Putin je ochoten hodit Asada přes palubu, tvrdí politolog Romancov

 7. prosinec 2015  Kateřina Černá  komentáře

Rusko a jeho působení v Sýrii. To bylo téma debaty na půdě ZČU s politickým geografem Michaelem Romancovem, který se ve své akademické činnosti věnuje právě východní světové velmoci. Co Rusko svým jednáním v Sýrii sleduje? Dokáže vytvořit koalici proti ISIS a zlepšit tím vztahy s Evropou? Na tyto a další otázky se Romancova ptala Kateřina Černá.

Zdroj: web.fsv.cuni.czZdroj: web.fsv.cuni.cz

Co si myslíte, že je cílem Ruska v Sýrii? Co svým jednáním sleduje?

Rusko svým jednáním sleduje svůj vlastní prospěch. Ale otázkou je, co se Vladimír Putin domnívá, že je prospěšné, protože to je člověk, kolem kterého se v Rusku všechno točí. Putin určitě chce posílit v očích Rusů svojí pověst výjimečného, tvrdého a nekompromisního vládce, ať už v domácích nebo ve světových záležitostech. Což se mu teď trošičku nedaří kvůli skandálu s tím letadlem a dalším věcem. Rusové pravděpodobně Rusové chtěli zlikvidovat ve svém zájmu, respektive v zájmu i ostatních zemí ze SNS (pozn. Společenství nezávislých států), islamistickou opozici lidí, kteří mají ruský, případně postsovětský pas. Odhadem jich v řadách ISIL nebo nějakých jiných skupin v Sýrii působí kolem pěti až sedmi tisíc. To je druhý cíl, který se jeví být racionální. Pak je otázka, na kolik si Putin sliboval, že se mu podaří tím, že by vytvořil nějakou koalici a ukázal přátelskou tvář směrem k západu, vygumovat negativní záležitosti kolem Ukrajiny. Tam se zdá zatím evidentně neuspěl.

Jakou roli může do budoucna sehrát to, že Rusko podporovalo a podporuje režim Bašára Asada?

Rusko má v tom, že má v Sýrii Asada svou výhodu. Má sílu, která je zvyklá tam působit. Asad ví, že Rusko potřebuje, čili v tomto ohledu se chová asi jako racionálně uvažující spojenec. Na druhou stranu je Asad zátěží, protože Francouzi a Američané jednoznačně řekli, že Asad je součástí problému, nikoliv součástí řešení. Čili Rusko si bude muset vybrat, s kým a proč půjde nebo nepůjde. Jsem přesvědčen, že kdyby západ projevil Putinovi vstřícnost, je ochoten téměř okamžitě hodit Asada přes palubu. Ale Západ to zatím neudělal, takže já se domnívám, že Rusko se bude snažit držet ve hře díky Asadovi. O tuhle pozici může přijít v okamžiku, kdy si Asad spočítá, že pro něj je daleko důležitější a spolehlivější Írán než Moskva.

Po událostech v Paříži zesílily názory, že pouze letecké údery v Sýrii nepomohou, a že do budoucna bude asi potřeba pozemní operace. Myslíte si, že by se Rusko případně do pozemní operace zapojilo?

V ruském parlamentu už se objevil názor, že ano. Vlastně někteří poslanci začali požadovat, aby Rusové začali zasahovat v Sýrii i na zemi. Nicméně tady je určitě strašák toho, co se dělo v Afghánistánu. Situace v Sýrii nejspíš nemá rychlé řešení, dokonce ani, kdyby Rusové nebo nějaká jiná vnější mocnost, nasadila svoje jednotky. Klíč k řešení se pravděpodobně skrývá na Blízkém východě v jakémsi pomyslném trojúhelníku Teherán-Ankara-Rijád. Dokud tito aktéři nebudou spokojeni s nějakým, mně v tento okamžik zcela neznámým uspořádáním toho prostoru, tak pochybuji, že Moskva nebo Washington s tím něco svedou. Čili na to konto mi nasazení pozemních sil nepřijde pravděpodobné.

Po teroristickém útoku na ruské letadlo, které spadlo v Egyptě a po událostech v Paříži, se začalo mluvit o spolupráci Ruska s Francií. Některé kroky tomu i nasvědčují. Je to opravdu reálné, nebo jde jen o prázdná slova?

Já si myslím, že tam je možné si představit velmi pragmatickou spolupráci. Francie i Rusko tohle umí. Že by to znamenalo úplné vynulování předchozích problémů to ne, zejména proto, že Francie si tady vlastně dělá svou vlastní politiku, zatímco ty problémy, o které Moskvě primárně jde, mají vazbu na politiku evropskou. Takže nevidím, že by tohle mohlo Putinovi splnit sen normalizovat vztahy s Evropou. Pragmatickou spolupráci si umím představit, mají teď společného nepřítele nebo se v nejmenším domnívají, že ho mají.

Na závěr se nemohu nezeptat na aktuální vztah mezi Ruskem a Tureckem. Může opravdu současná situace (ruské sankce, zákaz letů ruských letadel do Turecka) poškodit vztahy do budoucna mezi oběma zeměmi?

Pokud mám informace, Turci prohlásili, že ze své pozice, pokud jde o sestřelení toho letadla, neustoupí. Nicméně stojí o normální, respektive přátelské vztahy s Ruskem. Moskva se cítí být zhrzená a zrazená. Otázkou je, jak dlouho bude tuhle pozici zastávat. Když se podíváte na sílu, respektive slabost těchto dvou ekonomik, tak navzdory tomu, že ztráta ruského trhu bude Turecko bolet, jsem přesvědčen o tom, že Turecko je v daleko lepším hospodářském stavu nežli Rusko. Čili dlouhodobě z toho opět Moskva vyjde jako slabší, ostatně přesně tak, jak se stalo v případě Evropské unie.

Jak citovat tento text?

Černá, Kateřina. Putin je ochoten hodit Asada přes palubu, tvrdí politolog Romancov [online]. E-polis.cz, 7. prosinec 2015. [cit. 2024-02-23]. Dostupné z WWW: <http://www.e-polis.cz/clanek/putin-je-ochoten-hodit-asada-pres-palubu-tvrdi-politolog-romancov.html>. ISSN 1801-1438.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 4 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Přidat komentář

Vložit komentář