TZ - Člověk v tísni ve světě i v Česku pracuje již 15 let

 17. září 2007  Adéla Pospíchalová   komentáře

Praha, 13. září 2007 – V sobotu 22. září oslaví společnost Člověk v tísni na Střeleckém ostrově v Praze patnáct let od svého vzniku. Od 14 hodin je připraven bohatý program, v 18 hodin začíná koncert hudebních skupin Bengas, Al Yaman a Santy y su marabu. Pro přítomné je připraveno české i cizokrajné občerstvení, vstup na odpolední happening i večerní koncert je zdarma. Připraven je také program pro děti.

TZ - Člověk v tísni ve světě i v Česku pracuje již 15 letTZ - Člověk v tísni ve světě i v Česku pracuje již 15 let

Praha, 13. září 2007 – V sobotu 22. září oslaví společnost Člověk v tísni na Střeleckém ostrově v Praze patnáct let od svého vzniku. Od 14 hodin je připraven bohatý program, v 18 hodin začíná koncert hudebních skupin Bengas, Al Yaman a Santy y su marabu. Pro přítomné je připraveno české i cizokrajné občerstvení, vstup na odpolední happening i večerní koncert je zdarma. Připraven je také program pro děti.

„Člověku v tísni, přesněji řečeno našemu snažení, které začínalo v roce 1992 v rámci humanitárně- reportérského týmu Epicentrum a pokračovalo jako Nadace Lidových novin, aby se v roce 1994 proměnilo v Člověka v tísni, je letos 15 let,“ říká Šimon Pánek, ředitel společnosti Člověk v tísni, který stál u jejích začátků. Oslavu patnáctých narozenin pořádá Člověk v tísni jako poděkování všem, kteří za dobu jeho existence podpořili jeho činnost. Člověk v tísni - 15 let

Člověk v tísni vznikl jako humanitární organizace, která za patnáct let rozšířila svou působnost do mnoha dalších oblastí – podporuje rozvoj v méně šťastných oblastech světa (Etiopie, Afghánistán, Namibie a další), podporuje sociální integraci ve 45 českých a moravských městech a obcích, pořádá festival Jeden svět, podporuje dodržování lidských práv (Kuba, Bělorusko, Moldávie a další) a provozuje informační a vzdělávací projekty.

„Člověk v tísni ve světě v rámci svých humanitárních a rozvojových projektů přímo pomohl přibližně 1 156 000 lidem (utečencům a lidem v krizových nebo válečných oblastech, kterým pomohl zabezpečit jídlo, pitnou vodu, přístřeší či nové zaměstnání, žákům a učitelům škol a dalším),“ bilancuje patnáct let Člověka v tísni Marek Štys, vedoucí humanitární a rozvojové sekce. Nepřímo Člověk v tísni prostřednictvím opravené infrastruktury, nových klinik a nemocnic a mnoha jinými způsoby zlepšil životní podmínky 2 819 000 lidí

Na návštěvníky Střeleckého ostrova čeká odpoledne plné rozličných aktivit, spojených s činností Člověka v tísni. Od 14.45 se koná veřejná tisková konference se zakladateli Člověka v tísni, Šimonem Pánkem a Jaromírem Štětinou, následovaná Zápisníkem zahraničních zpravodajů (setkání s lidmi, kteří pracují pro Člověka v tísni v zahraničí) a debatou s názvem Jakpak je Dnes u nás doma (Programy sociální integrace, festival Jeden svět, informační a vzdělávací projekty).

Jednotlivé sekce si připravili také svůj vlastní program. „Láska a vášeň v socialistickém seriálu, tak se jmenuje kvíz, který je pro vás připravený v naší normalizační škole. Přijďte a otestujte si své znalosti vtíravých kusů tradiční seriálové tvorby,“ zve Karel Strachota, ředitel projektu Jeden svět na školách. Tento projekt připravuje učební materiály pro střední a základní školy, ve kterých využívá potenciálu dokumentárních filmů. Jeden svět na školách spolupracuje s 2200 základními a středními školami.

