„Vláda Petra Nečase dávno ztratila důvěru naprosté většiny obyvatel,“ rozhovor s Martou Semelovou

 11. duben 2013  Aleš Malár   komentáře

Mgr. Marta Semelová narozená 1. března 1960 v Praze je poslankyně za KSČM, předsedkyně klubu KSČM v Zastupitelstvu hlavního města Prahy a dlouholetá předsedkyně Pražské rady KSČM. Absolvovala Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy. Působila jako učitelka matematiky, tělesné výchovy a českého jazyka na pražské základní škole. Ve svém osobním programu prosazuje zdravotnictví bez poplatků, důstojnou výši důchodů, dostupné jesle a MŠ, levné bydlení a bezplatné vzdělávání.

„Vláda Petra Nečase dávno ztratila důvěru naprosté většiny obyvatel,“ rozhovor s Martou Semelovou„Vláda Petra Nečase dávno ztratila důvěru naprosté většiny obyvatel,“ rozhovor s Martou Semelovou

Z nedávné volby prezidenta vzešel jako vítěz, podle všeho, levicový kandidát. Myslíte si, že osobnost prezidenta Miloše Zemana má nějakou aktivní možnost v této zemi změnit k lepšímu?

Prezident má určitě možnost ovlivnit mnohé. Pokud jde o Miloše Zemana, jsem přesvědčena, že to nebude prezident, který by pouze pasivně sledoval, co se v České republice děje. Zcela určitě bude usilovat o to, aby aktivně ovlivňoval dění uvnitř státu i v zahraniční politice. Jakým směrem, to teprve uvidíme.

Není žádným tajemstvím, že jste velkým kritikem současné pravostředové vlády (ODS, TOP09 a LIDEM). Nelíbí se Vám zejména její neúcta k životu lidí v České republice a obecně neúcta k člověku jako takovému. Jak si myslíte, že by se toto z pozice vlády dalo reálně a prakticky změnit?

Volbami. A čím dříve, tím lépe. Vláda Petra Nečase dávno ztratila důvěru naprosté většiny obyvatel naší země. A není divu. Vždyť jaké jsou výsledky tohoto věčně se střídajícího uskupení ministrů? Korupční aféry sahající do nejvyšších pater politiky, přihrávání zakázek a vysokých odměn „kamarádíčkům“, zlaté padáky manažerům, z nichž mnozí opakovaně dovedli dříve prosperující firmy ke krachu, pohádkový, a přitom nezasloužený, dar církvi přes odpor téměř celého národa. Referendum, které jsme opakovaně navrhovali, vláda arogantně odmítla. Bohatí a církev mají zelenou, ostatní vládu nezajímají. Mladé rodiny nemají z čeho zaplatit hypotéky a náklady na bydlení, chybí jesle a mateřské školy pro jejich děti. Senioři mají dilema, jestli si koupí něco k jídlu či nezbytné léky. Dále je problémem rekordní nezaměstnanost, kdy v některých místech čekají ve frontě na práci na jedno pracovní místo desítky zájemců. Práci nemají ani absolventi škol a stále ohroženější je skupina lidí po 50. roce života. K tomu stále vyšší poplatky, škrty v dávkách a přídavcích a zdražování de facto všeho. Mimo jiné i pro tohle všechno jsme podporovali jako KSČM návrhy na vyslovení nedůvěry Nečasově vládě a vyhlášení nových voleb. Pud sebezáchovy však u koaličních stran funguje spolehlivě. Mnozí z jejich poslanců si totiž moc dobře uvědomují, že do sněmovny se už nedostanou. Věřím, že občané paměť neztratí.

Zajímal by nás Váš názor na rostoucí preference KSČM v posledních měsících. Pořád se říkalo a říká, že komunistům voliči postupně vymřou, ale nyní se zdá, že tomu tak není, neboť preference stoupají. Je to dáno tím, že lidé, zejména mladí, jsou otráveni současnou politikou, popřípadě neustálým střídáním ČSSD a ODS nebo nějak způsobem přijali myšlenky, které máte v programech?

