Tibet - země mnoha tváří

 2. září 2009  Mgr. Ivana Gášková   komentáře

Tibet, země tajemná, posvátná, opěvovaná i proklínaná. Země mnoha tváří a také mnoha rozporů. Na Západě se o ní ví a mluví hlavně díky duchovnímu vůdci dalajlámovi. Po událostech z loňského března, které nebyly dodnes uspokojivě objasněny a vysvětleny, je dost obtížné se do Tibetu podívat. Natož pak v případě zahraničního novináře.

Tibet - země mnoha tváříTibet - země mnoha tváří

Tibet, země tajemná, posvátná, opěvovaná i proklínaná. Země mnoha tváří a také mnoha rozporů. Na Západě se o ní ví a mluví hlavně díky duchovnímu vůdci dalajlámovi.

Po událostech z loňského března, které nebyly dodnes uspokojivě objasněny a vysvětleny, je dost obtížné se do Tibetu podívat. Natož pak v případě zahraničního novináře. Neorganizovaní turisté mají přístup odepřen úplně, cestovat mohou pouze se specializovanou cestovní kanceláří, která si nechá za poskytnuté služby zaplatit nehoráznou částku, jež absolutně nekoresponduje s místními cenami ubytování, stravování nebo dopravy.

Jak se žije v Tibetu místním obyvatelům? Zlepšila se v posledních padesáti letech jejich životní úroveň, jak tvrdí centrální vláda? Rok 1959 měl podle Pekingu „osvobodit Tibeťany od náboženského tmářství a středověkého nevolnictví“.

„Já si na svůj současný životní standard nemohu stěžovat,“ začíná své vyprávění tibetský řidič, kterého jsme si najali ve Lhase, a pokračuje: „Pocházím z pěti dětí. Otec zemřel, když jsme byli ještě děti. Odešel jsem pak z rodné vesnice k příbuzným do města. Tam jsem se také naučil čínsky a řídit auto,“ vypráví svůj příběh asi čtyřicetiletý muž. „Dlouho jsem pracoval pro jednu firmu jako řidič, ale podmínky tam nebyly moc dobré. Rozhodl jsem se proto zkusit štěstí v Lhase. Vystřídal jsem několik podniků, až jsem nakonec zakotvil v této firmě, kde mám solidní plat.“

I přesto se ale chce Tibeťan osamostatnit a začít sám podnikat. „Na koupi džípu potřebuji asi sto až dvě sta tisíc jüanů. Už jsem koupil ve městě byt, kde žiji s manželkou, dvěma dětmi a matkou.“

Z úžasu mě vyvádí až zmínkou na konci svého povídání o splněném snu o spokojeném životě v relativním dostatku. „Můj bratr je starosta vesnice, kde jsme se narodili a i já jsem členem Komunistické strany.“

Norbulingka, Letní palác dalajlámy na západě Lhasy, krátce po poledni. Parkem procházejí rodiny, postarší věřící přinášejí do chrámů jačí olej ve žlutých sáčcích, který přidávají do mís se svíčkami u oltářů. Procházím stezkou mezi vzrostlými stromy. Náhle mne zastavuje jeden z mnichů, který mě anglicky oslovuje.

Po úvodních zdvořilostních frázích se k mému překvapení přechází k ožehavému tématu. „Máme úplně jinou kulturu, mluvíme jiným jazykem, i buddhismus, který vyznáváme, je odlišný od toho ve zbytku Číny.“ Na jeho více či méně rétorickou otázku, zda by Tibet neměl fungovat samostatně, už nestíhám odpovědět, protože se blíží můj čínský tlumočník a s mnichem se proto kvapně loučím.

Ještě téhož dne mě zaskočí při hovoru jeden z našich průvodců. Prověřený pracovník totiž při jedné z debat připouští, že většina mnichů v Tibetu uznává dalajlámu, který žije v exilu a kterého čínská vláda ostrakizuje a označuje za „rozkolníka a separatistu“.

Téhož dne navečer procházím nákupní uličkou Bakuo vedoucí k chrámu Jokhang. Věřící s modlitebními mlýnky v ruce přicházejí k chrámu, jiní z něj odcházejí. Mísí se tu turisté s místními, většinou Tibeťany v tradičních oděvech. Potkáte tu i etnické Chany nebo děti ve školních uniformách. Pravidelně prochází o zuby ozbrojená vojenská hlídka.

„Proč jste koupila trička vedle u stánku od Číňanky?“ vrhne se na mě prodavačka bižuterie. Bráním se, že mě zajímá víc zboží než etnicita prodávajících. „Tady jste v Tibetu. Podpořte nás aspoň tím, že nakoupíte u Tibeťanů, ne u Chanů. Jestli chcete další trička, kupte je vedle u mé kamarádky. Dá vám lepší cenu,“ uzavírá lamentování mladá žena.

Článek vyšel dnes v Hospodářských novinách.

Jak citovat tento text?

Gášková, Ivana. Tibet - země mnoha tváří [online]. E-polis.cz, 2. září 2009. [cit. 2024-05-20]. Dostupné z WWW: <http://www.e-polis.cz/clanek/tibet-zeme-mnoha-tvari.html>. ISSN 1801-1438.

Autor Mgr. Ivana Gášková

Autor:

Studentka magisterského oboru Politologie na Fakultě filosofické ZČU, orientuje se na problematiku nedemokratických režimů a přechodů k demokracii v Latinské Americe.


[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat komentář

Vložit komentář

Frab

pátek, 4. září 2009
10:16

Ach, to vám závidím :)


Napsal: Frab [Odpovědět]