„Přijďte a navštivte Grand Hotel Kosmos na Střeleckém ostrově, připraven je bohatý společenský program, příjemné prostředí, pobyty v délce 28 let. V recepci hotelu uspořádáme prezentaci nových zajímavých destinací,“ říká Jiří Knitl z oddělení lidských práv.

Návštěvníky čeká také fotografický labyrint se snímky ze zemí, kde Člověk v tísni působí nebo působil, bezvirová zóna, dluhová spirála, dobré fotografie za tisíce a slov a další.

Na koncertu vystoupí kapely Bengas, Santy y su marabu a Al Yaman. Kapela Bengas, která vznikla v roce 2001, hraje romskou hudbu, balkánský folklór, rytmy Arábie a Španělska. Většina členů skupiny Santy y su marabu pochází z Kuby. Latinskoamerická je i jejich hudba – salsa, afro, kubánské tradicionály i vlastní tvorba. Pražská kapela Al Yaman vychází z lidových a zlidovělých písní Jemenu a arabského světa, ve své hudbě spojuje tradiční postupy s prvky taneční hudby.

Hlavním partnerem akce je Plzeňský prazdroj.

Na požádání rádi poskytneme fotografie ze současnosti i historie společnosti Člověk v tísni.

Více informací poskytne:

Adéla Pospíchalová, vedoucí mediálního oddělení

Telefon: 777 787 943

Adela.pospichalova@clovekvtisni.cz

Hlavní stan

Veřejné tiskové konference aneb Všechno, co jste chtěli vědět o Člověku v tísni, ale báli jste se zeptat..

Do 14,45 rozvojové a humanitární projekty představí hudbu a fotografie z misí Člověka v tísni

14,45 - 15,30 Zápisník zahraničních zpravodajů (Člověk v tísni ve světě - humanitární a rozvojová pomoc,lidskoprávní projekty)

Do 16,00 rozvojové a humanitární projekty představí hudbu a fotografie z misí Člověka v tísni

16,00 - 16,45 A léta běží přátelé (Šimon Pánek a další lidé, kteří stály u zrodu Člověka v tísni, vzpomínají, jak Člověk v tísni začal a kam se za 15 let posunul)

Do 17,15 rozvojové a humanitární projekty představí hudbu a fotografie z misí Člověka v tísni

17,15 - 18,00 Jakpak je dnes u nás doma ( Člověk v tísni doma - programy sociální integrace, Festival Jeden svět, vzdělávací projekty)

Podium

14,30 přivítání, představení programu

15,30 - 16,00 divadlo Buchty a loutky

16,45 - 17,15 divadlo

18,00 - 18,05 poděkování Šimona Pánka

18,05 - 19,00 I. Kapela – Santy y su Marabu

19,15 - 20,15 II. Kapela – Al Yaman

20,15 - 20,55 hudební vystoupení - Spiknutý Burác

20,55 - 21,00 poděkování Šimona Pánka

21,00 - 22,00 III. Kapela - Bengas

Společnosti Člověk v tísni se za patnáct let od svého vzniku podařilo:

VE SVĚTĚ

  • přímo pomoci přibližně 1 156 800 lidem v Asie, Africe, Latinské Americe a Evropě (žákům a učitelům škol, lidem v krizových nebo válečných oblastech, kteří dostali balíčky s jídlem a dalšími nejnutnějšími potřebami, a dalším). Nepřímo Člověk v tísni prostřednictvím opravené infrastruktury nebo nových nemocnic zlepšil životní podmínky 2 819 000 lidí po celém světě
  • vyhlásit 22 SOS sbírek a z jejich výtěžku pomohl lidem v Sarajevu, Íránu, Čečensku, Afghánistánu, na Kubě, Srí Lance a v mnoha dalších zemích
  • postavit nebo zrekonstruovat 241 škol
  • podpořit lidi usilující o demokratizaci a dodržování lidských práv v Bělorusku, Moldávii, Barmě, na Kubě, Ukrajině...

