„Restituce neudělají církev šťastnější,“ rozhovor s Dominikem Dukou

 20. září 2013  Mgr. Irena Grillingerovà   komentáře

Během konference Forum 2000 jsme dostali možnost setkat se i s kardinálem a pražským arcibiskupem Dominikem Dukou, který velice ochotně souhlasil s rozhovorem pro náš časopis. Debata se stočila především na roli církve v moderní společnosti, její současné proměny a otázku církevních restitucí.

„Restituce neudělají církev šťastnější,“ rozhovor s Dominikem Dukou„Restituce neudělají církev šťastnější,“ rozhovor s Dominikem Dukou

Název letošního Fóra 2000 je „Společnost v přerodu“. V souvislosti s tímto tématem, jak se církev mění pod vlivem moderní společnosti? Jak se snaží reagovat na současné společenské uspořádání?

Církev je světová. Víme, že už dnes není ani většinově evropská. Přední představitel již není v pravém smyslu Evropan s evropskými kořeny, tudíž i postoje světové jsou také velmi sofistikované v různých světadílech. Existuje tzv. mezinárodní komise justice, jejímž představitelem je africký kardinál Turkson. Já mimochodem jsem členem této komise, ale musím říci, že jsem tam krátkou dobu, takže nedokážu v plné míře mluvit o všech jejích aktivitách.

Jinak v rámci České republiky existuje také komise (Spravedlnost a mír) a jejím předsedou je Mgr. Václav Malý. Tak myslím, že o něm a o jeho aktivitách také slyšíme, on se neuzavírá do problémů jenom České republiky, ale navštěvuje i zbylé země, kterým chce pomoci. Byl například v Iráku, Afganistánu, dokonce i v Libyi, čili je tady stálá touha, jisté celoživotní zkušenosti a potřeba tímto způsobem pomáhat.

V naší zemi je samozřejmě celá řada problémů. Občas slyšíme, že se nevyjadřujeme, a pokud se vyjádřím, tak myslím, že média a lidé jaksi vědí, jaký je názor nebo postoj v  politickém  spektru. Domnívám se, že když hovoříme o nedostatečnosti ctnosti, dialogu a naslouchání v rámci celosvětového společenství, tak tím poukazujeme i na problémy České republice. Určitě se u nás vedou půtky, invektivy, které by nemusely tolik vadit, kdyby se vedly s větší kultivovaností a také pravdivostí nebo kdyby se nepoužívala lež jako forma politické zbraně. To si myslím, že je trochu nepříjemné a bolestné.

Jak významně je v církevních kruzích vnímaná otázka restitucí? Co pro českou církev symbolizují?

Musíme říci, že o restituce ve své podstatě nejde, jelikož v této zemi nerestituoval nikdo, ani židé a ani rolníci. Byli jsme jen částečně odškodněni.  Otázka restitucí vlastně byla vyřešena rámcově českým a slovenským parlamentem federativní republiky, tam byly nastaveny jakési koleje, podle kterých se musela vést veškerá jednání. Tato jednání pak probíhala prakticky za všech vlád, kromě vlády premiéra Václava Klause, přes vládu premiéra Miloše Zemana, Špidlu a Topolánka. Podle mého názoru byl tento proces legislativně dokončen v parlamentu až premiérem Nečasem. Také se k němu vyjádřil Nejvyšší ústavní soud.

Restituce nejsou největší starostí, tak jako platí, že peníze nikoho neudělaly šťastným, tak také restituce církev neudělají šťastnější, bohatší ani ne aktivnější. To bude záležet na něčem jiném, ale je zde prostě dohoda, že zanikne za sedmnáct let státní podpora. Tato státní podpora, která se dávala do základního konfiskovaného majetku, bude vytvořena odsouhlaseným částečným navrácením. To je celý problém restitucí. Čeká nás určitě několik let těžká práce.

Na závěr by mě zajímalo, jaké máte vzpomínky na Plzeň? Vím, že jste tam dříve pracoval.

Velice dobré. Vzpomínám i na plzeňskou Škodovku a jsem hrdý, že jsem v ní pracoval, protože jejich tramvaje i produkty, ukazují, že umíme pracovat a myslet.

Odpovědná redaktorka: Nikola Klímová

Text neprošel jazykovou korekturou.

Titulní obrázek převzat z www.forum2000.cz.

Jak citovat tento text?

Grillingerovà, Irena. „Restituce neudělají církev šťastnější,“ rozhovor s Dominikem Dukou [online]. E-polis.cz, 20. září 2013. [cit. 2024-07-15]. Dostupné z WWW: <http://www.e-polis.cz/clanek/restituce-neudelaji-cirkev-stastnejsi-rozhovor-s-dominikem-dukou.html>. ISSN 1801-1438.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář

Vložit komentář