté spolknout hořkou pilulku v podobě porážky při volbách do amerického Kongresu. Díky tomu, že ve Sněmovně reprezentantů nyní získali převahu republikáni, mohou do budoucna torpédovat všechny návrhy zákonů z dílny současného prezidenta. Podle propočtů televizní stanice NBC si republikáni přišli na 237 křesel, což by znamenalo přírůstek o 59 mandátů. Ostatní televizní stanice hovoří o podobných číslech. Také v Senátu, v druhé komoře amerického Kongresu, došlo ke změnám. Krátce po uzavření volebních místností se potvrdily prognózy, podle kterých demokraté ztratí křesla v Senátu ve prospěch republikánů. Süddeutsche Zeitung v tomto bodě zdůrazňuje fakt, že takto získal mandát ve státě Indiana i Dan Coats. Ten byl v letech 2001 až 2005 velvyslancem USA v Německu. Německá média se zmiňují o Coatsovi z toho důvodu, že jako zástupce administrativy bývalého prezidenta George W. Bushe kritizoval tehdejší německou spolkovou vládu, která odmítala válku v Iráku1.

Focus uveřejnil článek, ve kterém se píše, že se prezident Obama po volebním nezdaru demokratů dostal na vrchol krize. Po vítězství republikánů ve volbách do Kongresu už to v americké politice nepůjde jako dosud. To si uvědomuje i samotný Obama a nabízí svému politickému oponentovi ruku. Americký prezident pozval vedoucí politiky demokratů a republikánů k otevřenému rozhovoru v Bílém domě. Chtěl s nimi diskutovat o situaci v hospodářství, o krácení daní, o pojištění pro případ nezaměstnanosti a také o dohodě o atomovém odzbrojení s Ruskem. Na setkání, které se konalo 18. listopadu 2010, Barack Obama pozval příštího předsedu Sněmovny reprezentantů Johna Boehnera, vůdčí postavu republikánů v Senátu Mitche McConnella, současnou předsedkyni Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosi a šéfa demokratů v Senátu Harryho Reida. Republikáni oznámili, že nyní chtějí využít svého vlivu a zrušit zdravotní reformu, kterou prosazuje Obama. I když obě strany otevřeně projeví připravenost ke kompromisům, zůstává nejasné, kde by k jejich spolupráci mohlo dojít. Sporných bodů zůstává dost. Obama sice deklaruje, že je ochotný ke kompromisům, ale bude se stavět republikánům na odpor, pokud to bude považovat za nutné. Republikáni sice mají jasnou většinu jen ve Sněmovně reprezentantů, ale mohou s ní blokovat politické záměry prezidenta. Demokraté však mají nadále většinu v Senátu. Kromě toho má prezident právo veta, se kterým může kdykoliv stopnout příliš nemilé plány. Potřebnou většinu, aby přehlasovali toto veto, republikáni nemají. Volební analýzy ukázaly, že demokraté mají malou podporu zejména u seniorů nad 65 let. U starších voličů volí 9 z 10 lidí republikány, 49 procent z nich se označilo za příznivce hnutí „Tea Party“ 2.

Na stejném serveru se objevil i článek, ve kterém se tvrdí, že volební úspěch při volbách do Sněmovny reprezentantů postavil americké republikány před dilema, ze kterého může profitovat prezident. Republikáni teď řeší otázku, jestli mají nějakým způsobem vycházet s Obamou, nebo se proti němu mají nadále vymezovat. Republikáni si uvědomují, že jejich kandidáti uspěli především proto, že to nebyli demokraté. Nejdůležitějším tématem těchto voleb byl špatný stav amerického hospodářství. Spojené státy se potýkají s nezaměstnaností, která dosahuje skoro deseti procent, a mnozí Američané kvůli ní nejsou schopni nadále splácet své hypotéky. Špatný stav domácího hospodářství byl pro americké voliče o hodně důležitější otázkou než další témata jako terorismus, války v Iráku a v Afghánistánu, ilegální přistěhovalectví a zdravotnická reforma. Volby vyhrála strana, která odmítala Obamovu politiku. Teď je ale nutné, aby co nejdříve vytvořila nějakou svou vlastní agendu. Stranický šéf republikánů Steele se domnívá, že je potřeba konečně zredukovat státní deficit a vyrovnat rozpočet. Republikáni by podle jeho názoru měli hledat politické partnerství s Obamou. Jiný významný republikán Boehner však odmítá spolupráci s Obamou a tvrdí, že „na kompromisy teď není čas.“3.

