Reportáž z konference Forum 2000 - díl IV.

 21. září 2013  Kateřina Zerzánová   komentáře

V rámci konference Forum 2000 proběhlo v centru Člověka v tísni v pražské galerii Langhans promítání dokumentu Amazing Azerbaijan! londýnské režisérky Liz Mermin. Film ukazuje dvě protiřečící si tváře země na pozadí národní euforie z vítězství v hudební soutěži Eurovize a následných příprav hlavního města Baku na roli hostitele dalšího ročníku soutěže. Na jedné straně stojí prudce rozvíjející a modernizující se země, která se v roce 2001 stala členem Rady Evropy. Druhou tváří je zkorumpovaná oligarchie v čele s prezidentem Ilhamem Alijevem a jeho rodinou a s ní provázaná vláda plýtvající veřejnými prostředky, potlačující svobodu projevu a shromažďování, trestající své kritiky a přehlížející chudobu velké části obyvatelstva.

Reportáž z konference Forum 2000 - díl IV.Reportáž z konference Forum 2000 - díl IV.

In cooperation with One World International Documentary Film Festival, People in Need, 61 min, In English with Czech subtitles, Directed by: Liz Mermin

V rámci konference Forum 2000 proběhlo v centru Člověka v tísni v pražské galerii Langhans promítání dokumentu Amazing Azerbaijan! londýnské režisérky Liz Mermin. Film ukazuje dvě protiřečící si tváře země na pozadí národní euforie z vítězství v hudební soutěži Eurovize a následných příprav hlavního města Baku na roli hostitele dalšího ročníku soutěže. Na jedné straně stojí prudce rozvíjející a modernizující se země, která se v roce 2001 stala členem Rady Evropy. Druhou tváří je zkorumpovaná oligarchie v čele s prezidentem Ilhamem Alijevem a jeho rodinou a s ní provázaná vláda plýtvající veřejnými prostředky, potlačující svobodu projevu a shromažďování, trestající své kritiky a přehlížející chudobu velké části obyvatelstva. Ve filmu promlouvá například ázerbajdžánská investigativní žurnalistka Chadídža Ismaílová (účastnice letošního Fora 2000), Adnan Hajizade, zakladatel mládežnického demokratizačního hnutí Ol!, spisovatel a disident Emin Milli či aktivista a hudebník Jamal Ali, kteří byli za více či méně rozsáhlou kritiku vládních špiček nuceni čelit různým formám represe. Chadídžu Ismaílovou, v poslední době pracující na odkrývání vlastnictví ázerbajdžánských firem, jejíž kolega Elmar Husejnov byl za nevyjasněných okolností zavražděn již v roce 2005, kdosi zastrašoval zveřejněním intimního videa pořízeného přístrojem instalovaným v jejím bytě. Adnan Hajizade a Emin Milli byli za pořízení videa zesměšňujícího vládní nákup dvou oslů z Německa za 84 000 euro vyprovokováni napadením neznámými útočníky k sebeobraně a poté za výtržnictví odsouzeni na 2 a 2,5 roku. Jamal Ali byl zadržen a mučen za zpívání protestsongů na povolené demonstraci. Po kritice nedodržování lidských práv ze strany světového společenství se stala ázerbajdžánská vláda v postupu proti oponentům opatrnější. Většina „nepohodlných“ kritiků se tak dostává za mříže nejčastěji pomocí obvinění z užívání u nich „nalezených“ drog nebo již zmíněného vyprovokovaného výtržnictví. Kvůli evropským zájmům na energetickém potenciálu Ázerbájdžánu a jeho relativní spolupráci při potírání světového terorismu zůstává bohužel nátlak na zlepšení stavu lidských práv a svobod v zemi přes celkovou pozornost mezinárodního společenství v praktické rovině nedostatečný.

Zkrácenou verzi filmu je možné shlédnout například na http://www.youtube.com/watch?v=JNah7Ga9CPY

Odpovědná redaktorka: Nikola Klímová

Text neprošel jazykovou korekturou.

Titulní obrázek převzat z www.forum2000.cz.

Jak citovat tento text?

Zerzánová, Kateřina. Reportáž z konference Forum 2000 - díl IV. [online]. E-polis.cz, 21. září 2013. [cit. 2024-04-14]. Dostupné z WWW: <http://www.e-polis.cz/clanek/reportaz-z-konference-forum-2000-dil-iv.html>. ISSN 1801-1438.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář

Vložit komentář