Reportáž z debaty Primátorské volby last minute

 14. říjen 2010  Jakub Chabr   komentáře

Ve čtvrtek 13. října se ve Velkém jednacím sále Úřadu městského obvodu pro Plzeň 3 konala akce s názvem „Primátorské volby LAST MINUTE“ s podtitulem Moderovaná diskuze na téma vzdělávací politika města Plzně s důrazem na vztah magistrátu a vysokých škol.

Reportáž z debaty Primátorské volby last minuteReportáž z debaty Primátorské volby last minute

Ve čtvrtek 13. října se ve Velkém jednacím sále Úřadu městského obvodu pro Plzeň 3 konala akce s názvem „Primátorské volby LAST MINUTE“ s podtitulem Moderovaná diskuze na téma vzdělávací politika města Plzně s důrazem na vztah magistrátu a vysokých škol. Pojmenována byla vskutku příznačně, studenti si mohli těsně před volbami vyslechnout názory sedmi nejžhavějších kandidátů na primátora Plzně, v případě bydliště v Plzni pak třeba ještě přehodnotit, koho že to v pátek či sobotu zvolí.

Hladký průběh akce zajistili kvalitní organizací studenti Akademického spolku Česko-slovenské unie studentů politických věd v Plzni (AS CPSSU v Plzni) ve spolupráci s Mladými konzervativci Plzeň.

Jako hosté byli pozváni následující kandidáti: Mgr. Martin Baxa za ODS, Mgr. Ondřej Ženíšek za TOP 09, Mgr. Petr Růžek z Věcí veřejných, PhDr. Mgr. et Mgr. Jiří Valenta jako kandidát KSČM a Ing. Petr Náhlík, želízko v ohni KDU-ČSL. ČSSD a strana Občané.cz měly být reprezentovány ženami, nicméně přítomna byla pouze Eva Herinková za prvně jmenovanou stranu. Ing. Jaroslava Maříková, jež měla nahradit Ing. Pavla Rödla (současného primátora) a Občany.cz, své křeslo neobsadila.

Úlohy moderátora celé akce se zhostil odborný asistent Katedry politologie a mezinárodních vztahů FF ZČU PhDr. Přemysl Rosůlek, PhD. Moderátor se na akci náležitě připravil a mnohokrát pohotově reagoval na slova kandidátů i tázajících se studentů – svými vlastními postřehy, ale také citacemi mediálních zpráv týkajících se probíraných témat.

Dvouhodinové setkání bylo rozděleno do tří hlavních bloků. V prvním z nich se šestice hostů v krátkosti představila a rovněž stručně přednesla své vize týkající se města Plzně pro roky 2010-2014. Vize se mnohdy velmi podobaly, Jiří Valenta z KSČM podotkl, že politika na komunální úrovni by měla být pokud možno co nejvíce oproštěna od ideologií. Avšak teprve čas ukáže, zda nově zvolení zastupitelé najdou společnou řeč a přispějí k ještě kvalitnějšímu životu v západočeské metropoli.

Druhá část byla tvořena diskuzí s obecenstvem, které tvořili převážně studenti Fakulty filozofické ZČU. Prvním velkým tématem byla doprava. Na závěru, že sliby se mají plnit, se shodla většina kandidátů. To když se řešila Americká třída a postupný úbytek automobilové dopravy v ní. Eva Herinková si však zatím nedokáže představit zrušení MHD v Americké, stejně jako zásobování. Podobný názor zastává i komunista Jiří Valenta. Petr Růžek z Věcí veřejných by zde chtěl pěší zónu a podobně se k problému staví i Ondřej Ženíšek, jenž o několik bloků od Americké bydlí. Většina kandidátů se rovněž shodla, že přednost by měl dostat sport. Někdo by mohl namítnout, že otázka rekonstrukce (nebo dokonce výstavby nového) stadionu by mohla znít populisticky, vždyť fotbalisté Viktorie Plzeň momentálně s pohodlným náskokem vedou ligu a na zápasy chodí pravidelně přes 7000 diváků. Nicméně faktem je, že stadion již nesplňuje mnohé z evropských standardů a bylo trochu smutné, když se fotbalisté pokoušeli probojovat do základní skupiny Evropské ligy v pražském „exilu“.

