Valí se na nás věci, které minulá rada města pokazila, žehrá primátorka Prahy

 4. únor 2015  Soňa Krpálková   komentáře

„Připadá mi minimálně podivné, že za tuto neuvěřitelnou kauzu bylo potrestáno jen několik řadových úředníků. Něco to vypovídá o práci orgánů činných v trestním řízení v této záležitosti,“ tak okomentovala současná pražská primátorka Adriana Krnáčová dění ohledně trestních oznámení v kauze Opencard. Ve své funkci ale musí řešit řadu dalších problémů spojených řízením hlavního města. Jak si s nimi poradí? Dozvíte se v rozhovoru Soni Krpálkové!

Primátorka hlavního města Prahy Adriana Krnáčová. Zdroj: Youtube.comPrimátorka hlavního města Prahy Adriana Krnáčová. Zdroj: Youtube.com

Magistrát hlavní města Prahy je ve velké části médií zmiňován zejména v souvislosti s posledními problémy okolo Opencard a Pražských stavebních předpisů. Máte nějaké nové nápady či chystáte nějaké změny, které ovlivní život v Praze?
To určitě máme. Avšak berte prosím v úvahu, že jsme ve funkcích krátkou dobu. V současné době se na nás valí jedna problematická věc za druhou, které minulá rada zanedbala, neřešila nebo rovnou pokazila. Opencard, Pražské stavební předpisy, svoz odpadu, tunel Blanka, stav Magistrátu hl. m. Prahy atd. Je toho hodně a já se opravdu těším na to, že tyto záležitosti odvalíme a budeme se moci věnovat rozvoji našeho krásného města.

Do koaliční smlouvy byla Stranou zelených prosazena položka o zlevnění ročního kupónu na MHD o tisíc korun. Proč se zavedení této slevy odkládá? Kdy by mohla sleva vejít konečně v platnost?
Určitě, nic neodkládáme. Kolega náměstek Dolínek byl shodou okolností před 14 dny ve Vídni, kde slevu na jízdné řešil. Chceme jít totiž právě cestou, jakou zvolili ve Vídni. Ten model se v praxi osvědčil. Jasně jsme uvedli, že slevu na jízdném chceme uvést v život v návaznosti na letní prázdniny.

Kauza Opencard není stále uzavřená, momentálně následují další žaloby. Budou podle Vás potrestáni skuteční viníci?
Připadá mi minimálně podivné, že za tuto neuvěřitelnou kauzu bylo potrestáno jen několik řadových úředníků. Něco to vypovídá o práci orgánů činných v trestním řízení v této záležitosti. Na druhé straně ale je třeba dodat, že o vinících a potrestání rozhoduje pouze nezávislý soud, na jehož výsledky si budeme muset ještě chvíli počkat.

Ministerstvo pro místní rozvoj pozastavilo platnost Pražských stavebních předpisů prosazených bývalým primátorem Hudečkem. Dojde k jejich úpravě, aby mohla být jejich platnost obnovena, nebo přijdete se zcela novým návrhem?
Tato záležitost je v kompetenci pana náměstka Matěje Stropnického, za sebe mohu říci, že se budeme společně snažit co nejdříve uvést věc do pořádku tak, aby předpisy byly plně v souladu se zákony, a to jak českými, tak evropskými. Mohu také říct, že minimálně část Pražských stavebních předpisů není špatná. Ovšem bývalá rada si nepohlídala řádný legislativní proces jejich schválení. Kdyby to udělala, mohly Pražské stavební předpisy platit.

Myslíte si, že jsou Pražské stavební předpisy v jádru špatné? Vždyť Tomáš Hudeček mluvil o tom, že na nich spolupracovali přední architekti a další odborníci.
Na to jsem již odpověděla v předchozí otázce. V žádném případě však nechci sabotovat práci odborníků, to je to poslední.

Společnost BigBoard hrozí České republice arbitráží kvůli tomu, že Pražské stavební předpisy poškozují její podnikání kvůli stanovení rozměrů venkovní inzertní plochy. Víte něco o jejich dalších krocích?
O jejich dalších krocích informována nejsem, takže je nemohu blíže komentovat.

Kontroverze se objevují také u firmy JCDecaux a pronájmu reklamních ploch po celé Praze a zejména pak na stanici metra Národní třída, kde získala firma prostory na několik let dopředu zdarma. Už jste se stihla, za čas svého pobytu v úřadu primátorky seznámit i s tímto problémem?
Bohužel jsem zatím neměla příležitost se s tím seznámit do detailu. Vím, že jsou uzavřené údajně nevýhodné smlouvy na delší dobu, určitě je to věc, na kterou se budu chtít v budoucnu podívat. Pokud zjistím, že smlouvy lze nějak rozumně vypovědět, aniž by z toho pro Prahu vyplývaly nějaké finanční sankce, zaměřím se na to. V současné době ale řešíme řadu dalších palčivých problémů, jako je právě Opencard nebo Pražské stavební předpisy.

Další kauzou spojenou s Prahou je samozřejmě tunel Blanka. Existuje definitivní termín jeho otevření a v jaké fázi postupu se nachází?
V tunelu Blanka pokračují bezpečnostní zkoušky celého systému. Termín otevření počítáme na březen nebo duben letošního roku, na tom se nic nemění.

Jste nestraník za ANO 2011, uvažovala jste o vstupu do hnutí?
Samozřejmě, že uvažovala. Před nedávnem jsem dokonce podala přihlášku ke vstupu.

 

Mgr. Adriana Krnáčová, MBA vystudovala vědu o umění a jazyky na Univerzitě v Bratislavě, v USA se pak věnovala oblasti analýz a implementace strategií a získala titul MBA. Od roku 2001 pracovala jako výkonná ředitelka české pobočky Transparency International odkud v roce 2007 odešla do soukromého sektoru. Od března 2014 působila jako náměstkyně ministra vnitra. Funkci opustila v listopadu 2014, kdy začala vykonávat funkci primátorky Prahy. Věnuje se neziskovému sektoru i charitě.

Jak citovat tento text?

Krpálková, Soňa. Valí se na nás věci, které minulá rada města pokazila, žehrá primátorka Prahy [online]. E-polis.cz, 4. únor 2015. [cit. 2024-04-21]. Dostupné z WWW: <http://www.e-polis.cz/clanek/vali-se-na-nas-veci-ktere-minula-rada-mesta-pokazila-zehra-primatorka-prahy.html>. ISSN 1801-1438.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 3.33 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Přidat komentář

Vložit komentář