Státní svátek? Jdeme nakupovat!

 1. listopad 2009  Mgr. Marie Stráníková   komentáře

Významný americký diplomat Benjamin Franklin jednou prohlásil: „Obchodování ještě nikdy nezruinovalo žádný národ.\" Pokud bychom si jeho slova vzali opravdu k srdci, museli bychom mu dát za pravdu a také uznat, že český národ nemá v tomto ohledu namále ani v oficiální světové ekonomické krizi.

Státní svátek? Jdeme nakupovat!Státní svátek? Jdeme nakupovat!

Významný americký diplomat Benjamin Franklin jednou prohlásil: „Obchodování ještě nikdy nezruinovalo žádný národ."

Pokud bychom si jeho slova vzali opravdu k srdci, museli bychom mu dát za pravdu a také uznat, že český národ nemá v tomto ohledu namále ani v oficiální světové ekonomické krizi. Alespoň, co se návštěv hyper, super a jiných marketů týče. Je s podivem, jak se dnešní člověk dívá na věci kolem sebe. V mnohém se podobá přátelům z živočišné říše, kteří se snaží na zimu nashromáždit co nejvíce zásob, ovšem s tím rozdílem, že český člověk shromažďuje neustále a v podstatě nikdy nemá dost a obchodní řetězce toho dokázaly dokonale využít.

K zamyšlení nad tímto moderním fenoménem mě dovedla zkušenost z nedávné doby, kdy jsem si uvědomila, že pokud máme den volna, neuvažujeme, jak si odpočineme, kam zajedeme na výlet, koho z našich přátel navštívíme, ale smýšlíme nad tím, do kterého z blízkých obchodních center se vypravíme a co tam nakoupíme, abychom uspokojily naše smysly a potřeby. Naše ekonomicky nabitá doba plná lákadel dovedla některé z nás dokonce do takového stádia, že nakupování a den strávený v nákupních centrech považujeme za zajímavý výlet a nebojíme se si na něj dokonce půjčit a splácet jej několik let! Celé rodiny se na víkendy nechávají unášet záplavou neónů a nekončících slev.

Děti na elektrických autíčkách a rodiče snažící se s neobyčejně velkými nákupními vozíky v úzkých uličkách mezi regály najít to „pravé ořechové za dobrou cenu“. Lidé „bojující“ o poslední mixér za poloviční cenu. Procházka podél regálu s toaletním papírem a čtenářů novin, které si stejně žádný časopis nekoupí. A nakonec tolik oblíbené fronty u pokladen. To je častý obrázek při návštěvě obchodních center.

Ano, zážitky z neskutečného množství lidí, prahnoucích po předmětech, kteří svůj volný čas tráví v monstrózních „krabicích“ plných různých obchodů. Jak asi budou volné dny trávit lidé za pár let? Budou se za deset či více let těšit na skupinové výlety za Velkými slevami místo na Karlštejn? A děti si budou vyprávět, jak byli o víkendu v Tescu, místo na výstavě?

V přírodě a ulicích měst potkáváte jen ty nejotrlejší. Ti, kteří se rozhodli, že svůj čas věnují sobě a ne fata morgánám na okrajích velkých měst, slibujících neuvěřitelné zážitky a bezkonkurenční ceny. Lidé, kteří smysly zaplňují krásou umění a víceméně čerstvého vzduchu.

Svou úvahu si dovolím zakončit Franklinovým citátem v trochu jiné podobě: „Obchodování ještě nikdy nezruinovalo žádný národ, ale pootočilo prožívání života jedince.“

Jak citovat tento text?

Stráníková, Marie. Státní svátek? Jdeme nakupovat! [online]. E-polis.cz, 1. listopad 2009. [cit. 2024-07-15]. Dostupné z WWW: <http://www.e-polis.cz/clanek/statni-svatek-jdeme-nakupovat.html>. ISSN 1801-1438.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat komentář