Sport byl tedy dalším zdrojem otázek a lehkých vášní. Zdá se však, že budoucí primátor bude situaci řešit pragmaticky a zajistí nejprve nové sportoviště pro atlety, kteří zřejmě Štruncovy sady opustí.

Otázkou zůstává, jestli se podaří uspokojit rovněž nároky kulturní, nároky spojené s Plzní jakožto Evropským městem kultury pro rok 2015. Zde bude největší investicí výstavba nového divadla, na to však, na rozdíl od stadionu, může přispět i kraj, stát a ve finále i EU. Martin Baxa, Ondřej Ženíšek i další z pravicověji smýšlející se shodli, že nedotáhnout projekty do roku 2015 by znamenalo velkou ostudu. Jiří Valenta naproti tomu razí názor, že pokud chce Plzeň projekty realizovat, nesmí již privatizovat další majetek (např. teplárnu). Právě privatizace je podle jeho názoru jedním ze zdrojů korupce.

V souvislosti s nově vznikajícími architektonickými projekty bych připomněl ještě poměrně zajímavý návrh Petra Růžka za Věci veřejné – v případě zvolení by Růžek rád zaměstnal renomované architekty a založil Institut hlavního architekta Plzně.

Na poslední část, avizovanou již v podtitulu, totiž na vzdělávací politiku města a vztah magistrátu a vysokých škol, zbývalo zhruba 20 minut. Během nich se řešilo dotažení tramvajové linky č. 4 až ke kampusu v Univerzitní ulici, kolejní zařízení, spolupráci mezi zaměstnanci škol a magistrátu (Petr Náhlík připomněl kvalitní a přínosnou práci antropologa Tomáše Hirta z Fakulty filozofické monitorující bezdomovectví) a zejména finančními vztahy mezi vedeními vysokých škol a magistrátem, popřípadě plzeňským krajem. 

Bude tedy nové divadlo, fotbalový stadion splňující normy UEFA, klidnější Americká třída, méně heren v centru města, transparentní zakázky a mnohé další? Uvidíme. Počkejme si nejprve na samotné volby a poté na práci a plnění předvolebních slibů.

Na české politické scéně poměrně nevídané jevy jako uvolněná atmosféra, množství úsměvů a dokonce gentlemanská gesta by mohly být dobrým začátkem.

Odpovědná redaktorka: Selma Hamdi

Tento text neprošel jazykovou korekturou.

Jak citovat tento text?

Chabr, Jakub. Reportáž z debaty Primátorské volby last minute [online]. E-polis.cz, 14. říjen 2010. [cit. 2023-04-01]. Dostupné z WWW: <http://www.e-polis.cz/clanek/reportaz-z-debaty-primatorske-volby-last-minute.html>. ISSN 1801-1438.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 3.86 hvězdiček / Hodnoceno: 7x


Přidat komentář

Vložit komentář

Jarek

čtvrtek, 14. říjen 2010
22:16

Vaše reportáž mě v tyto chladné dny hřeje u srdce vřelým optimismem. Možná by se na mladého studenta slušil více kritický a analytický postoj. Sám jsem diskuze přítomen nebyl, nicméně z toho co píšete si mohu udělat obrázek o tom, že se politici necelý týden před volbami schválně nepouštěli do ostřejší výměny názorů. Namísto toho (jak je již zvyklostí) deklarovali všeobecnou starost o občana a město, pročež se zavázali vést konstruktivní dialog napříč politickým spektrem. Většina kandidátů také slíbila ony líbivé závazky v podobě stadionu či divadla, upřímně a jednoduše proto, že je voliči chtěli slyšet. Celou diskuzi pak uzavřelo v ten večer časově zcela podreprezentované "hlavní téma" vzdělávací politiky (časový rozvrh diskuze by si měl příště ohlídat onen připravený a pohotový moderátor). V samém závěru reportáže se bohužel mýlíte, úsměvů a gentlemanských gest je naše politika plna, snad právě proto je smutné, že navzdory tomu vypadá, jak vypadá...nejspíš ona upřímnost a slušnost nadále schází.


Napsal: Jarek [Odpovědět]