Václav Moravec: „Diváci jsou překvapeni, že odpovídám na jejich dopisy“

 12. únor 2009  Mgr. Michal Klusák   komentáře

Před zaplněným sálem Amerického centra v Plzni se včera konala přednáška známého moderátora diskusních pořadů PhDr. Václava Moravce na téma Média a politika. Akci organizoval regionální klub Mladých konzervativců Plzeň.

Václav Moravec: „Diváci jsou překvapeni, že odpovídám na jejich dopisy“Václav Moravec: „Diváci jsou překvapeni, že odpovídám na jejich dopisy“

Před zaplněným sálem Amerického centra v Plzni se včera konala přednáška známého moderátora diskusních pořadů PhDr. Václava Moravce na téma Média a politika. Akci organizoval regionální klub Mladých konzervativců Plzeň.

Představovat osobu Václava Moravce je téměř zbytečné, takže jen ve stručnosti. Václav Moravec vystudoval Žurnalistiku na FSV UK, kde získal i titul PhDr. Na Institutu komunikačních studií a žurnalistiky v současné době také přednáší a zabývá se etikou v médiích. Za největší školu však považoval práci v české redakci BBC. Každou neděli uvádí na ČT diskusní pořad Otázky Václava Moravce a od pondělí do čtvrtka má na rádiu Impuls pořad Impulsy Václava Moravce.

Václav Moravec hned na úvod řekl, že využívá každé příležitosti, kdy si může pohovořit se „svými diváky“, protože je to dle něj nejlepší zpětná vazba. „Dostávám po každých Otázkách řadu e-mailů, ve kterých mě jedna strana obviňuje, že nadržuji jednomu hostu a druhá zase naopak. Například po otázkách, jež proběhly minulou neděli, a ve kterých se střetla ministryně Filipiová s Davidem Rathem jsem měl zcela zaplněnou e-mailovou schránku. Snažím se na většinu dopisů odpovědět a lidé jsou pak většinou překvapeni, že jim vůbec odpovídám a vysvětluji svůj postoj k hostům. Diváci pak většinou ustupují od svých vyhraněných názorů. Proto jsem rád, že mohu vyjet mezi vás diváky a vysvětlit vám vaše dotazy osobně.“ Tím vyzval Moravec diváky k diskusi.

První otázka se týkala současné žhavé kauzy, kdy týdeník Reflex zveřejnil na své obálce Davida Ratha ala Adolf Hitler. Václav Moravec řekl, že se mu postup časopisu příliš nelíbí. „Neříkám, že si o to David Rath neříkal, ale nelíbí se mi na tom to, že z toho Reflex udělal marketingový tah. A podle dostupných údajů se prodej Reflexu skutečně zvedl,“ uvedl Moravec. Dodal, že by ho však zajímalo, kdyby Rath skutečně podal žalobu na týdeník, jak by rozhodly české soudy.

Další dotaz z pléna se týkal téměř „klasického problému“ – jak je možné, že do České televize chodí debatovat zástupci komunistické strany. Moravec vysvětlil, že to není problém ČT, ale problém zákona. „My zde sice máme zákon, který zakazuje propagaci komunismu a nacismu, ale už zde není zákon, který by zakazoval tyto strany. Pak je to tedy neřešitelné. Zákon o ČT jasně říká, že v publicistických pořadech mají být zastoupeny politické strany podle míry zastoupení ve volených orgánech, což my vztahujeme na Poslaneckou sněmovnu.“ Zdůraznil, že o hostech nerozhoduje sám, ale porada zhruba šesti lidí vždy na začátku týdne, ve které se reflektuje, jací hosté zřejmě přijdou i do jiných publicistických pořadů ČT.

