Politické machinace live, aneb boj o senát na Chebsku

 24. říjen 2008  Mgr. Michal Klusák   komentáře

Celostátní média nám představují dle nich různé zajímavé senátorské duely po republice, kde např. proti sobě kandidují dva ředitelé nemocnic, atp. Zcela v pozadí však zůstává jeden z nevyhrocenějších a také nejzajímavějších duelů – Mlátilík (nezávislý kandidát) vs. Nenutil (ČSSD), jež proti sobě dnes a zítra stanou v obvodě Cheb. Na jedné straně populistický a oblíbený starosta slibující zmrazení cen energií a aktivně se účastnící demonstrací proti radaru. Na druhé straně distingovaný starosta, jež bude spoléhat zejména na podporu komunistických voličů. Těžko si představit, že i přestože voličům ODS doporučuje jejich neúspěšný kandidát svého rivala z ČSSD, tak pravicoví voliči půjdou dát hlas jemu. A dle dostupných indicií se zde může hrát o krajskou koalici.

Politické machinace live, aneb boj o senát na ChebskuPolitické machinace live, aneb boj o senát na Chebsku

Celostátní média nám představují dle nich různé zajímavé senátorské duely po republice, kde např. proti sobě kandidují dva ředitelé nemocnic, atp. Zcela v pozadí však zůstává jeden z nevyhrocenějších a také nejzajímavějších duelů – Mlátilík (nezávislý kandidát) vs. Nenutil (ČSSD), jež proti sobě dnes a zítra stanou v obvodě Cheb. Na jedné straně populistický a oblíbený starosta slibující zmrazení cen energií a aktivně se účastnící demonstrací proti radaru. Na druhé straně distingovaný starosta, jež bude spoléhat zejména na podporu komunistických voličů. Těžko si představit, že i přestože voličům ODS doporučuje jejich neúspěšný kandidát svého rivala z ČSSD, tak pravicoví voliči půjdou dát hlas jemu. A dle dostupných indicií se zde může hrát o krajskou koalici. Více v článku, nejprve se však pojďme podívat na výsledky a kandidáty z prvního kola.

Výsledky prvního kola senátních voleb v obvodu Cheb:

Miroslav Nenutil (ČSSD) – 26,6%

IvoMlátilík (nez. kandidát) – 22,3%

František Podlipský (KSČM) – 20,7%

Jan Svoboda (ODS) – 18, 6%

Jaromír Dušek (SDŽ) – 5,6%

Petr Němec (SZ) – 3,7%

Oldřich Dvorský (NEZDEM) – 3,4%

Volební obvod napříč kraji

Konstrukce chebského volebního obvodu je poměrně nešťastná. Zahrnuje totiž severní část chebského okresu (takže např. Mariánské Lázně již volí sokolovského senátora) a pak celý okres Tachov. Tudíž se zde jedná o obvod, jež proniká napříč dvěmi kraji – Karlovarským a Plzeňským. Za historii Senátu byli zvoleni za tento obvod pouze kandidáti za Tachov, což podporuje boj mezi krajskými buňkami jedné, či druhé hlavní strany. Zejména v případě ČSSD to bylo před letošními volbami zcela evidentní. Dosavadní senátor Macák (ČSSD) svůj post neobhajuje. Ve vnitrostranické nominaci sociálních demokratů tak byli dva vážní zájemci – dosavadní náměstek hejtmana Karlovarského kraje Petr Horký a starosta Stříbra Miroslav Nenutil. Vnitrostranické klání nemělo ani po několika kolech rozuzlení. Karlovarští volili Horkého, Plzeňští zas Nenutila. O kandidátovi tak muselo rozhodnout vedení Lidového domu a upřednostnilo Nenutila. Horkému uškodilo spojení s ODS v krajské koalici.

Tachovsko vždy volilo levicově, takže když nyní byl ve hře opět kandidát z regionu, tak ho podrželo, tudíž Nenutilova výhra v prvním kole, díky jeho příslušnosti k ČSSD, nepřekvapila. Za Nenutilem, bývalým učitelem, je samozřejmě také kus práce v pozicích místostarosty a starosty Stříbra a jeho angažmá v Euregiu Egrensis.