Od všeho něco. Lidi žijí, na rozdíl od politiků vládních stran, v reálném životě a svými každodenními problémy, s kterými se musí potýkat. Denně sledují, jak se pár „vyvolených“ stará o vlastní kapsy na úkor ostatních. I přes masírování ze strany médií, které ve velké většině informují jen o něčem a navíc způsobem, který zastírá pravdu, objektivitu, pravou podstatu a příčiny současného stavu, si lidé uvědomují, že naletěli podvodníkům. Uvědomují si, že tzv. svoboda a lidská práva, jimiž se kdekdo ohání, jsou v kapitalistickém pojetí značně zdeformována. Prosím vás, jaká svoboda, když člověk žije ze dne na den a ještě to nestačí na všechno, co musí zaplatit? Jaká svoboda, když rodina je závislá na sociálních dávkách, protože všichni její členové dělali v jedné fabrice, která zkrachovala a široko daleko práce není?  Někdo si může dovolit všechno, zatímco druhý je stíhán exekutory a svobodně může tak akorát žít a umřít pod mostem. Je tedy logické, že lidé toho mají dost a začínají se ptát, kdo má jaké řešení či jaký program má někdo jiný, např. KSČM. Pokud se o něm dozví, musí uznat, že na tom, co nabízíme, něco je. Navíc za KSČM nejdou žádné korupční a jiné aféry.

Co říkáte na hysterii spojenou s výsledky podzimních krajských voleb, kdy komunisté výrazně zabodovali? Nehledě na to, že například v Jižních Čechách pak studenti drželi hladovky a protestovalo se i na jiných místech.

Primitivní antikomunismus, který se projevil v některých krajích za vydatné podpory médií, měl odvrátit pozornost od hlavních problémů, které tady máme. Má zastrašovat členy i voliče KSČM, ale jak je vidět, normální lidi zajímá něco zcela jiného. Myslím, že pedagogové, kteří podněcovali tyto nálady, hrubě zneužili své pravomoci prostřednictvím studentů, jimž chybí sociální a životní zkušenosti. Namísto toho, aby vedli mladé lidi k tomu, že je třeba ctít demokracii a výsledky voleb, vyvolali hysterickou kampaň proti těm, kteří byli zvoleni pro svoji odbornost a zkušenosti z práce v zastupitelstvu.

V České republice jste nejvýraznější podporovatelkou komunismu a komunistických myšlenek, za což jste stále kritizována. Co Vás přesně motivuje v tomto pokračovat?

Nemyslím, že bych byla nejvýraznější podporovatelkou komunistických myšlenek. Jsem jednou z členek KSČM, která je o správnosti této cesty přesvědčena a nemám důvod své názory měnit. Byla jsem tak vychována svými rodiči, kteří dělali, co bylo v jejich silách, aby byl svět lepší. A v tom chci pokračovat i já.

Pokud by volební preference komunistů udržely stejnou tendenci, jako je tomu dosud, je dost pravděpodobné, že by se stali i třetí nejsilnější stranou v PS. Dovedete si reálně představit fungování KSČM ve vládě, pravděpodobně po boku ČSSD? Jak a v čem si myslíte, že by KSČM byla lepší, než strany současné vládní koalice?

Nám nejde v prvé řadě o nějaké posty, ale o to, abychom mohli naplňovat svůj politický program, který je určen pro lidi, kteří chtějí slušně a důstojně žít a pracovat. Na voličích bude pak záležet, nakolik budeme moci náš program naplňovat. Co se týká sociální demokracie, ta na svém posledním sjezdu předvedla, že nedokáže překročit vlastní stín, mám na mysli rozhodnutí většiny delegátů o tom, že nezruší bohumínské usnesení. KSČM je suverénní politickou stranou, která nebude tancovat, jak ČSSD bude pískat. Jsme vždy připraveni k jednání, ale v pozici rovnoprávných partnerů. A pokud jde o srovnání se stranami současné vládní koalice, myslím, že už jsem se k této problematice vyjádřila v předchozích odpovědích.