V ČESKÉ REPUBLICE

  • založit festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, za jehož devět let existence mělo 282 314 diváků možnost shlédnout 1016 filmů
  • myšlenku filmu jako účinného vzdělávacího prostředku rozšířit na 2200 základních a středních škol po celé zemi v rámci programu Jeden svět na školách
  • v oblasti intekulturního a globálního vzdělávání uspořádat semináře pro 2500 učitelů, vychovatelů, studentů, úředníků státní správy, samosprávy a Policie ČR v rámci programu Varianty
  • poskytnout komplexní řešení problému sociálního vyloučení a pomoci tak jen za poslední rok 2500 rodinám ve 110 vyloučených komunitách 45 měst a obcí po celé zemi
  • pomoci při rozsáhlých povodních v letech 1997, 2002 a 2006
  • založit Klub přátel Člověka v tísni (www.clovekvtisni.cz/klub), ke kterému se rozhodlo připojit již 2950 lidí

ČLOVĚK V TÍSNI ROK PO ROCE

1992

Na popud válečného novináře Jaromíra Štětiny je v Lidových novinách založen novinářsko-humanitární tým Epicentrum, který vyhlašuje sbírku SOS Náhorní Karabach. Pomoc je dopravena do karabašských nemocnic, zpět skupina přiváží svědectví o válce. Koncem roku přecházejí humanitární aktivity pod Nadaci Lidových novin, která vyhlašuje Týden pro Bosnu a vypravuje do válkou zmítané země první dodávky pomoci.

1993

Nadace zahajuje největší humanitární operaci z postkomunistických zemí na pomoc obyvatelům Bosny a Hercegoviny. Humanitární konvoje s potravinami a hygienickými potřebami směřují do obléhaných míst. Sarajevské nemocnice dostávají tři letecké zásilky léků. Na pomoc obyvatelům Somálska je vypraven náklad léků a potravin. Nadace vypravuje také humanitární konvoj s padesáti tunami šatstva do hladomorem stíhaném Mongolska.

1994 a 1995

Tým lidí z Nadace Lidových novin přechází pod křídla České televize a vzniká tak Nadace Člověk v tísni při České televizi. Pomoc dětem v Bosně a Hercegovině pokračuje díky sbírce SOS dítě v nouzi. Nadace vyhlašuje sbírku SOS Čečensko a otevírá stálou misi na Severním Kavkaze. Poprvé je udělena cena Homo Homini za významný osobní přínos k obhajobě lidských práv, prvním laureátem se stává Sergej Kovaljov.

1996 – 1998

Po skončení bojů v Bosně a Hercegovině se Člověk v tísni zaměřuje na rekonstrukci tamních nemocnic a psychoterapeutickou pomoc lidem s posttraumatickým syndromem. Nadace také začíná dlouhodobě podporovat kubánskou opozici – přímo na Kubě jsou distribuovány léky a technika. Po povodních v roce 1997 je vyhlášena sbírka SOS Morava a Slezsko – do zaplavených oblastí míří dodávky pitné vody, jídla a hygienických potřeb.

1999

Koná se první ročník festivalu dokumentárních filmů Jeden svět. Svou činnost zahajuje v českých městech projekt terénní sociální práce, více než třicet terénních pracovníků projde školením. Do Černé Hory míří kamiony s humanitární pomocí pro kosovské uprchlíky. Vzhledem ke změně zákonů se společnost transformuje z nadace v obecně prospěšnou společnost a získává název Člověk v tísni – společnost při ČT, o.p.s.

