Plnočelná nahota české politiky

 12. únor 2008  Mgr. Jindřich Čermák   komentáře

Šestá volba prezidenta státu v historii samostatné České republiky ukázala českou politickou scénu v plnočelné nahotě - jako skupinu zcela nesvéprávných osob (čest výjimkám), kterým by normálně uvažující člověk nesvěřil ani organizaci schůze včelařů v Horní Lhotě.

Plnočelná nahota české politikyPlnočelná nahota české politiky

V tuto chvíli už nemá příliš smysl nadále analyzovat kdo byl tím zlým mužem (ženou), kdo zavinil větší obstrukce a kdo snědl více chlebíčků. Fanoušci současného prezidenta a jeho odpůrci to ví tak jako tak. Realita je, jako tradičně, barevnější. Svůj díl vinny nesou VŠECHNY politické subjekty zastoupené v Parlamentu, neboť v určitou chvíli každý z nich dokázal nějakým způsobem zablokovat jednání. Svádět vinnu na jednu stranu, případně jednoho člověka, je alibismus nejhrubšího zrna. Protistrana by totiž zvolila přesně takové metody jako ti, kterým to nyní vyčítá. Pokud by ODS zjistila, že pro zvolení Václava Klause by byla výhodnější veřejná volba neváhala by a byla by všemi pákami pro ni. Obdobně účelově se zachovala v roce 2003, kdy chtěla pro Václava Klause přímou volbou, ačkoli je ODS k veškerým formám přímé demokracie velmi zdrženlivá.

Obstrukce, i když jsou poměrně nechutné, patří k běžné parlamentní praxi po celém světě. Svého času četli poslanci za SPR-RSČ při projednávání Česko-německé deklarace o vzájemných vztazích a jejich budoucím rozvoji v Poslanecké sněmovně lékové vyhlášky, aby oddálili projednávání této smlouvy. Vtip je v tom, že při volbě prezidenta vlastně o obstrukci nešlo. Jen zatvrzelé hledání jedné či druhé pravdy. A v tom se ukázala ta největší slabina současné politické scény – absolutně žádný dialog mezi koalicí a opozicí a absolutně nulová příprava všech možných scénářů. Organizační výbory Sněmovny i Senátu si na společné schůzi měly bez emocí říci, jak by mohly jednotlivé druhy voleb probíhat. Je hezké, že při tajné volbě měl být připraven semafor, který ukazuje, zda někdo volí či ne, ale jak sčítat hlasy při potencionální volbě nikdo neprojednával… Dialog chybí mezi i mezi jednotlivými komorami, což se ukázalo ve chvíli, kdy nikomu nebylo jasné jakým způsobem se má o způsobu volby hlasovat. Politici neumí jednoznačně interpretovat jednací řád a pomalu ani ústavu. Vycházejí mi z toho dvě základní premisy:

1) Vzhledem k tomu, že politici nejsou schopni dohodnout se na interpretaci základních procesních textů, měla by být abstraktní forma nahrazena tupým doslovným vysvětlením, aby to jasně pochopili zástupci z obou stran. Například kdy během společné schůze Parlamentu může dojít ke společnému hlasování a kdy se hlasuje po komorách, kdy Sněmovna může přehlasovat Senát.

2) Než sledovat jednou za pět let odporné představení, které doslova paralyzuje politický chod země, to ať raději proběhne přímá volba, ačkoliv jsem se k ní stavěl negativně. Ukázalo se, že každý způsob volby Parlamentem je špatný a každý vede k politické korupci gargantuovských rozměrů. Letos navíc volba vede i k psychickému násilí, fyzické bude následovat za pět let.

Je jasné, že představitelé všech stran se budou snažit udržet nepřímou volbu ze všech sil, neboť představuje velmi velký prostor pro vylepšení svých pozic, což nám vždy předvádějí komunisté. Proto programy politických stran volající po přímé volbě již z dálky ukazují na pořádný alibismus. Ze začátku by klidně stačilo, aby po první neúspěšné volbě Parlamentem musela následovat volba přímá. Jenže toho se u nás těžko dočkáme a tak nám nezbude než sledovat karneval trapnosti, marnosti a ubohosti.

Text také vyšel na blogu autora http://cermak.blog.idnes.cz a vyjadřuje jeho osobní názor.

Jak citovat tento text?

Čermák, Jindřich. Plnočelná nahota české politiky [online]. E-polis.cz, 12. únor 2008. [cit. 2024-04-21]. Dostupné z WWW: <http://www.e-polis.cz/clanek/plnocelna-nahota-ceske-politiky.html>. ISSN 1801-1438.

Autor Mgr. Jindřich Čermák

Autor:

V letech 2000-01 student politologie a historie na FF UK, od roku 2002 student politologie na Fakultě filozofické ZČU v Plzni. V odborné činnosti se věnuje zejména volebním systémům, politickému systému České republiky a komu


[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 4 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat komentář

Vložit komentář

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!