Skotsko: Samostatnost, nebo raději ne?

 14. září 2014  Soňa Krpálková   komentáře

Skotská samostatnost je v poslední době velmi žádané téma. Jak se kvapem blíží datum referenda 18. září 2014, situace se dramatizuje. Nejde ovšem o drama, které by se dalo přirovnat k situaci na východě Ukrajiny. Skotové si hledají své místo, a to nejen v mezinárodním tisku. Podle průzkumů , které se v posledních dnech objevují snad všude, neustále roste procentuální vyjádření lidí, kteří si přejí, aby se Skotsko stalo samostatným státem.

Alex Salmond, Zdroj: WikiAlex Salmond, Zdroj: Wiki

Skotská samostatnost je v poslední době velmi žádané téma. Jak se kvapem blíží datum referenda 18. září 2014, situace se dramatizuje. Nejde ovšem o drama, které by se dalo přirovnat k situaci na východě Ukrajiny. Skotové si hledají své místo, a to nejen v mezinárodním tisku. Podle průzkumů[1], které se v posledních dnech objevují snad všude, neustále roste procentuální vyjádření lidí, kteří si přejí, aby se Skotsko stalo samostatným státem. Poslední průzkum, který byl proveden agenturou Yougov a zveřejněn 7. září 2014, poprvé ukazuje nadpoloviční podporu samostatnosti Skotska. Pokud se ohlédneme dále do historie, zjistíme, že se podpora samostatného Skotska neustále zvyšuje. Od února, kdy by pro samostatnost hlasovalo 34 % lidí, zatímco 14 % Skotů nebylo rozhodnutých, se sice přes červen o 1 % zvýšila podpora „ne“, k 7. září se ale poprvé do popředí dostala odpověď „ano“, byť o pouhé 1 %. Otázkou je, co k tomu obyvatele Skotska vede a zda se na poslední chvíli nezaleknou své odpovědnosti.

Problémy, od kterých se Skotové při své touze po samostatnosti odrážejí, možná nejsou na první pohled zcela viditelné, ''propaganda'' Skotské národní strany (SNP – Scottish National Party) a charismatický Alex Salmond, který je navíc výborným řečníkem, je ale vedou kupředu. SNP nechala před referendem připravit a vytisknout brožuru s názvem Scotland´s future[2], která má Skoty navnadit, aby se rozhodli správně, a to pro samostatnost jejich země. Záměr je jednoduchý a jasný – Salmond láká na to, jak se lidé budou mít dobře, pokud bude Skotsko samostatné a nebude vázáno na Westminster ani Londýn. Slibuje vyšší zaměstnanost, lepší a přístupnější vzdělávání, sociální spravedlnost, peníze z nerostných surovin do vlastní kasy, žádné přerozdělování a celkově lepší život pro všechny občany. Ovšem nesmí se zapomínat na to, že každá mince má dvě strany a samostatnost Skotska má i svá negativa. Pokud pomineme dnes již tak často diskutovanou otázku budoucí skotské měny a státní banky, stojí minimálně za zamyšlení otázka členství v mezinárodních organizacích. Třeba v Organizaci spojených národů, kde je Velká Británie (a potažmo Skotsko) reprezentována jako stálý člen Rady bezpečnosti s právem veta. Nebo v Evropské unii – pokud by se Skotsko oddělilo od Velké Británie, bylo by vyloučeno z EU a muselo by jako nový stát žádat o členství. Otázka Kodaňských kritérií by pro Skotsko nebyla zase takový problém, pro vstup nového státu je však nutný souhlas všech stávajících členů, a to by se nemuselo vyplatit. Když se vrátíme k myšlence lepšího vzdělávání v samostatném Skotsku, zjistíme, že v případě skotské samostatnosti by tamní studenti museli na univerzitách ve Velké Británii platit poplatky za studium, které nejsou zrovna zanedbatelné.[3] Problém by nastal i pro prodejce skotské whisky, kteří by měli menší obrat. Stoupenci ale argumentují tím, že 9 z 10 lahví whisky se stejně vyveze do zahraničí a zisk by šel přímo do skotské kasy a ne do Londýna, kde by následovalo přerozdělování a přepočítávání.

Skotové se tak musejí zamyslet nad všemi pro a proti a uvážit, jak silná je jejich touha po samostatnosti a do jaké míry jde pouze o dočasnou nespokojenost s diktátem Londýna

Odpovědná korektorka: Zuzana Ledbová

Titulní obrázek přejat z: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/27/Alex_Salmond%2C_First_Minister_of_Scotland.jpg

Zdroje:

www.scotreferendum.com

SCOTLAND´S FUTURE (program strany SNP, proč volit nezávislost) dostupné na  http://82.113.138.107/00439021.pdf

http://www.scotland.gov.uk/Topics/Statistics/Browse/Economy

http://www.theguardian.com/education/2014/sep/02/how-would-scottish-independence-affect-students

http://yougov.co.uk/news/categories/scottish-independence/


[1] http://yougov.co.uk/news/categories/scottish-independence/

[2] SCOTLAND´S FUTURE (program strany SNP, proč volit nezávislost), dostupné na  http://82.113.138.107/00439021.pdf.

[3] http://www.theguardian.com/education/2014/sep/02/how-would-scottish-independence-affect-students

Jak citovat tento text?

Krpálková, Soňa. Skotsko: Samostatnost, nebo raději ne? [online]. E-polis.cz, 14. září 2014. [cit. 2023-12-03]. Dostupné z WWW: <http://www.e-polis.cz/clanek/skotsko-samostatnost-nebo-radeji-ne.html>. ISSN 1801-1438.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář

Vložit komentář