Vložit komentář

supak

pondělí, 2. listopad 2009
13:24

Myslel jsem, že podobné kritiky postmoderny jsou už z módy. Předně, osobně jsem také odpůrcem kultury nákupních vozíků, ale myslím, že to není tak černobílé, jak to popisujete vy. Ve skutečnosti představa měšťácké rodiny trávící volný čas po obchodních domech je opravdu jen představou, nikoliv realitou.
Lidé odjakživa vytvářeli velká nákupní střediska (agory, bazaary, trhy, bolševické nákupní domy Hvězda...). Dnešní doba tomu dala jen jiný kabát, trochu odlištěný, mechanický a efektivní. Lidé přicházejí, nakupují (za to, co si vydělali) a odcházejí. Jde o čistě racionální chování, nemyslím si, že by většina lidí vyhledávala tyto prostory z nějaké lásky, obdivu k nim. Osobně neznám jedinou rodinu, která by obvykle trávila volný čas v tzv. Océčku - nemyslím si, že lidé uvažují o zalidněných obchodních domech jako způsobu odpočinku od "celodenního shonu".
poznámka na závěr: Z vašeho příspěvku je znát vaše lítost nad faktem, že lidé netráví volný čas studiem, návštěvou uměleckých představení, v galeriích atp. V této souvislosti si dovolím poznamenat, že toto nikdy nebylo otázkou širokých mas (až na vyjimky), skutečně lidovou zálibou - naopak, relativně úzké převážně měšťanské vrstvy.) ... na tom se nic nemění a nezmění.


Napsal: supak [Odpovědět]

Exaybachay

pondělí, 2. listopad 2009
19:20

Exaybachay

to supak:
Já mám naprosto odlišný názor než Vy a v podstatě se shoduji s autorkou úvahy. Samozřejmě máte pravdu, že celá situace není tak černobílá, ale je alarmující tak, jak je poukázáno v textu. Pakliže nepozorujete, že by celé rodiny trávily volný čas v OC, pak se asi dostatečně nerozhlížíte a nepozorujete svět kolem sebe. Nejenom že rodiny jezdí na rodinné výlety do nákupních center, ale také například mladé páry a celkově mladí lidé tam tráví v podstatě svůj veškerý volný čas (nepočítám-li večery a noci...). Ono k tomu také OC svádí, všimněte si, že tam dnes najdete opravdu všechno - kavárnu, kino, občerstvení, zábavu atd.
Máte pravdu, že lidé stavěli agory, bazaary a trhy, ale opět si všimněte, že to byla místa socializace, místa, kde se diskutovalo, kde se lidé potkávali a brali to jako jakousi společenskou událost. Dodnes například v bazaaru, když něco kupujete, musíte s obchodníkem smlouvat, jinak jej urazíte, protože s ním nemáte kontakt, ochudíte jej o socializační prvek. To se dnes naprosto převrátilo, lidé se nemají v nákupních centrech socializovat, ale efektivně tam utratit co největší množství peněz. A to jsem ještě nezmínil ani fakt, který je v textu také probírán, čímž je vytváření falešných či neautentických potřeb, použiji-li terminologii kritické školy nebo komunitaristů. Tento jev v minulosti existoval pouze minimálně. Stále si myslíte, že je dnešní doba jen o jiném kabátu?
Já si spíš myslím, že autorka chtěla poukázat na skutečnost, že se dnes velmi málo lidí věnuje sebe-rozvoji (což není zase taková novinka, jak jste správně uvedl), ale že také doba, ve které žijeme, by měla sebe-rozvoji být nakloněna, leč není. Aristoteles jednou řekl, že filozofie mohla vzniknout tehdy, kdy lidé utišili základní potřeby a měli také trochu volného času, který mohli věnovat sami sobě. Tuto myšlenku lze také chápat tak, že by dnes všichni lidé v moderních společnostech měli smýšlet kriticky a filozofovat (mají přece, co se týče základních potřeb, dost), ale Aristotelův výrok se tak úplně nepotvrdil, jak je vidno. Lidé spíše stále požadují více materiálna a pohodlí, a konzumní mašinérie je v tom pochopitelně podporuje. Proto chápu závěr jako poukázání na realitu - ubývá lidí, kteří by se dokázali vzepřít této konzumní mašinérii.


Napsal: Exaybachay [Odpovědět]

Jarek

pondělí, 2. listopad 2009
22:17

Jsme poděsové, to ano, ale spíš to, co píšete, platí pro ty baráky, kde je, jak psal kolega, všechno od kina až po prodejnu mývalů :). Přijde mi, že se snažíme dohánět nějaký skluz, kterej jakobychom pořád měli směrem na "Západ". To, co dneska je u nás, jsem vídal jako malé děcko v amerických filmech z 80. let. Snažíme se být světoví, tak tu postavíme a dovezeme všechno, ale ani si nevšimneme, že "oni" jsou zase o kus dál.


