Týden s prezidentskými kandidáty: Vratislav Kulhánek

 10. prosinec 2017  Ester Kurzyszová  komentáře

\"Narodil jsem se v Plzni. Kdybych se stal prezidentem, především bych rád vrátil váhu řemeslu a odborné práci. Dále bych chtěl zvýšit prestiž České republiky, a to jak doma tak i v zahraničí,\" říká o sobě další z kandidátů na prezidenta Ing. Vratislav Kulhánek, dr. h. c., bývalý předseda představenstva Škody Auto či šéf Českého svazu ledního hokeje.

zdroj: Monika Mundilová, debata prezidentských kandidátů v Plznizdroj: Monika Mundilová, debata prezidentských kandidátů v Plzni

Jaká by měla být podle Vás ústavně-politická role budoucího prezidenta ČR?

Já jsem zastáncem reprezentativní role prezidenta. Ústava definuje pravomoce prezidenta a nemá cenu si hát na to, že by prezident mohl ovlivnit více. Ceremoniální funkce není zanedbatelná, má velmi podstatnou roli ve fungování státu, je třeba ji respektovat. Dle mého názoru je však funkce velitele ozbrojených sil pouze na formální úrovni.

Kdybyste se Vy stal prezidentem, co byste dělal jinak než Miloš Zeman?

Je nutné si připomenout, že i prezidentské volby byly volbami demokratickými, a to je nutno respektovat. První bych svolal zasedání předsedů politických stran, s nimiž bych prodisktutova práci parlamentu a rozdělení jeho funkcí. Váhal bych ve volbě předsedy vlády, avšak pravděpodobně bych zvolil předsedu hlavní politické strany. Nevidím důvod nerespektovat vůli občanů.

Jmenoval byste do vlády politika obviněného policií?

Ne.

Jak se stavíte k amnestii?

Věřím soudům a jejich tvrzení, že každý člověk, který se něčeho dopustil, má absolvovat relevantní trest. V případě zhoršení zdravotního stavu trestní řád umožňuje tento trest snížit. Vnímám amnestii jako přežitek feudální doby.

Jaká témata byste jako prezident ve společnosti nastolil za nejpodstatnější?

„Kde koho pata bolí.“ Prvním nastoleným tématem by bylo dostat děti od počítačů ke sportu, s čímž úzce souvisí školství. Dále bych se zajímal o bezpečnost, a to jak vnitřní tak i vnější.

Jak byste jako prezident udržoval kontakt s občany? Jezdil byste často během výkonu funkce do měst a obcí?

Líbí se mi taktika Václava IV. (převlékl se a šel mezi lidi). Samozřejmě, že bych jezdil „ven“, nepovažuji tuto zemi jako montovnu automobilky Škoda, nepodceňoval bych se.

Koho byste si zvolil na post tiskového mluvčího?

Neuvažuji nad tiskovým mluvčím, ale nad ředitelem tiskového odboru. Rád bych si zvolil ženu a to půvabnou, tímto by se zvýšil význam prezidentského statutu. Její funkcí by však byly pouze ty otázky, jimiž je oficiálně pověřena nikoliv vlastní názory.

Jak byste Vy zhodnotil prezidenty po roce 1989?

Václav Havel  2

Václav Klaus 4 (kvůli poslední amnestii, ne proto, že o mě řekl, že jsem marťan)

Miloš Zeman 3-

Jaký je Váš postoj k USA a NATO?

Zde nabízím jednoduchou odpověď. K USA se stavím s mírnou rezervou, Severoatlantická aliance by byla bez Spojených států o ničem. Evropa by nebyla schopná se sama ubránit, jakmile by jiná velmoc viděla slabý článek, chopila by se ho. Má odpověď tedy zní: NATO ano, USA ano.

A jak se stavíte k Evropské unii?

Bez EU bychom zajisté neměli tak vysoký životní standard, jaký máme nyní. Nedovedu si představit, jak by to vypadalo po našem vystoupení, jak by ČR fungovala bez členství v Evropské unii. Co se týká Evropské komise, zde bych doporučoval snížit o 80% veškeré náklady a o 90% pracovníky.

Jak se stavíte ke spolupráci s Ruskem a Čínou?

Prosazuji velmi rezervované chování. Měli bychom ekonomicky infiltrovat expanzi do Ruska, protože tím zvyšujeme jeho ekonomiku. V Číně spatřuji velké nebezpečí, snaží se vytvořit z Česka základnu pro politické vniknutí do Evropské unie, to je dle mého názoru velmi nebezpečné, a to ne ve vojenské ale v ekonomické a společenské sféře.

Kde byste podnikl své první zahraniční cesty a kde byste se jim naopak vyhnul?

První bych chtěl na Moravu, ale to by mi asi neprošlo (smích). Určitě bych zavítal do Slovenska, Rakouska (to jsou vlastně Jižní Čechy) a Německa. Nechtěl bych se podívat do Severní Korei a do Somálska.

Pro server Deník cz jste uvedl, že „cest na východ bylo dost“. Jak jste to myslel?

Já si myslím, že jedna cesta na východ střídala druhou, to už není nutné. To bylo především zásluhou prezidenta Zemana, nebyl totiž zván. Podle mě je spousta zemí, kam se dá jezdit. Do Ruska se již podniklo spousta cest a Čínu nespatřuji jako perspektivní zemi.

Kterého z kandidátů byste osobně zvolil nepočítaje sebe samého?

Nebudu říkat konkrétně, čert ví, jak se kdo vystříbří, jedoho kandidáta mám a on to ví.

Máte již nějakou představu o víceprezidentovi?

Ad hoc bych váhal mezi několika lidmi, kteří se tématu rozumějí, a to například bývalý šéf Vláďa Šulc.

Mělo by být obecné referendum zakotveno v ústavě?

Ústavu neměnme, referendum s vyjímkami.

Jak citovat tento text?

Kurzyszová, Ester. Týden s prezidentskými kandidáty: Vratislav Kulhánek [online]. E-polis.cz, 10. prosinec 2017. [cit. 2024-07-15]. Dostupné z WWW: <http://www.e-polis.cz/clanek/tyden-s-prezidentskymi-kandidaty-vratislav-kulhanek.html>. ISSN 1801-1438.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat komentář

Vložit komentář