Spory v koalici? Jen škádlení politických stran

 6. březen 2016  Soňa Krpálková   komentáře

Přestože jedenáct let pomáhal lidem bojovat se závislostmi, ministr Babiš o něm řekl, že je zlobován hazardem. Místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) ale nemluvil jsem o při přípravě zákona o hazardu. V rozhovoru zhodnotil i současný stav vládní koalice a působení prezidenta Miloše Zemana.

Zdroj: archiv Jana BartoškaZdroj: archiv Jana Bartoška

Před počátkem své politické kariéry jste se věnoval práci s lidmi trpícími závislostmi. Je to důvod proč jste rozhodl věnovat práci na zákonu o zdanění hazardu?

Řešení zcela nového zákona o loteriích mi bylo svěřeno předsednictvem strany. Je ale pravdou, že i díky své jedenáctileté praxi terapeuta mám k této problematice, zejména v lidské rovině, blízko.

Ministr Babiš řekl, že jste zlobován hazardem. Co ho k tomu vedlo? Šlo o Váš návrh na legalizaci on-line sázení u firem, které nemají sídlo v České republice?

Ne, v žádném případě. Šlo o celkový přístup ministra financí k takto závažné legislativní normě, která měla, a věřím, že stále má, být zákonem platným alespoň 10, respektive 20 let. Zásadní výhrady jsem měl nejenom k chaotickému přístupu ministerstva financí k potenciálnímu příjmu do státního rozpočtu, kdy tvrzení začínala na výnosu více než 6 miliard korun, pak více než 2 miliardy a nakonec by to mělo být něco málo přes 2 miliardy korun. V mnoha diskusích jsem postrádal kompetentnost předkladatele zákona v oblasti závislostí a patologického hráčství.

Uvnitř koalice se objevují spory. Myslíte si, že se jedná o střety kvůli blížícím se volbám nebo je za tím něco jiného?

Nemyslím si, že jde o něco zásadního. Řekl bych, že jde o zcela standardní „škádlení“ demokratických politických stran.

Andrej Babiš prosazuje snížení sazby DPH u sudového piva. Je možné vyjmout pouze jednu položku a u ní snížit daň? Nepokřiví se tak podmínky pro výrobce jiných druhů alkoholických nápojů?

Návrh Adreje Babiše je čistě politické „cukrátko“, která má uchlácholit živnostníky a střední stav. Nejen, že jde o zcela nesystémový krok, ale právě v souvislosti s vládním prohlášením o potírání konzumace návykových látek, včetně alkoholu, jde o politický protimluv.

 

Jak se KDU-ČSL staví k uprchlické krizi? Jaké by podle Vás bylo skutečně efektivní řešení?

Od samého začátku takzvané migrační krize KDU-ČSL zdůrazňuje tři hlavní směry pomoci. Jde o pomoc v místě vzniku válečného konfliktu, vznik silné mezinárodní vojenské aliance s jasným politickým mandátem, který dodnes chybí, a ochrana Schengenského prostoru na samých jeho hranicích. Není možné otevřít náruč milionům uprchlíků, bez toho aniž bychom věděli, kdo k nám přichází, co zde bude dělat, a zda to bude pro evropskou kulturu a společnost a přínosem.

 

Příští měsíc uplynou 3 roky od uvedení Miloše Zemana do funkce prezidenta České republiky. Jak byste hodnotil jeho dosavadní působení? Splnil, co sliboval?

Podle aktuálních průzkumů je prezident nejpopulárnějším politikem v zemi. Jeho postoje můžeme častokrát vnímat jako kontroverzní, ale ve své podstatě přínosné, protože někdy provokuje a tím nutí k zamyšlení a k veřejné diskusi. A lze říci, že skutečně naplňuje to, co na začátku slíbil.

Jak citovat tento text?

Krpálková, Soňa. Spory v koalici? Jen škádlení politických stran [online]. E-polis.cz, 6. březen 2016. [cit. 2024-06-21]. Dostupné z WWW: <http://www.e-polis.cz/clanek/spory-v-koalici-jen-skadleni-politickych-stran.html>. ISSN 1801-1438.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat komentář

Vložit komentář