Napsal: Jarek [Odpovědět]

banka...

pondělí, 2. listopad 2009
22:49

Předně Jiří, píšu, že "osobně neznám", mluvím o osobní zkušenosti, nikoliv o pozorování. Krom toho, kde berete jistotu, že rodiny, které vidíte v OCéčkách, tam chodí pravidelně? Děláte si statistisky ("Á Novákovi... ti jsou tu od začátku týdne už podruhé, no toto!!!"), nebo tak usuzujete prostě z toho prostého faktu, že pokaždé, když přijdete do Tesca, vidíte nějaké "celé rodiny", jak píšete? ... Přirozeně, že situace v těchto chrámech konzumu je jiná než na bazarech. Píšu, že je to odlištěné, mechanické. Zároveň ale není pravda, že lidé tu mezi sebou nekomunikují, že tu neprobíhá sociální interakce. Stydím se, ale jako malej parchant jsem tu sám měl s holčinou první schůzku... jo a druhou taky .) U McDonalda stejně jako na zadních sedadlech v kině je poměrně dost živo... . Mrtvo v OCéčkách rozhodně není,) Představa, že tu běhají lidé s vymytými mozky a plnými košíky, je sice pro intelektuály více než zábavná (navozuje totiž pocit nadřazenosti), ale jde jen o představu, značně nepřesnou.
Och, Jiří, nemůžete se více mýlit, když říkáte, že dnešní doba není sebevzdělání, nebo jak říkáte vy -poněkud nečesky- "sebe-rozvoji", nakloněna. Otevřete oči :) České univerzity jsou přeplněny lidmi, kteří by se před 60 lety nedostali ani na průměrné gymnázium. Galerie - od poslední okresní po "Nedomovské" Rudolfinum - se cenově (když ne jinak) doslova podbízí lidem. Reklamní plochy jsou doslova narvány inzeráty nabízejících kurzy od pletení přes jazyky až po umění krásného písma. Knihovny nabízejí za babku přístup k nekonečnému množství tisků. To je ovšem nic oproti internetu. Nástroj, který přístup k informacím demokratizuje téměř dokonale. Žijeme v době, kdy přístup a možnosti k sebevzdělání neznají omezení. V tomto směru - nikdy nebylo lépe.


Napsal: banka... [Odpovědět]