Starostou třicet let

Příliš ani nepřekvapilo, že se dlouho držel na druhém, postupovém místě, komunistický kandidát František Podlipský. Ten je také znám ze starostenské funkce – v Boru u Tachova dělal nejprve předsedu národního výboru a po revoluci dál zůstal sedět na radnici – jen se funkce přejmenovala na starostu. A vydržel až do roku 2006. V součtu to dává neuvěřitelných 30 let v čele jednoho města. A podporu voličů měl i v posledních komunálních volbách. Ze všech kandidátů získal největší počet přednostních hlasů, ale utvořila se již silná opozice, jež ho z boje o starostenské křeslo vyšachovala. Tachovsko volí levicově a na Chebsku mají komunisté vždy největší podporu z celého kraje. Nakonec to však Podlipskému nestačilo. Dle jeho slov ho umlátil Mlátilík.

Bez šance na postup byli – dřevař z Přimdy Oldřich Dvorský za Nezávislé demokraty; projektant Petr Němec za Stranu zelených, jenž je další absolutně neznámou osobu a kandidoval jako náhrada za jiného stranického kolegu. Posledním z řad neúspěšných bez šance byl bývalý odborový předák železničářů Jaromír Dušek za Stranu důstojného života. Ten ve volebním obvodě nebydlí a ani z něj nepochází. Jako bydliště má uvedenou vesnici na úpatí Orlických hor.

Nedůrazný Svoboda

Neuspěl ovšem ani exposlanec a současný starosta Chebu za ODS Jan Svoboda, jenž je původní profesí lékař a jak známo a letošní volby to jen potvrdili – lékaři se do Senátu jen hrnou. Říci, proč Svoboda neuspěl je poměrně těžké, neboť se snažil být poměrně aktivním starostou. Ovšem faktem je, že do Karlových Varů o něm nikdy příliš slyšet nebylo, takže zcela jistě o něm nebylo slyšet v Tachově, natož Stříbře, předtím, než začala předvolební kampaň. Svoboda sice seděl v krajském zastupitelstvu, ale nikdy se s ním nepočítalo do žádné výraznější funkce. To je velký rozdíl oproti např. Sokolovskému starostovi za ODS Karlu Jakobcovi.

Mlátilíkova cesta na radnici

Zato o Mlátilíkovi bylo slyšet ještě před jeho triumfálním nástupem na františkolázeňskou radnici až až. Tedy pro toho, koho zajímal fotbal. Úspěšný podnikatel Mlátilík totiž vlastnil fotbalový klub Union Cheb. Po asi dvou letech ho díky prodělečnosti potřeboval prodat a za tímto prodejem stojí řada ne zcela vyjasněných otázek. Údajně si měl nechat peníze, které mu nepatřily – a byl za zpronevěru poslán do vazby. Nic se mu nakonec neprokázalo. Tím však kandidátovi „trable“ neskončili – v roce 2000 při dopravní nehodě poblíž Františkových Lázní zabil dva lidi. Předjížděl manželský pár ve vysoké rychlosti, řidič druhého vozu si však podnikatelova Mercedesu nevšiml a při odbočování doleva se střetli. Mlátilík si za tuto nehodu odnesl v roce 2005 od Plzeňského krajského soudu podmínku na rok a půl – předjížděl povoleně, ale překročení rychlosti z něj udělalo spolupachatele. A tak se začal zajímat o politiku. Rozhodl se, že „pročistí“ františkolázeňské městské zastupitelstvo. A podařilo se. Založil uskupení Františkovy Lázně-sdružení místních a začali vydávat časopis Zrcadlo, ve kterém kritizovali praktiky vedení města. Na podzim 2006 vyhráli volby a Mlátilík se stal starostou. To, že s ním uzavřeli koalici zastupitelé za ČSSD a KSČM, velmi těžce nesla místní ODS. Proti té nejvíc Mlátilík vystupoval a vystupuje. Podařil se mu také nebývalý kousek – čtyři zastupitelé za ODS a jedna zastupitelka za stranu Společnou cestou, na protest proti Mlátilíkovi opustili na začátku tohoto roku dobrovolně zastupitelstvo. Sám starosta na to reagoval slovy, že už to měli udělat dřív. ODS doufala v předčasné volby, ale opuštěné mandáty nestačily na položení zastupitelstva. To tak funguje dál. Starosta se těší mezi místními velké oblibě. Na setkání s občany, kde je pohoštění zdarma, řeší jejich problémy, zejména pak svou kandidaturu do senátu a vylosovaným účastníkům předá i dárečky – takže si ze setkání se starostou můžete domů odnést zbrusu novou LCD televizi. Když viděl, že jeho politika funguje, rozhodl se to zkusit se Senátem. A má velmi dobrou argumentaci – „Viděli jste někdy svého senátora Macáka ve Františkových Lázních? Jak to, že se nikdo nehlásí, vždyť je to váš senátor? A myslíte si, že Nenutila ze Stříbra tu někdy uvidíte? Mě tu budete vídat dál, dál budu za vás bojovat.“ Pak zmíní, že odmítl společný oběd s Nenutilem ve Stříbře, neb už tam za svou předvolební kampaň byl čtyřikrát. Velmi účelné se zdá jeho obcházení domovů důchodců – rozdá jim dárky, slíbí že zmrazí ceny energií a hned má zajištěné hlasy. Podle jeho slov si celou předvolební kampaň platí sám – a že v jeho podání nejde o levnou záležitost (např. měsíčník Zrcadlo distribuuje nyní i na Tachovsko v počtu 48 000 výtisků). Zatím se Mlátilíkovi daří na výbornou.

