Situace v Egyptě očima německého tisku

 23. únor 2011  Ondřej Hájek   komentáře

Současná situace a události v Egyptě vyvolávají pozornost médií po celém světě. Výjimkou samozřejmě není ani německý tisk. O nepokojích probíhajících v této severoafrické zemi už toho bylo napsáno dost a dost. V následujícím příspěvku proto nebude pozornost věnována samotnému revolučnímu dění v Egyptě, ale zaměříme se především na další možný osud bývalého egyptského prezidenta Mubaraka.

Situace v Egyptě očima německého tiskuSituace v Egyptě očima německého tisku

Současná situace a události v Egyptě vyvolávají pozornost médií po celém světě. Výjimkou samozřejmě není ani německý tisk. O nepokojích probíhajících v této severoafrické zemi už toho bylo napsáno dost a dost. V následujícím příspěvku proto nebude pozornost věnována samotnému revolučnímu dění v Egyptě, ale zaměříme se především na další možný osud bývalého egyptského prezidenta Mubaraka. Pro německy píšící novináře je to zajímavé téma, protože se v této souvislost uvažuje o Mubarakově pobytu v Německu. Opomenuta nebude ani skutečnost, že německé straně není lhostejný další vývoj v Egyptě a Německo nabízí této severoafrické zemi pomoc při budování nového politického systému.

Berliner Zeitung spekuluje o možném exilu Mubaraka v Německu. Odvolává se přitom na úvahy New York Times. Americká administrativa se údajně domnívá, že by k pokojnému předání moci v Egyptě mohla přispět také německá strana. Washington uvažuje nad tím, že by egyptský exprezident z medicínských důvodů vycestoval do Německa. Tak by se v Egyptě mohla uskutečnit mocenská změna, aniž by se Mubarak příliš zostudil. Ten už přitom pobýval ze zdravotních důvodů v Německu v roce 2004. Tehdy byl přijat na kliniku v Mnichově kvůli výhřezu meziobratlové ploténky. V roce 2010 se pak podrobil operaci žlučníku na univerzitní klinice v Heidelbergu. Mluvčí této kliniky prohlásila, že Mubarak „může – jako všichni ostatní pacienti – kdykoli přijít.“ Konkrétní přípravy za tímto účelem však nejsou činěny. Úvahy o vycestování Mubaraka do Německa vyvolávají mezi německými politiky rozdílné reakce. Politici z vládní koalice jako například Elke Hoff a Andreas Schockenhoff tento nápad vítají, pokud umožní mírové vyřešení situace v Egyptě. Naproti tomu Jürgen Trittin ze strany zelených podobné řešení odmítá. Ministerstvo zahraničních věcí se k těmto spekulacím nevyjadřuje1. 

Süddeutsche Zeitung přinesl článek s názvem „Mubarak je v Německu vítán“. V tomto článku se píše o tom, že oponenti Mubaraka požadují, aby opustil Egypt. Tento názor zastávají už od doby, kdy statisíce lidí vyšly v Káhiře i jiných egyptských městech do ulic protestovat proti autoritativnímu režimu 82letého prezidenta. Většině Egypťanů je jedno, kam Mubarak vycestuje. Chtějí hlavně, aby opustil jejich zemi. V zahraničí, především pak v USA, si ovšem nad touto otázkou lámou hlavu. V této souvislosti se hovoří o možnosti, že by Mubarak mohl skončit na „prodlouženém zdravotním pobytu“ v Německu. Přinejmenším někteří západní politici doufají, že prodlouženým pobytem na některé z německých klinik by mohl Mubarak opustit Egypt, aniž by ztratil tvář. Vidí v tom šanci na poklidný přechod k demokratické legitimní vládě. Ještě však není jasné, jestli Mubarak skutečně přicestuje do Německa a kde přesně bude umístěn. Podle informací Süddeutsche Zeitung nebyl do Německa podán žádný požadavek na vyřízení víza pro egyptského exprezidenta. Kolují však zvěsti, podle kterých egyptská strana oslovila několik klinik, zdali by nepřijaly Mubaraka. Ten v současné době pobývá ve své rezidenci Scharm el-Scheich. Podle informací zpravodajského magazínu Spiegel by nakonec mohl skončit na soukromé klinice „Bühlerhöhe“ v baden-württembergském Bühlu. Tato klinika nabízí „prvotřídní medicínskou péči“ a „komfort a servis špičkového hotelu“. K celé věci se ovšem staví skepticky zelení. Spolkový poslanec za zelené Omid Nouripour je zdrženlivý a varuje před tím, aby se s tímto despotou zacházelo jako se „státním hostem“. Při rozhovoru pro Süddeutsche Zeitung prohlásil: „Pokud ho spolková vláda přijme, musí současně poskytnout garance, že ho vydá v případě trestního stíhání v Egyptě.“2