Exaybachay

úterý, 3. listopad 2009
14:11

Exaybachay

to banka...:
Statistiky si osobně nedělám (měl bych, abyste to bral jako hodnověrné?), nejsem mravokárce ani kazatel, to opravdu ne. Pouze jsem říkal, já osobně beru situaci jako alarmující a že souhlasím s původním článkem. Přiznám se, že do nákupních center chodím co nejméně (jenom když něco potřebuji), nicmeně kolem jednoho chodím/jezdím a jednoduše pozoruji to, co jsem napsal. Pokud Vám to nestačí, pak znovu opakuji, abyste se podíval na "výbavu" obchodního centra. Byť tam chodím minimálně, tak jsem si stačil všimnout, že jsou různé dětské koutky, prolézačky a další atrakce. Myslíte si, že by zřizovatelé takového centra dobrovolně investovali do takových zařízení, kdyby velké množství rodin pravidelně netrávilo volný čas v nákupím centru? Nebo že by byli takoví lidumilové?
Já jsem neřekl, že je tam mrtvo, to jste to špatně pochopil a já se nepřesně vyjádřil. Pouze jsem vyvracel Vaše směšování například agory a nákupního centra. Tou diskuzí jsem měl na mysli interakci ve smyslu diskutování o cenách a normálních životních věcech, ale také filozofování, abstraktní diskuzi. Dovolím si tvrdit, že tato forma sociální interakce se z velké míry v OC neděje. Šlo mi pouze o to, že OC se s jakoukoliv formou nákupního místa v minulosti nedá srovnávat.
Víte, mně je naprosto jedno, co jste dělal, když jste byl "malej parchant", kde jste se s kým scházel atd. Je to Vaše volba. Jak jsem psal, nejsem kazatel (a myslím si, že můj první příspěvek ani tak nevyzněl, pouze Vy jste si ho tak vyložil), já bych svoji přítelkyni na rande do nákupního centra nikdy nepozval už jenom z principu, ale je to také moje volba a nikomu ji nevnucuji. Větu o intelektuálech a lidech s vymytými mozky jste opět řekl Vy. Já jenom řeknu, že to, jestli člověk přemýšlí o tom, jak tráví svůj volný a jestli jej tráví hodnotně, není o intelektuálství, to je o hodnotách, které má vštípené, a o jeho sebe-uvědomění.
Čímž se dostáváme k pojmu sebe-rozvoji, který jsem použil zcela záměrně, aby nedošlo k záměně se sebevzděláváním... Což se Vám samozřejmě povedlo :). Sebevzdělávání je totiž jenom jeden aspekt sebe-rozvoje, který je spíše o rozvoji osobnosti, tedy o vzdělání, kritickém přemýšlení, reflexi životních situací a morálnímu rozvažování. Z toho vyplývá, že jste celý odstavec napsal zcela zbytečně, protože se vyjadřuje k dílčí věci, která k tomu hraje možná i marginálnější roli. Co se týče možností, jak sbírat informace a data, je tato doba opravdu unikátní, v tom máte pravdu. Ale jistě není nakloněna k ostatním aspektům sebe-rozvoje, za tím si stojím. Mimochodem, nedávno jsem četl zajímavý údaj, dnes má člověk k dispozici tolik informací, že nedělní vydání New York Times má s sobě více informací, než by kultivovaný člověk 18. století vstřebal za celý život... Dochází tak z naší strany, jako strany recipienta (toho, kdo přijímá), k banalizaci informací, z druhé strany dochází k plýtvání. To jenom tak zhruba na upřesnění, abyste viděl, že to také není tak bílé, jak to popisujete... Já se snažím mít oči otevřené a vše kolem sebe kriticky hodnotit, co Vy?


Napsal: Exaybachay [Odpovědět]

banka...