Nečekaně však do souboje mezi Mlátilíkem a Nenutilem vstoupil neúspěšný Jan Svoboda, jenž ve včerejším regionálním tisku podpořil Nenutila. A to vyvolalo vlnu spekulací – nikdo nechce věřit, že by Svoboda tento krok udělal jen tak. Spekuluje se o tom, že ODS výměnou za podporu sociálně demokratickému kandidátovi (i když to nikdo z krajského vedení obou stran nepřiznává) usedne v krajské radě. A bude zde rozumný důvod proč pokračovat v již ozkoušené koalici - „Podívejte se, vždyť ODS podpořila našeho kandidáta – dá se s ní velmi rozumně jednat.“ Svoboda však tvrdí, že jde pouze o jeho osobní aktivitu a Mlátilíka nepodpoří, neb proti němu v již zmíněném Zrcadlu vedl ne zrovna pozitivní slova.

Vyostřený byl také včerejší duel obou kandidátů na ČT24. Jako vítěz z něho jednoznačně vyšel Mlátilík. Hned v úvodu chytře zdůraznil, že ho těší to, že postoupil jako jediný nezávislý kandidát v celé zemi. Velmi obratně využil Nenutilova hesla slušně a poctivě a obrátil ho proti němu samotnému. Nenutil se místy zdál být nesvůj, dokonce moderátorku žádal, aby rovnoměrně měřila čas oběma kandidátům. Na druhou stranu po celou dobu duelu zůstal klidný a poměrně stručně a jasně odpovídal na otázky. Jenže Mlátilík si triumf nechal na závěr na otázku moderátorky Barbory Kroužkové, jestli míří za voliči odpověděl - „Zatímco pan Nenutil jede do rádia Egrensis, což já velmi dobře vím, tak já mířím do domova důchodců, kde navštívím 248 babiček a dědečků a budu jim rozdávat dárky.“ Tím donutil Nenuntila přiznat, že nemíří za voliči, ale skutečně do dalšího média a říct, že on už domovy důchodců zvládl.

Kdo tedy na Chebsku a Tachovsku vyhraje? Důležité bude, jestli opět přijdou voliči ČSSD. Pak má Nenutil slušné vyhlídky, zatím totiž všichni senátoři za tento obvod pocházeli z této strany. Dá se očekávat, že Mlátilíkovi voliči k urnám přijdou. Jsou posíleni tím, že nenechají přece svého oblíbence na pospas. Záležet bude také na tom, komu připadne 18% hlasů ODS – zda-li Mlátilíkovi, nebo voliči zůstanou doma. Pokud výsledky nebudou zajímavé a vyrovnané, tak kampaň těchto dvou kandidátů to vynahradila.

Jak citovat tento text?

Klusák, Michal. Politické machinace live, aneb boj o senát na Chebsku [online]. E-polis.cz, 24. říjen 2008. [cit. 2024-04-21]. Dostupné z WWW: <http://www.e-polis.cz/clanek/politicke-machinace-live-aneb-boj-o-senat-na-chebsku.html>. ISSN 1801-1438.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 4 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat komentář

Vložit komentář

Tomáš Cajthaml

neděle, 16. listopad 2008
18:12

Chválím Váš vyvážený článek, při jehož tvorbě jste se o oba kandidáty evidentně skutečně zajímal. Pouze se ptám: Kde že zůstala ta politická machinace z nadpisu?


Napsal: Tomáš Cajthaml [Odpovědět]

Stinin

pátek, 5. prosinec 2008
23:06

mklusak

to Tomáš Cajthaml: Machinacemi jsem měl namysli vstup Jana Svobody do kampaně Mlátilík x Nenutil. Tedy to, že se spekulovalo o tom, jestli nedošlo k dohodě mezi ODS a ČSSD o tom, že za veřejnou podporu Nenutila dojde k uzavření krajské "velké" koalice. Pokud to z článku není zcela jasné, omlouvám se. Díky MK
---------------------------------
Zpráva byla upravena 05.12.2008 ve 23:08:01


Napsal: Stinin [Odpovědět]

Jiří Nenutil

středa, 18. únor 2009
23:44

Půvabný článek,
dnes s odstupem času je vidět, že ona "machinace" byla jen spekulací(ač pochopitelnou). Jako volební manažer ČSSD jsem důrazně vystupoval proti dryáčnickému stylu kampaně p. Mlátilíka a odmítal ji akceptovat. Tím se vytvořil prostor pro komunikaci s ostatními po prvním kole. Vzhledem k tomu že s příchodem p. Mátilíka do paralamentní politiky hrozil návrat sládkovského stylu, nebylo až tak překvapivé kolegiální vystoupení p. Svobody, kterého si dodnes velmi vážíme.
Vnímavému čtenáři doporučuji nahlédnout příčinu povolební koalice 1935 v ČSR.


Napsal: Jiří Nenutil [Odpovědět]

Tomáš Cajthaml

čtvrtek, 23. duben 2009
16:04

Jako vnímavý daňový poplatník především nesnáším rodinkaření v politice. Konkrétně mám na mysli skutečnost, že si Vás tatínek dovlekl s sebou do Senátu a z mých daní teď plynou desítky tisíc mesíčně za Vaše nicnedělání. Pardóón, ony budou vlastně zase volby, je čas objednat hromadu růží, natáhnout černý hacafrak a vyrazit mezi lid. Na pracák s těmi všemi asistenty!


Napsal: Tomáš Cajthaml [Odpovědět]

Jiří Nenutil

úterý, 5. květen 2009
22:39

to Tomáš Cajthaml: Vnímavý daňový poplatník je okouzlující úsloví, které si zapamatuji. Asistent senátora zpracovává časový harmonogram, slouží jako kontaktní osoba, tiskový mluvčí, analytik, řidič ... za tuto činnost bere plat podprůměrného řidiče kamionu - říkat tomu nicnedělání je jistě neinformovanost. Nicméně tyto komentáře jsou nedbytečné pod tímto článkem, obrattě se na můj email, budete-li chtít komentovat nějaký tématu adekvátní článek.

Máte-li konkrétní personální návrh na obsazení postu asistenta senátora v obvodu č. 3 - vysokoškolské vzdělání v politologickém, nebo veřejnosprávním směru, orientace v parlamentním, regionálním a stranickém prostředí, bydliště v místě obvodu, aktivní účast na kampani ČSSD obrat´tě se na miroslav.nenutil@seznam.cz


Napsal: Jiří Nenutil [Odpovědět]