Focus se zmiňuje o tom, že Německo chce pomoci Egyptu vybudovat demokratické struktury. Německý ministr zahraničních věcí Werner Hoyer nabídl Káhiře podporu při vytváření ústavně-právního pořádku, stranického systému a organizaci voleb. Hoyer prohlásil, že tento proces musí mít pevně v rukou samotní Egypťané, ale německá strana je ochotna poskytnout pomoc, pokud o ní bude zájem. Zároveň navrhnul, aby už nyní byli do Egypta posláni volební pozorovatelé a mohli se tak účastnit tohoto procesu od samotného začátku. Německý ministr zahraničních věcí také apeluje na západní státy, aby bylo do dialogu zahrnuto i Muslimské bratrstvo3.

Ve svém příspěvku jsem zmínil pouze informace, které mají nějakou souvislost s Německem. Domnívám se, že to bude pro čtenáře přínosnější, než kdyby si zde přečetli o situaci v Egyptě to samé, co už dobře znají z českých médií. Tento článek naznačil, že mocenská změna v Egyptě může mít pro Německo ještě poměrně zajímavé důsledky.

Odpovědná redaktorka: Selma Hamdi

Odpovědná korektorka: Jana Nováková

Titulní obrázek převzat z: http://www.afriscoop.net/journal/IMG/arton793.jpg  

 

Elektronické zdroje:

1)  Schoeller, Olivia: (2011). Mubarak-Exil Deutschland? Berliner Zeitung 7.2.2011, Dostupné na: http://www.berlinonline.de/berliner-zeitung/archiv/.bin/dump.fcgi/2011/0207/tagesthema/0077/index.html

2)  König, Michael: (2011). Gesucht: Exil für Ägyptens Präsidenten. Mubarak ist in Deutschland willkommen. Süddeutsche Zeitung 7.2.2011, Dostupné na: http://www.sueddeutsche.de/politik/gesucht-exil-fuer-aegyptens-praesidenten-mubarak-ist-in-deutschland-willkommen-1.1056593

3)  Focus: (2011). Ägypten: Berlin bietet Kairo Hilfe bei Wahlen an. Focus 14.2.2010, Dostupné na: http://www.focus.de/politik/ausland/aegypten-berlin-bietet-kairo-hilfe-bei-wahlen-an_aid_599695.html

Focus: (2011). Ägypten: Berlin bietet Kairo Hilfe bei Wahlen an. Focus 14.2.2010, Dostupné na: http://www.focus.de/politik/ausland/aegypten-berlin-bietet-kairo-hilfe-bei-wahlen-an_aid_599695.html, 20.2.2011.

König, Michael: (2011). Gesucht: Exil für Ägyptens Präsidenten. Mubarak ist in Deutschland willkommen. Süddeutsche Zeitung 7.2.2011, Dostupné na: http://www.sueddeutsche.de/politik/gesucht-exil-fuer-aegyptens-praesidenten-mubarak-ist-in-deutschland-willkommen-1.1056593, 20.2.2011.

Schoeller, Olivia: (2011). Mubarak-Exil Deutschland? Berliner Zeitung 7.2.2011, Dostupné na: http://www.berlinonline.de/berliner-zeitung/archiv/.bin/dump.fcgi/2011/0207/tagesthema/0077/index.html, 20.2.2011.

Jak citovat tento text?

Hájek, Ondřej. Situace v Egyptě očima německého tisku [online]. E-polis.cz, 23. únor 2011. [cit. 2023-12-03]. Dostupné z WWW: <http://www.e-polis.cz/clanek/situace-v-egypte-ocima-nemeckeho-tisku.html>. ISSN 1801-1438.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat komentář

Vložit komentář

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!