úterý, 3. listopad 2009
20:21

Tak jen tak z voleje. Omlouvám se za chyby. No ano, věřil bych vám, kdybyste si dělal statistisky. Ty jsou schopny podat exaktní informace, vaše pozorování je asi tak průkazné, jako byste řekl, že lidé obvykle tráví čas na benzinové pumpě, prostě proto, že vy jste je tam zrovna viděl. Je to vlastně docela k smíchu. Mimochodem se dopouštíte stejné školácké chyby jako autorka když píšete, že "si uvědomila, že pokud máme den volna, neuvažujeme, jak si odpočineme, kam zajedeme na výlet, koho z našich přátel navštívíme, ale smýšlíme nad tím, do kterého z blízkých obchodních center se vypravíme a co tam nakoupíme, abychom uspokojily naše smysly a potřeby." Dost mi to připomíná pseudo-intelektuální patlanici, kterou jsem psal jako teenager na střední jako maturitní sloh. Učitelka, byla to milá ženská, mi dala jedničku. Co taky jiného, zní to přemýšlivě - na teenagera. Od člověka s titulem bych ovšem očekával už přeci jenom trochu té ...no ano, myšlenky. Příkladně, pocházím z Jesenicka, tam nikdo nikdy neslyšel o OC Olympia.) To mi zkuste věřit. Autorka si sice uvědomila (a to je vskutku chvályhodné) - jak píše - (pravděpodobně pozorovala, jako vy Jiří), že lidé na 28. běhají po nákupech. Uvědomila si ovšem, že tam nejsou všichni lidé, že možná někteří skutečně nevyrazili na nákupy?. Ale to je všechno vedlejší, dětinské. Spíše mi vrtá hlavou, z čeho autorka (a vy Jiří) vyvozujete, že tito lidé prahnou po někonečně mnoho předmětech, že "český člověk shromažďuje neustále a v podstatě nikdy nemá dost". Já se omlouvám, ale tohle mi připomíná Sokrata naruby (tj. toho, který ví, že "ví") procházejícího se před pokladnami (tam kde stojí security) a s opovržením ukazuje na ty konzumem vypláchlé mozky "rvoucí se o poslední mixér" (což je opět mnohem spíše sen než realita) - vždyť sám dobře ví, že je to umění a krása (sám by ovšem nepoznal Moneta od Maneta, a obdivuje krásu až tehdy přečte-li si "van Gogh" či "Hirst"...) oč v životě běží. Zní to jako pseudo-intelektuální poručnictví, které obvykle slýcháváme od těch, kteří s lidmi ve styku mnoho nejsou (pouze tzv. pozorují). Nechte lidi žít si tak, jak uznají za vhodné. A když už si myslíte, že je nutné mlátit je moudry po hlavě, mějte alespoň trochu té pokory a promluvte si s nimi. Oni neběhají po galeriích, netráví hodiny na Platónem (kterého leckdo přečetl, málokdo něco pochopil), tráví ale 9 hodin v práci (příspívají na vzdělání těm, kteří je pak přirovnávají ke zvířatů - jako slečna autorka), mají své nemoci, bolesti, starosti a nad kapitalou i píšou tečku atp... .
Musím se usmívat nad vaší představou agory (mimochodem od začátku píšu, že agora a océčka nelze srovnávat, jen potud, že jde o nákupní střediska). Opravdu si myslíte, že upachtění zemědělci a řemeslníci na agoře filozovali, vedli abstraktní diskuze? Ale bežte. Chcete-li si udělat obrázek, jak vypadali starověké bazary, jeďte se mrknout na střední východ, jak se tam filozofuje. To se budete divit. hehe. Mimochodem i v OCéčkách spolu lidé mluví, rozhodně se diskutuje o cenách (nesmlouvá se, to je ovšem záležitostí kultury). Když jsem si byl v Datartu pořídit holící strojek, bavil jsem se s prodejcem snad 20 minut nejen o tom, jaký používá on, ale taky o tom, že Kometa zase prohrála.) ... to ovšem není nic nového :)
Sebevzdělání, skutečně chápu v tom širokém slova smyslu, tj.jako vzdělávání sama sebe (víte jako pole, odtud taky to slovo), nebo jinak o pěstování sama sebe (vzdělání přirozeně nelze chápat jako sumu vědomostí, to snad ví každé malé dítě). A opakuji, v historii lidstva neexistovala doba, která by tomuto více nahrávala. Jak se lidé lépe naučí kriticky myslet, pokud nebudou mít přístup k pramenům lidského vědění? .. proto jsem jmenoval - tak dlouze - všechny ty chvályhodné instituce. Ale to není jen to. Lidé mají díky mechanizaci, automatizaci a sociálnímu zákonodárství více volného času, než tomu bylo ještě před sto lety. Odpadá příšerná a nekonečná dřina v továrnách, ubíjející práce na polích. Volné soboty, neděle, důchod ... můj pradědeček by nevěřil, že lidé dostávají peníze, i když nepracují!
Ještě jednu věc, očividně trpíte iluzí, že všichni lidé by se měli věnovat "reflexi, morálnímu rozvažování" atp., ano měli. Vtipné je, že ani Platón netrpěl takovou představou. Znal lidi, koneckonců měl početné služebnictvo, a věděl, že 1) ne každý je toho schopen (někdo si naopak myslí, že toho schopen je, i když není), 2) to není ani možné - proto je v jeho spravedlivé obci pracující lid, který pracuje, tzv. "nepřemýšlí", nefilozofuje (krmí ty, kteří mu vládnou, přemýšlí za něj a jeho, lid, nechávají být ... rozhodně ho nepřirovnávají ke zvířatům). Aristoteles měl stejný názor, proto promíchal prvky oligarchie a demokracie.
A mimochodem, jsem člověk no dá se říct, že úplný lempl nejsu, přesto znám řadu lidí, kteří to mají v hlavě srovnané více než kdejaký čekatel filozofie. A představte si, mají doma stůl z Ikea! :) Nic ve zlém. Mějte se.