V posledních měsících jsou „v módě“ místní referenda. Například na Praze 7 neprošla drahá radnice a zejména v Plzni stavba velkého obchodního centra. Hlas lidu tentokrát přehlušil sílu magistrátů a velkého byznysu, potažmo korupce. Myslíte si, že by se referenda a hlas lidu mohl více uplatnit i na centrální úrovni? Popřípadě konkrétně jak?

To zcela určitě. KSČM dlouhodobě prosazuje legislativní ustanovení celostátního referenda. A jeho konkrétní užití? Např. v poslední době by občanům jednoznačně patřilo právo rozhodnout v případě obrovského daru církvi, v minulosti např. při rozhodování o vstupu do NATO či rozdělení republiky.

Na to hned navazuje otázka. Myslíte si, že by bylo správné, aby byl tento takzvaný „hlas lidu“ slyšet prostřednictvím referenda v otázce církevních „restitucí“?

Na to jsem právě odpověděla.

Pokud se nemýlím, tak Ústav pro studium totalitních režimů považujete za zbytečně zveličovaný na úkor jiných institucí. Co Vám konkrétně na tomto úřadu/ústavu nejvíce vadí?

Jde o ústav účelově zřízený a ideologicky zaměřený, jehož výsledky a objektivitu zpochybňují i renomovaní experti. Mohou plnit studium historie, a jsem přesvědčena, že mnohem lépe, jiné instituce. Ušetřené peníze by se mohly dát na smysluplnější účely, třeba na financování školství či do oblasti sociální. Např. sociální služby, které jsou tak podfinancované, že mnohým hrozí zánik, by potřebnou dotaci určitě uvítaly.

Co vlastně Vy a Evropská unie? Jaký máte názor na její principy a politiku a současné směřování?

Nebyla jsem pro vstup do Evropské unie. To ovšem neznamená, že bych nebyla pro spolupráci mezi jednotlivými státy, a to ne pouze evropskými. Myslím, že výměna zkušeností a spolupráce na poli vědy a výzkumu, v oblasti vzdělávání, v sociální sféře, v hospodářství a obchodu, v zemědělství, zdravotnictví, kultuře atd. je důležitá. Nesouhlasím však s tím, že po všemožných diktátech a kvótách jsou naši zemědělci v situaci, že stěží přežívají a stejně tak i další odvětví. Současná EU hájí zájmy velkokapitálu, což vidíme i v naší zemi.

Jaký vidíte rozdíl mezi politickými vězni vězněnými za druhé světové války a v padesátých letech minulého století? Zmíním například dvě osobnosti. Julius Fučík byl a stále je komunisty opěvován, že zemřel za svoje politické přesvědčení – to komunistické. Srovnám ho s Miladou Horákovou, která taktéž zemřela za svoje politické přesvědčení – to národně sociální a ta je komunisty odsuzována.

Nelze srovnávat nesrovnatelné.

Odpovědná redaktorka: Nikola Klímová

Odpovědná korektorka: Tereza Špuláková

Titulní obrázek převzat z: http://www.psp.cz/sqw/detail.sqw?id=5962& ; o=6

Jak citovat tento text?

Malár, Aleš. „Vláda Petra Nečase dávno ztratila důvěru naprosté většiny obyvatel,“ rozhovor s Martou Semelovou [online]. E-polis.cz, 11. duben 2013. [cit. 2024-05-20]. Dostupné z WWW: <http://www.e-polis.cz/clanek/vlada-petra-necase-davno-ztratila-duveru-naproste-vetsiny-obyvatel-rozhovor-s-martou-semelovou.html>. ISSN 1801-1438.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 3.67 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Přidat komentář

Vložit komentář

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!