2000 a 2001

Společnost Člověk v tísni působí ve válkou zmítaném Čečensku jako největší výkonný partner Světového potravinového programu (WFP). Je první organizací, která zásobuje válečné město Groznyj. Vzniká projekt Varianty, v jehož rámci se koná mediální kampaň proti rasismu a netoleranci s názvem „Be Kind To Your Local Nazi“. Člověk v tísni působí v barmských utečeneckých táborech a v srbských ústavech pro mentálně postižené.

2002

V Afghánistánu začíná fungovat stálá mise, která dodává potraviny uprchlíkům a umožňuje jejich návrat do svých domovů. V současnosti se mise soustředí na opravy komunikací, opravy a rozvoj škol a zdravotnických zařízení a podporuje zaměstnanost žen. Po rozsáhlých povodních je vyhlášena sbírka SOS Povodně, na jejímž kontě se shromažďuje celkem 269 milionů korun. Ty jsou využity na pomoc domácnostem a veřejné projekty.

2003

V Iráku začíná působit stálá mise - zaměřuje se na obnovu zdravotnictví a školství, po evakuaci do Jordánska také na rozvoj lidských zdrojů. V Africe vznikají první čistě rozvojové projekty – v Namibii se zaměřují na snížení následků epidemie HIV&AIDS, v Etiopii na školství a přístup k vodě. Člověk v tísni v Praze pořádá konferenci o Severní Koreji, která upozorňuje na neúnosnou situaci korejských uprchlíků v Číně.

2004

Na přelomu roku 2003 a 2004 je vyhlášena sbírka SOS Írán na pomoc obětem rozsáhlého zemětřesení. Člověk v tísni postavil v Bámu tři školy a polikliniku. V říjnu se koná první ročník sbírky Postavme školu v Africe, jejíž výtěžek přesahuje jeden milion korun. V Etiopii byly z vybraných prostředků prvních dvou ročníků postaveny tři školy. Na Václavském náměstí stojí poprvé symbolická cela na podporu kubánských vězňů.

2005

Na pomoc obětem tsunami se na kontě sbírky SOS Srí Lanka schází více než 130 milionů korun, za které se mimo jiné staví domy, školy a školky. Po silném zemětřesení v Pákistánu je vyhlášena sbírka SOS Pákistán. V České republice probíhá kampaň Likviduj! www.ceskaghetta.cz proti zhoršující se situaci sociálně vyloučených lidí. V Ústí nad Labem, Plzni a Bílině startuje projekt Polis, jehož cílem je zvýšit životní šance těchto lidí.

2006

Po jarních povodních je obnovena činnost povodňového týmu z roku 2002 a je vyhlášena sbírka SOS Povodně. Po izraelsko-libanonském konfliktu je vyhlášena sbírka SOS Libanon, z jejího výtěžku je poskytována humanitární a později psychosociální pomoc libanonským uprchlíkům. Propojením sociálně zaměřených projektů vznikají Programy sociální integrace, které se zaměřují na systémové řešení sociálního vyloučení v České republice.

2007

V Etiopii byla otevřena čtvrtá škola financovaná ze sbírky Postavme školu v Africe, na podzim bude dokončena škola pátá. Letošní ročník sbírky se koná 9.-11. října. V Afghánistánu se podařilo od roku 2002 postavit či zrekonstruovat více než osmdesát škol. Od jara si mohou lidé koupit výrobky z chráněné dílny v Namibii v prvním stálém obchodě v obchodním domě Kotva. Festival Jeden svět letos navštívilo 71 tisíc diváků.

Jak citovat tento text?

Pospíchalová, Adéla. TZ - Člověk v tísni ve světě i v Česku pracuje již 15 let [online]. E-polis.cz, 17. září 2007. [cit. 2024-07-15]. Dostupné z WWW: <http://www.e-polis.cz/clanek/tz-clovek-v-tisni-ve-svete-i-v-cesku-pracuje-jiz-15-let.html>. ISSN 1801-1438.

Autor Adéla Pospíchalová

Autor:

vedoucí mediálního oddělení Člověk v Tísni


[Nahoru ↑]


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář