Politici pod lupou politologů

 13. březen 2008  Martin Myslikovjan   komentáře

Na středu 5. března připravilo vedení AS CPSSU exkurzi do vybraných pražských státních institucí. Tato akce nebyla určena výhradně pro řádné členy organizace, ale mohli se jí zúčastnit i ostatní studenti ZČU, čehož nakonec využili především studenti nižších ročníků. Termín společného odjezdu z plzeňského vlakového nádraží byl určen, dle mého soudu, na „nelidskou dobu“ sedmi hodin, a tak se to ráno v nástupní hale jen hemžilo ospalými tvářemi mladých politologů. Ty se však postupem času více a více rozjasňovaly, neboť v námi obsazené části vlaku panovala dobrá nálada.

Politici pod lupou politologůPolitici pod lupou politologů

Na středu 5. března připravilo vedení AS CPSSU exkurzi do vybraných pražských státních institucí. Tato akce nebyla určena výhradně pro řádné členy organizace, ale mohli se jí zúčastnit i ostatní studenti ZČU, čehož nakonec využili především studenti nižších ročníků. Termín společného odjezdu z plzeňského vlakového nádraží byl určen, dle mého soudu, na „nelidskou dobu“ sedmi hodin, a tak se to ráno v nástupní hale jen hemžilo ospalými tvářemi mladých politologů. Ty se však postupem času více a více rozjasňovaly, neboť v námi obsazené části vlaku panovala dobrá nálada. To, že ve vlaku jedou studenti politických věd, se nedalo v žádném přeslechnout. Dalo by se říci, že po cestě do Prahy bylo teoreticky rozřešeno nemálo problémů současné politiky.

Po příjezdu do „matky měst“ nás čekal přesun do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Zde na nás již čekal Lukáš Paleček, jenž je ředitelem odboru sekretariátu Ministerstva spravedlnosti ČR. Pro tento den se měl stát naším celodenním průvodcem. Při samotné prohlídce interiérů Poslanecké sněmovny nám byla přidělena průvodkyně, od které jsme si vyslechli něco z historie této instituce a která nás zavedla i na místa pro veřejnost běžně nepřístupná. Poté, co se někteří kolegové nechali zvěčnit na snímcích před kanceláří svých oblíbených politiků, jsme se přesunuli do prostorů nazývaných „Státní akta“, kde pro nás byla připravena beseda s náměstkem hejtmana Plzeňského kraje a poslancem Vladislavem Vilímcem (ODS). Ten se s námi v úvodním slovu podělil o své bohaté zkušenosti, které nabyl jak na lokální, krajské, tak na celostátní úrovni. Ve druhé části besedy pilně odpovídal na naše dotazy. Protože s námi cestovala i Mirka Pitrová, odbornice ve sféře veřejné správy na slovo vzatá, padaly otázky především na toto téma.

Zaměstnanci ministerstva spravedlnosti - Zuzana Kuncová a Lukáš Paleček
Zaměstnanci ministerstva spravedlnosti - Zuzana Kuncová a Lukáš Paleček

Po skončení besedy jsme se i s naším průvodcem - nutno podotknout, že značně vyhládlí - přemístili do prostorů pražské vazební věznice na Pankráci, kde jsme měli i poobědvat. Nevím jak vy, milí přátelé, ale já jsem se této části programu poněkud obával, avšak nyní již mohu čestně prohlásit, že neoprávněně. Po chutném obědě nás čekala prohlídka místního památníku, v němž je umístěna historická expozice, dokumentující vývoj vězeňství na území ČR. Součástí expozice je i historický popravčí nástroj – gilotina, který sloužil v období protektorátu nacistickým okupantům. V těchto prostorách se také nachází popraviště, na kterém byli popravováni trestem smrti oběšením i političtí vězni, odsouzení komunistickou totalitou. O odborný výklad se postaral PhDr. Aleš Kýr, vedoucí odboru historie a dokumentaristiky Vězeňské služby ČR.

V náštěvnickém centru PS PČR
V náštěvnickém centru PS PČR

Poté přítomné čekal zlatý hřeb programu v podobě setkání s ministrem spravedlnosti ČR JUDr. Jiřím Pospíšilem (ODS). Jiřího Pospíšila, který v Plzni vystudoval právnickou fakultu, na které dodnes působí jako pedagog na katedře správního práva, mnozí z nás již dobře znají, neboť se již několikrát zúčastnil konferencí pořádaných AS CPSSU. Ministr nás seznámil s prací svého resortu a taktéž zodpověděl několik otázek. Z pracovních důvodů však musel ze setkání odejít o něco dříve, avšak v „horkém“ křesle za sebe nechal plnohodnotnou náhradu v podobě mluvčí ministerstva spravedlnosti, Zuzany Kuncové. Pro pořádek připomeneme, že Zuzana Kuncová vystudovala filosofickou fakultu (tehdy humanitních studií) a právnickou fakultu Západočeské university a poté působila jako redaktorka ČT. Následně jsme se rozloučili se svým průvodcem Lukášem Palečkem a vydali se zpět do Plzně.

Na závěr bych chtěl poděkovat předsednictvu AS CPSSU, jmenovitě její předsedkyni Martině Novákové, za výborné organizační zvládnutí akce.

Jak citovat tento text?

Myslikovjan, Martin. Politici pod lupou politologů [online]. E-polis.cz, 13. březen 2008. [cit. 2023-12-10]. Dostupné z WWW: <http://www.e-polis.cz/clanek/politici-pod-lupou-politologu.html>. ISSN 1801-1438.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 4.17 hvězdiček / Hodnoceno: 42x


Přidat komentář

Vložit komentář

Honzik

čtvrtek, 13. březen 2008
17:09

Skvělý článek! Zde vidíme, kam to člověk může dotáhnout, bude-li na sobě tvrdě pracovat jako tito mladí politologové


Napsal: Honzik [Odpovědět]

eva

čtvrtek, 13. březen 2008
17:14

Eva

Skutecne fundovany prispevek od Honzika... ale musim uznat, ze clanek je napsany hezky.


Napsal: eva [Odpovědět]

Frankie

čtvrtek, 13. březen 2008
17:25

Pěkný sloh, ten kluk má talent. Doufám, že brzy přibudou další pěkné články.


Napsal: Frankie [Odpovědět]

filip

čtvrtek, 13. březen 2008
17:41

Jsem rád, že jsou mladí politologové takto aktivní, aspoň pak nemusím být já.


Napsal: filip [Odpovědět]

marketa

pátek, 14. březen 2008
19:10

marketa

a neni te pro politologii skoda, martine?:)


Napsal: marketa [Odpovědět]

nepolitolog

čtvrtek, 20. březen 2008
14:10

a kde sú ty fotky, čo tak prácne fotili? V archívu som si nenaliezla. Prosím o zverejnení.


Napsal: nepolitolog [Odpovědět]

Jindřich Čermák

čtvrtek, 20. březen 2008
20:28

to nepolitolog: Některé fotky budou co nevidět...


Napsal: Jindřich Čermák [Odpovědět]