Napsal: banka... [Odpovědět]

marystr

úterý, 3. listopad 2009
23:45

marystr

Dobrý večer všem!
Z diskuze, která tady vznikla je vidět, že toto téma vyvolává různé reakce, za které děkuji. K předešlým komentářům také přihodím pár "polínek":
1. v historii sice existovaly trhy apod., ale shopping centra 21. století nejsou jejich jiná varianta...nehandlujete se o cenu a o společenské hodnotě také nemůže být řeč, pokud za diskuzi považujete rozhovor s prodavačem o zboží apod., spíše mi to evokuje jeho snahu prodat vám daný výrobek co nejrychleji;
2. rodiny či skupinky pubescentů, kteří tráví svůj volný čas je opravdu hodně a kdo je vidět nechce, ten je neuvidí nikdy;
3. rozhodně nesouhlasím s názorem, že v OC běhají s plnými vozíky lidé s vymytými mozky(!), vždyť jak píšete, znáte mnoho lidí, co to mají v hlavě srovnané (...) a mají doma stůl z Ikea;
4. když člověka v článku přirovnám ke zvířeti nemá to peiorativní nádech...zde byl hlavní aspekt "syslení často nepotřebných věcí", nic jiného(!);
5. to „banka“: jak jste si jistě všiml, článek je v sekci "Názory a glosy", nikoli "Statistika a výzkum";
6. agentura STEM/MARK uskutečnila výzkum a výsledkem bylo, že návštěva nákupních center je 7. nejčastější víkendovou činností českých rodin;
7. těm, kdo můj názor nesdílejí, doporučuji návštěvu nejbližšího obchodního centra v průběhu blížících se svátků, třeba je tato zkušenost přesvědčí :-)


Napsal: marystr [Odpovědět]

Jarek

středa, 4. listopad 2009
12:32

Tady přeci vůbec nejde o to rozštěpit společnost na filosofy toužící po ctnostech a tupé stádo hlupců, pro které je smyslem života materie.


Napsal: Jarek [Odpovědět]

Exaybachay

středa, 4. listopad 2009
19:12

Exaybachay

to banka...:
Víte, s Vámi je potíž v tom, že Vy mně stále podsouváte svoji utkvělou představu, že já někoho škatulkuji na "intelektuál" a "člověk s vymytým mozkem a vozíkem". Znovu opakuji, že já nikoho neškatulkuji, nikomu nekážu a ani nedávám rady, jak by měl žít, to je na daném člověku. Spíš mi připadá, že Vy nesnesete, když si někdo dovolí z nějakého důvodu kritizovat konzumní zvyklosti naší společnost. Když se tak stane, podsunete dotyčnému svoji již zmíněnou utkvělou představu o rozdělení společnosti.
Docela k smíchu je spíše skutečnost, že se sám v jednom svém příspěvku několikrát negujete. V první řadě kladete důraz na exaktní vědu, abyste ve druhé řadě argumentoval idealistou, jakým byl Platon, který svoje myšlenky také rozhodně nestavěl na exaktních faktech. Dále mi vyčítáte, že byste od někoho s titulem čekal myšlenku, na druhou stranu, když jsem Vám ji přednesl, tak mi zase vyčítáte, že je to pseudo-intelektuální patlanina, protože jsem se zamýšlel a uvědomoval si. Vámi zmiňovaní Sokrates, Platon a Aristoteles se také jenom zamýšleli a uvědomovali si, podle Vás jsou to (a všichni ostatní filozofové) pouze teenageři a pseudo-intelektuálové hodící se na střední školu. Bravo. A těď byste mi mohl osvětlit, co byste si představoval za myšlenku. Takovou, aby se Vám líbila a byla by nekonfliktní s váším názorem? Takhle se to totiž jeví.
Co se týče agory, mohu k tomu jenom říci, že si za tím, co jsem napsal, stojím. Jen Vás upozorním, že jsem používal minulý čas. Pokud pojedete do nějakého dnešního bazaaru, pak bude situace odlišná, protože se časy mění. To ví každé malé dítě, abych použil Váš příměr.
Poslední odstavec jste opět psal naprosto zbytečně, protože jste opět otrocky opsal to, co jste napsal předtím (vyjma zmínek o Platonovi a Aristotelovi). Já to neudělám a odkážu Vás na to, co jsem napsal předtím. Přečtěte si zvovu, jak definuji sebe-rozvoj, a všimněte si prosím, že pouze poukazuji na fakt, že dnešní doba mu prostě nakloněna není, ač k tomu má poměrně dobré předoklady. Jinak mi opět podsouváte něco, co jsem neřekl. Kde píšu, že by se každý měl zabývat sebe-rozvojem, či specifičtěji morálním rozvažováním? Znovu (a již naposled) opakuji, že je to věc každého jedince, já si myslím, že je sebe-rozvoj důležitá věc, ale nikomu to nevnucuji. Ještě jenom poznamenám, že byste měl být opatrný, pokud argumentujete s Platonem, a jaká slova k tomu používáte. Platon samozřejmě ve svém idealistickém modelu společnost rozklíčoval na 3 vrstvy, z nichž právo filozofovat měli pouze filozofové. Ovšem Platon věřil, že je to každému člověku dáno od narození a učení a výchova tyto lidi měla pouze reálně rozdělit. Z tohoto důvodu je také často kritizován za tuto svoji uzavřenou společnost, kde jste od kolébky do hrobu tím, čím jste se na začátku svého života vyprofiloval. To je pro mě osobně nepřijatelné, Vy, jelikož s touto teorií argumentujete, v tom asi nic špatného nevidíte. A taková poznámka ke slovníku - termín "pracující lid" se k Platonovi ani trochu nehodí, to je termín vytvořený reálným komunismem, který jej také nějakým způsobem definoval. Mnohem lepší je použít třeba "řemeslníci a zemědělci".
Asi Vás zklamu, ale nevím, co si pod pojmem "čekatel filozofie" mám představtit. Takže pokud jste mě tím chtěl nějakým způsobem provokovat nebo urazit, tak se Vám to moc nepovedlo (já se jen tak neurazím :)). No, hlavně že máte přátele, se kterými jste spokojen, to je jedna z nejdůležitějších věcí v životě. I Vy se mějte.


