Reportáž z debaty na téma „Místo novináře v politice“

 27. listopad 2013  Aleš Malár   komentáře

V úterý 26. listopadu uspořádal Akademický spolek studentů politických věd na půdě ZČU debatu na téma „Místo novináře v politice“. Vzhledem k nenadálým překážkám v programu šéfredaktora týdeníku Respekt Erika Taberyho zaujal místo vedle novináře a moderátora České televize Václav Moravec, nejvlivnějšího českého novináře podle žebříčku magazínu Forbes, Jan Vitásek, vydavatel webového portálu EurActiv.cz. Téma i pozvaní hosté byli velkým lákadlem pro všechny členy akademické obce a debatní místnost tak praskala ve švech.

Reportáž z debaty na téma „Místo novináře v politice“Reportáž z debaty na téma „Místo novináře v politice“

V úterý 26. listopadu uspořádal Akademický spolek studentů politických věd na půdě ZČU debatu na téma „Místo novináře v politice“. Vzhledem k nenadálým překážkám v programu šéfredaktora týdeníku Respekt Erika Taberyho zaujal místo vedle novináře a moderátora České televize Václav Moravec, nejvlivnějšího českého novináře podle žebříčku magazínu Forbes, Jan Vitásek, vydavatel webového portálu EurActiv.cz. Téma i pozvaní hosté byli velkým lákadlem pro všechny členy akademické obce a debatní místnost tak praskala ve švech.

Úvodního slova se ujal Karel Kreml, moderátor a hlavní organizátor akce v jedné osobě, který otevřel prostor pro diskuzi zcela prozaickou otázkou - kde je pravé místo novináře v politice? Václav Moravec se příliš dlouho nerozmýšlel a uchýlil se k všeobecně známým faktům. Podle něj musí novinařina plnit kontrolní úlohu politiky a politiků. Nicméně sám musel vzápětí přiznat, že za léta, po něž se v oblasti nacházející se na pomezí žurnalistiky a politiky pohybuje, získal mnoho přátel a známých, které jako své hosty v Otázkách na ČT či v pořadu na rádiu Impuls ani trochu nešetří. Na Moravce navázal vzápětí i druhý host Jan Vitásek s tím, že správný novinář se nesmí nechat ovlivnit vnějšími zájmy. Toto nebezpečí podle něj hrozí zejména pak v případech, kdy pracuje se složitou a propletenou látkou, neboť je zde snazší nechat se ovlivnit jednou stranou. Dobrý novinář by zároveň měl disponovat velkou teoretickou základnou a najít dostatek relevantních zdrojů ohledně daného problému.

Nasnadě byla další otázka, a to ohledně superdebat, které Václav Moravec moderoval. Jak se vybíraly strany, které se těchto debat zúčastnily a proč nebyli pozváni Piráti a Svobodní? Adresát otázky s povzdechem poznamenal, že podobný dotaz již dopředu očekával. Po rozsáhlé úvaze došel k závěru, že nikdo nikdy nevymyslel natolik sofistikovaný klíč, podle kterého by strany měly být vybírány. Pozvat a „umoderovat“ debatu všech 23 stran, které kandidovaly, aby nedošlo k žádné diskriminaci, by bylo podle jeho názoru nemožné. Zároveň zdůraznil, že v České republice existují strany, které po celou dobu volebního období „spí“, aby se pak těsně před volbami probudily a kritizovaly veřejnoprávní televizi.

Nebylo překvapením, že další otázka mířila opět na Václava Moravce. Jednalo se však o dotaz poměrně na tělo. V červenci se v médiích objevila informace, že se v jedné pražské restauraci sešel s vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou a šéfem ÚOOZ Robertem Šlachtou. Tazatel se na Moravcovi dožadoval vysvětlení. Dotyčný reagoval slovy, že informace se objevila na silně nerelevantním webu, čímž portál První zprávy dle jeho mínění je, tudíž není nutné se k této skutečnosti vyjadřovat. Jan Vitásek k tomu jen poznamenal, že každý novinář si musí umět získávat informace po vlastní ose, kterou pak nemá povinnost zpětně obhajovat a vysvětlovat.