Další otázka, na kterou moderátor odpovídal, se týkala toho, jak se vybírají politické strany, jež budou diskutovat v ČT, před každými volbami. „Když jsem přišel do televize, zdůrazňoval jsem, že by bylo vhodné mít před volbami vždy k dispozici dva výzkumy stranických preferencí, od dvou na sobě nezávislých agentur. Bohužel agentur zabývajících se výzkumem veřejného mínění, které by měly malé odchylky, není mnoho. Z výběrového řízení vzešly STEM a SC&C a obě před volbami 2006 ukázaly, že Zelení by se do Poslanecké sněmovny dostali a naopak, že US-DEU skončí v poli poražených.“ Před blížícími se volbami do Evropského parlamentu upozornil na to, že opět se do diskusí dostanou jen subjekty, jež mají reálnou šanci na úspěch. „Kandidovat se chystá asi 26 uskupení a opravdu nemůžu vést smysluplnou debatu se zástupci 26 stran. Odkazuji na to, že ve Velké Británii však na tyto postupy mají lepší pravidla, než máme my,“ dodal Moravec.

Následně čelil dotazu, co si myslí o fungování a systému jmenování tří mediálních rad v České republice, tedy Radě pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV), Radě ČT (RČT) a Radě Českého rozhlasu (RČRO). Každá z nich totiž v nedávné minulosti má za sebou nějakou kauzu. „Bohužel je nutné říct, že každá právní změna, jež v oblasti jmenování rad proběhla, byla jen k horšímu. Původně členy rady navrhovaly poslanecké kluby a dávaly do nich své neúspěšné politiky. Pak přišla stávka v ČT, ovšem nic moc nevyřešila. To bychom asi měli stávkovat do dnes, neboť pravomoc navrhovat členy rad přešla na společenské organizace a ty tam stejně jmenují opět straníky, či osoby stranám blízké. Je obrovská škoda, že RRTV nechápe své poslání a chce si hrát na editora vysílání. Radní nechápou, že v důsledku to uškodí televizi, či rozhlasu,“ vysvětlil moderátor. Doplnil, že v Německu fungují rady jako malé parlamenty, ve kterých rozhoduje asi 40 lidí.

Další otázka se týkala nově přijatého zákona, který zakazuje médiím zveřejňovat policejní odposlechy. Podle Moravce je zákon sice špatný, ale odposlechy se stávají součástí mediálních kampaní a média je užívají nadmíru. „Vadí mi, že Mladá Fronta Dnes odposlechy Mrázka dává jako seriál po kouskách. To nutně vede k tomu, že to deník znevěrohodňuje,“ vysvětlil svůj postoj Moravec a zároveň se opřel do šéfreportéra listu. „Pokud si z toho pan Kmenta dělá PR pro svůj druhý díl knihy, tak se pak nedivím, že politici žádají zákaz zveřejňování. Stejně tak se mi nelíbil ani postup Janka Kroupy v případě kauzy Morava. Všichni by se totiž měli zamyslet nad tím, kdo a proč mi ty odposlechy poskytuje,“ řekl Moravec, jež se na novinářskou etiku specializuje.

Zodpověděl i dotaz, zda se neobává, že by v Čechách mohl být přijat podobně tvrdý tiskový zákon, jako tomu bylo na Slovensku. „Ten zákon nakonec vyšel v mírnější podobě, než se předpokládalo, ovšem ani zde se nedivím, že tam to právo na odpověď existuje, protože v některých kauzách se dotyční nemají možnost bránit a hluboce to zasahuje do jejich životů, i když pravda byla nakonec jinde,“ zdůvodnil svůj názor Moravec s odkazem na kauzu Topolovský, jež zveřejnila Mladá Fronta Dnes. V této kauze šlo o obvinění tehdejšího psychologa hradní stráže, že sexuálně zneužívá vojáky. Topolovský se pokusil o sebevraždu, skončil v Psychyatrické léčebně v Bohnicích, aby se nakonec ukázalo, že to byla jakási pomsta na něj od vojáků.

