Sranda musí bejt, i kdyby v Paříži…

 20. listopad 2015  Vít Procházka   komentáře

Přesně před týdnem došlo k teroristickým útokům v Paříži, při kterých zahynulo 130 lidí. Svou uměleckou vzpomínku přináší a dění uplynulých dní glosuje Vít Procházka.

Zdroj: commons.wikimedia.orgZdroj: commons.wikimedia.org

Útoky na pátek třináctého. Útoky na Paříž. 130 životů jinde, pryč. Kdyby jeden, pachatelům vyrašilo by Kainovo znamení vraha. Od jistého (jakého?) počtu - atentátníci konající ze společensky vážných  pohnutek. A ještě jim do mediálních vrat vsazují tvrďácké profily teroristů.

Malý je před nimi náš svět. I jazyk, jímž básník nekonečnými a stále novými způsoby vyznává lásku či oslavuje krajinu, klopýtá za hrozivou velikostí pekelných „frajerů“.  Terorismus. Jen výraz vlastní řeči každé a žádné zvládne jejich úchvatně degradující bytí pojmout. V kultuře pletoucí si slávu se širokou známostí chrčí: „Odpálit je řešení. Odpálit se je řešení. Odpálit mnohé je posichrované řešení.“

Teroristické útoky v Paříži

Média zaměstnávají důvody. „Proč to udělali?“ Pro vás, přeci! Posledního bůžka Západu. Mluvíte v televizi, sdílíte na sociálních sítích, píšete do blogu. O celebritách bez talentu, svobodných od odříkání, věrných zásadě nemít zásady. O nich – vrazích z Paříže a (světového) okolí. Islám v Evropě nechceme? Co chceme? Zábavu. Nehranou. Jako život. Entertainment, infotainment. Až za hrob.

 

Psáno pro společenskovědní časopis e-Polis

Jak citovat tento text?

Procházka, Vít. Sranda musí bejt, i kdyby v Paříži… [online]. E-polis.cz, 20. listopad 2015. [cit. 2024-06-21]. Dostupné z WWW: <http://www.e-polis.cz/clanek/sranda-musi-bejt-i-kdyby-v-parizi.html>. ISSN 1801-1438.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 2.25 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Přidat komentář

Vložit komentář