Nebyla by to aktuální debata, aby se neotevřela problematika vlastnictví médií politiky, čímž bylo primárně poukázáno na Andreje Babiše a jeho aktivity na poli politiky, byznysu a médií zároveň. „Myslím, že Andrej Babiš je minimálně hodně odvážný, že se pouští do tolika činností najednou, neboť mu to může značně poškodit jak jeho jméno, kariéru, tak i síť kontaktů, pokud v nějaké z těchto oblastí neuspěje,“ odhadl Václav Moravec. Musel také přiznat, že až dosud se ho tato problematika osobně nedotýkala, což se ale v posledních dnech začíná měnit, neboť Andrej Babiš oznámil, že hodlá rozšířit svoji mediální skupinu i o rádio Impuls, na kterém má Václav Moravec vlastní pořad. Co se týče takzvané oligarchizace mediálního prostoru, není Babiš ojedinělým případem. „Podívejte se například na Zdeňka Bakalu z Economie, která mimo jiné vydává časopis Respekt nebo Hospodářské noviny, a témata, kterým se věnují nebo nevěnují. Nebo například „PPFku“, která donedávna vlastnila týdeník Euro, podnikatele Jaromíra Soukupa s televizí Barrandov a tak dále. Jen Babiš je taková kamikadze a dělá vše viditelně na rozdíl od ostatních,“ popsal stav vlastnictví českých médií. Jan Vitásek po celou dobu jen pokyvoval, načež s úsměvem doplnil, že s takovým problémem se naštěstí portál EurActiv potýkat zatím nemusí.

Následoval jednoduchý dotaz, zda je v dnešní době vůbec možné, aby byl novinář ještě objektivní. Nyní reagoval jako první Jan Vitásek, který opět jako příklad použil portál EurActiv. „Jsme specifické médium a nepíšeme žádné subjektivní komentáře. Snažíme se pracovat s holými fakty a prostor k vyjádření dáváme odborníkům. Je pak na čtenáři, jak s těmito fakty naloží.“ Václav Moravec se o objektivitě vyjádřil ve smyslu, že je v českém prostředí chápána příliš formálně. K tomu dodal, že díky technologickému pokroku se do popředí dostávají nová média, tedy internet a sociální sítě. Navíc žijeme v době, kdy každý musí mít názor, což ale podle něj není úplně v pořádku. Poté také narazil na příklad debaty před prezidentskými volbami, během níž byl současnou hlavou státu Milošem Zemanem osočen, že díky svému stylu moderování působí jako třetí kandidát na prezidenta. K tomu poznamenal, že Česká televize není jen prostředník pro uvedení dvou „blábolů“, ale pokud takový nesmysl zpozoruje, je potřeba jim do řeči skočit. Na závěr doplnil myšlenku, že do budoucna bude novinařina ještě více názorová.

Jedním z posledních témat bylo, zda profesionálnímu novináři stačí pouze vystudovaná žurnalistika nebo je potřeba mít určitou specializaci. Tato otázka byla první, ve které se oba hosté neshodli. Podle Moravce by novinář měl mít mezioborové vzdělání, například žurnalistiku a právo nebo ekonomiku. Vitásek reagoval slovy: „My žádné novináře nemáme, jen ekonomy nebo odborníky v oblasti mezinárodních vztahů. Myslím, že čistá novinařina není potřeba.“

Odpovědná redaktorka: Nikola Klímová

Text neprošel jazykovou korekturou.

Titulní obrázek: AS CPSSU

Fotogalerie spjatá s článkem: http://www.e-polis.cz/galerie/59-debata-na-tema-misto-novinare-v-politice.html

AS CPSSU děkuje za tak hojnou účast.
AS CPSSU děkuje za tak hojnou účast.
Debata na téma Místo novináře v politice
Debata na téma Místo novináře v politice
Debata na téma Místo novináře v politice
Debata na téma Místo novináře v politice
Debata na téma Místo novináře v politice
Debata na téma Místo novináře v politice
Debata na téma Místo novináře v politice
Debata na téma Místo novináře v politice
Debata na téma Místo novináře v politice
Debata na téma Místo novináře v politice
Debaty se zúčastnil i  vedoucí Katedry politologie a mezinárodních vztahů PhDr.
Debaty se zúčastnil i vedoucí Katedry politologie a mezinárodních vztahů PhDr.
Jan Vitásek. Vydavatel portálu EurActiv.cz
Jan Vitásek. Vydavatel portálu EurActiv.cz
Kateřina Černá, předsedkyně AS CPSSU. Odpovídá na otázky Českého rozhlasu.
Kateřina Černá, předsedkyně AS CPSSU. Odpovídá na otázky Českého rozhlasu.
Úvodní slovo Karla Kremla, který představil hosty a zahájil debatu.
Úvodní slovo Karla Kremla, který představil hosty a zahájil debatu.
Václav Moravec. Moderátor České televize.
Václav Moravec. Moderátor České televize.
Za CRo Plzen vedla rozhovor Martina Klimova
Za CRo Plzen vedla rozhovor Martina Klimova


Jak citovat tento text?

Malár, Aleš. Reportáž z debaty na téma „Místo novináře v politice“ [online]. E-polis.cz, 27. listopad 2013. [cit. 2024-05-19]. Dostupné z WWW: <http://www.e-polis.cz/clanek/reportaz-z-debaty-na-tema-misto-novinare-v-politice.html>. ISSN 1801-1438.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 2.5 hvězdiček / Hodnoceno: 6x


Přidat komentář

Vložit komentář