Dotknul se také v současné době hodně diskutovaného tématu o zdravotnických poplatcích. „Řekl jsem ministrovi a jeho náměstkovi do očí, že jen idiot může začít reformu zdravotnictví poplatky. Já jsem slušně vydělávající člověk a poplatky mě přesto obtěžují v té formě, v jaké jsou. Nedávno jsem běhal po Střešovické nemocnici, abych našel automat na poplatky. To je prostě obtěžující. Reforma z pera pravicové strany měla začít tím, že měl být jasně definován základ a nadstandard zdravotního pojištění. A z toho by se pak odčítaly poplatky.“

Zcela na závěr dvouhodinového setkání došla řeč i na celosvětovou finanční krizi a její dopad na média. Podle Moravce se ani médiím problémy nevyhnou. „Myslím si, že to odnesou tištěná média (a jeho slova se už potvrzují – končí bulvární deník Šíp, pozn. aut.). Těch titulů je na trhu příliš a slabší podlehnou silnějším hráčům, kteří je odkoupí. Velmi se obávám toho, aby nedošlo k silnějšímu propojení Lidových novin a Mladé Fronty Dnes, které mají stejného vlastníka,“ uzavřel debatu Václav Moravec.

Jak citovat tento text?

Klusák, Michal. Václav Moravec: „Diváci jsou překvapeni, že odpovídám na jejich dopisy“ [online]. E-polis.cz, 12. únor 2009. [cit. 2024-03-02]. Dostupné z WWW: <http://www.e-polis.cz/clanek/vaclav-moravec-divaci-jsou-prekvapeni-ze-odpovidam-na-jejich-dopisy.html>. ISSN 1801-1438.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 4.25 hvězdiček / Hodnoceno: 28x


Přidat komentář

Vložit komentář

Nejchytřejší člověk na světě

pátek, 13. únor 2009
16:16

Šíp nekončí, jen se mění jeho periodicita. Navíc bych tento fakt nepřisoudil poklesu poptávky po tomto "hnoji" ale spíše tomu, že ho ty dvě zbývající stoky prostě vytlačili. Když se podíváte na náklad Blesku, tak zjistíte, že k jeho poklesu nedochází. Jestli se hospodářská krize nějak podepíše na tištěných médiích, tak to budou pravděpodobně life-stylové, Hobby atp. časopisy. Denní hnůj v trafice přežije i Poslední soud!


Napsal: Nejchytřejší člověk na světě [Odpovědět]

Stinin

sobota, 14. únor 2009
10:27

mklusak

to Nejchytřejší člověk na světě: To je fakt, ale končí jako deník. A končí ve stávající podobě. Ano, má z něj být týdeník, který se má nějakým způsobem spojit s TV Magazínem, ale nikdo ani pan Pavel zatím netuší jak. Jistě, je to dáno jeho nevalnou úrovní a nepovedenými koncepčními změnami, ale VLP se tím právě jistí... Už si nemůže dovolit v době kdy se všude hovoří o krizi držet ztrátový titul. Blesku neklesá náklada a ani neklesne, prortože jeho koncepce je umírněný bulvár - ted bude zajímavé sledovat souboj dvou titulů jednoho nakladatelství bez žádné vnější konkurence v tak ožehavém sektoru, jakým je bulvár...
Michal Klusák
---------------------------------
Zpráva byla upravena 14.02.2009 ve 10:28:01


Napsal: Stinin [Odpovědět]

Jarek

úterý, 24. únor 2009
19:11

Chtěl bych se zeptat autora článku, zda Václav Moravec nediskutoval ve svém vystoupení otázku objektivnosti a nezávislosti českých médií, jejichž kvalita (včetně ČT) stále klesá.


Napsal: Jarek [Odpovědět]

mklusak

čtvrtek, 26. únor 2009
18:33

mklusak

to Jarek: Nikoliv, toto téma v této podobě diskutováno nebylo. Hovořilo se o objektivitě mediálních rad, ale o samotných mediích ne.


Napsal: mklusak [Odpovědět]