Zeit píše, že republikáni doufají, že využijí své síly k tomu, aby donutili prezidenta Obamu ke kompromisům v hospodářské politice. Odborníci však varují před přílišným optimismem. Lobbyistům jde nejen o změny ve zdravotní reformě, ale také o zmenšení důrazu na ochranu životního prostředí, o daňovou politiku a reformu finančního trhu. Jay Timmons, viceprezident průmyslové lobbystické skupiny Association of Manufacturers, prohlásil, že výsledek voleb je dobrý pro hospodářství a jeho cíle. Domnívá se, že s většinou ve Sněmovně reprezentantů změní opozice podstatné části zdravotnické reformy, změkčí státní regulace a omezí státní výdaje. Thomas Donohue, šéf obchodní komory U.S. Chamber, největší hospodářské lobbystické organizace, se nechal slyšet, že „se Američané rozhodli pro práci a růst a Obamovu politiku naprosto odmítli“. Zástupci hospodářských odvětví nyní také doufají, že se vrátí daňové úlevy pro průmyslové podniky z dob vládnutí George W. Bushe 4.

Německý tisk se věnuje zejména možným politickým konsekvencím, které by mohly výsledky těchto voleb přinést. Poukazuje se na to, že by republikáni mohli ztížit uvádění prezidentových představ do praxe. Také se připomíná skutečnost, že tyto volby umožnily Američanům vyjádřit nespokojenost se špatným stavem amerického hospodářství a vystavit demokratům jakousi pomyslnou stopku. Zajímavá mohou být v tomto ohledu pro čtenáře i vyjádření lobbyistů a představitelů amerického průmyslu.

  

Odpovědný redaktor: Adam Jelínek

Odpovědná korektorka: Jana Nováková

Titulní obrázek převzat z: http://www.afriscoop.net/journal/IMG/arton793.jpg  

  

Internetové zdroje:

  1. Süddeutsche Zeitung: (2010). Der Triumph der Republikaner. Süddeutsche Zeitung 3.11.2010, Dostupné na: http://www.sueddeutsche.de/politik/kongresswahlen-in-den-usa-stunden-der-entscheidung-1.1018886

  2. Focus: (2010). Nach der Wahlschlappe: Obama lädt zum Krisengipfel. Focus 4.11.2010, Dostupné na: http://www.focus.de/politik/ausland/usa/nach-der-wahlschlappe-obama-laedt-zum-krisengipfel_aid_568887.html

  3. Gruber, Peter: (2010). US-Kongresswahlen: Zweischneidiger Triumph für die Nein-Sager. Focus 3.11.2010, Dostupné na: http://www.focus.de/politik/ausland/usa/tid-20317/us-kongresswahlen-zweischneidiger-triumph-fuer-die-nein-sager_aid_568234.html

  4. Zeit: (2010). US-Wirtschaft wittert ihre Chance. Zeit 3.11.2010, Dostupné na: http://www.zeit.de/wirtschaft/2010-11/obama-wahl-wirtschaft

     

  5.  

Jak citovat tento text?

Hájek, Ondřej. Volby do amerického Kongresu očima německého tisku [online]. E-polis.cz, 15. prosinec 2010. [cit. 2024-06-21]. Dostupné z WWW: <http://www.e-polis.cz/clanek/volby-do-americkeho-kongresu-ocima-nemeckeho-tisku.html>. ISSN 1801-1438.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář

Vložit komentář

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!