Napsal: Exaybachay [Odpovědět]

Jarek

pátek, 6. listopad 2009
13:37

Tak to já asi čekatel filosofie budu, poněvadž tu stále čekám na moudro, které nepřichází ;). Ale ani se tomu nedivím. Autorčin článek je totiž velmi subjektivní a autorka v něm dokonce podlehla nepřiměřenému vzplanutí, když každodenní realitu přespříliš sepsula a odsoudila. Osobně neznám nikoho ze svého okolí, kdo by se kvůli jednomu dnu nákupů zadlužil na několik let :). Také nepotkávám na ulici jen ty nejotrlejší a pokud ano, tak těch nejotrlejších v naší společnosti jsou patrně tisíce. Autorka by také byla překvapená, kolik lidí volný den či víkend netráví v OC, ale na návštěvě či opravdovém výletu za kulturou, poznáním, sportem či přírodou.
Fronty u pokladen byly jsou a budou vždy. Stejně tak je očekávatelné, že se lidská mysl nechá zlákat reklamou a slevami. O mixér se pereme dnes stejně jako jsme se prali dříve o džíny, kolo nebo kozačky. Tedy nic co by zde již nebylo.
Je pravda, že např. mladí (13-18 let) chodí do OC snad už jen ze zvyku a z povinnosti. Ale mentalita adolescentů je mi (díkybohu) záhadou. Osobně se domnívám, že cílem dnešních mladých je veřejně zevlovat a zdánlivě pobuřovat kdekoli...a v OC jsou pro tyto účely pouze zkrátka ty nejlepší podmínky...ostatně co čekat od mládežníků, co tvoří v parku na chodníku jezírka z vlastních slin že :-).
Problematiku české společnosti a konzumu bylo lepší zkoumat na základě sociologických či demografických analýz než na základě vlastního zkresleného názoru.
Aspoň že článek podnítil takovou zajímavou diskuzi. A propos, osobně se domnívám, že Platon dnes žít, tak je v OC pečenej vařenej ;).


Napsal: Jarek [Odpovědět]

maslo

pondělí, 16. listopad 2009
23:02

Myslím, že realita taková rozhodně není. Úvaha je velmi subjektivní, černobílá. Oni jsou ti hrozní, špatní. Samozdřejmě, každý ví, že chodit do přírody je lepší pro tělo i ducha, ale takové "intelektuály", co odsuzují markety, televizi, mobily atd., nikdo nemá rád. Protože většinou právě oni vědí, kdo vypadl ze superstar a kde je to a to nejlevnější. Nevím, zda autorka opravdu takto smýšlí, pokud ano chválím, ale trochu mi to připomíná slohy ve škole. Studenti by napsali to samé, protože vědí, že musí myslet "správně" jak jsou učeni, že mají číst knihy a chodit na výlety. Ale skutečnost je jiná, do marketů chodí oni i učitelé.


Napsal: maslo [Odpovědět]