PES - nejlepší přítel člověka?

 14. prosinec 2009  Pavel P. Kopecký  komentáře

V Praze proběhl dvoudenní sjezd Strany evropských socialistů (PES). Připomeňme si, že tato jakási federace levicových a středolevých partají, je velmi vlivnou mocenskou složkou. Na půdě zákonodárného sboru Unie tvoří druhý nejsilnější poslanecký klub a současně se zásadní měrou podílí na činnosti Evropské komise. Hostitelským subjektem se stala pochopitelně Česká strana sociálně demokratická (ČSSD) v čele s expremiérem Jiřím Paroubkem, kterému se tímto dostalo výrazné pocty.

PES - nejlepší přítel člověka?PES - nejlepší přítel člověka?

V Praze proběhl dvoudenní sjezd Strany evropských socialistů (PES). Připomeňme si, že tato jakási federace levicových a středolevých partají, je velmi vlivnou mocenskou složkou. Na půdě zákonodárného sboru Unie tvoří druhý nejsilnější poslanecký klub a současně se zásadní měrou podílí na činnosti Evropské komise.

Hostitelským subjektem se stala pochopitelně Česká strana sociálně demokratická (ČSSD) v čele s expremiérem Jiřím Paroubkem, kterému se tímto dostalo výrazné pocty. Šlo o první rokování vlivné formace na území tzv. nově přistoupivšího státu. Jeho úvodní projev byl pochopitelně oficiální, ale měl mimochodem jeden zajímavý rozměr: konečně zase český politik nekomunistické strany pronesl veřejně ono ostrakizované, ale jinak úctyhodné oslovení „soudruzi“.

Ve starobylém srdci starého kontinentu se v podstatě jednalo z důvodu místní dominance socialistů, jimž se dlouhodobě daří v průzkumech veřejného mínění a očekává se pokračování v úspěších posledních krajských, senátních a evropských voleb během předčasného klání o sněmovnu. Padla i vstřícná prohlášení ohledně podílu ČSSD na vyhlášení nedůvěry Topolánkově vládě, jež předsedala EU. Blahosklonná slova z úst čelních představitelů PES vyslechl take čestný host Robert Fico, jehož hodně populistické partaji SMER-SD bylo obnoveno plné členství.

Dosavadní předseda Strany evropských socialistů Dán Rasmussen (neplést s krajanem a jmenovcem, generálním tajemníkem Severoatlantické aliance) zde suverénně obhájil svůj post, což ale neznamená, že jeho stranická rodina není v krizi. Navzdory té globální, ekonomické neuspěla v posledních evropských, leč také v řadě národních voleb. Připomeňme třeba dva tradiční tahouny evropské integrace: Německo a zemi galského kohouta. Úspěch řeckého PASOKu, jenž operuje velmi radikální rétorikou, náleží skutečně spíše k výjimkám.

Jedním z důsledků je zezelenání socialistů. Možná i doslovné chycení špatné barvy, ale hlavně uplatňování nových atraktivních témat na čele s environmentální problematikou. A to například po vzoru skandinávské levice. – Obsahovala ji už sama konference. Očividně v reakci na paralelní Kodaňský summit o klimatu byla pojata „bezuhlíkově“.

Takhle jednoduše se ale ztracená popularita propagátorů „státu blahobytu“ nevrátí. Třeba stran klíčové sféry ekonomiky se pravici mnohdy podařilo masy přesvědčit o neschopnosti protivníků. Objevily se navíc mnohé další, dosud neznámé problémy a otazníky, které nepochybně zatopí i levičákům. Také jejich racionální a prozíravé zvládnutí ovlivní budoucnost sociálnědemokratických idejí.

Jak citovat tento text?

P., Pavel. PES - nejlepší přítel člověka? [online]. E-polis.cz, 14. prosinec 2009. [cit. 2024-07-15]. Dostupné z WWW: <http://www.e-polis.cz/clanek/pes-nejlepsi-pritel-cloveka.html>. ISSN 1801-1438.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 4.22 hvězdiček / Hodnoceno: 45x


Přidat komentář

Vložit komentář

acidantera

pondělí, 14. prosinec 2009
10:23

vtipné


Napsal: acidantera [Odpovědět]

Beran

pátek, 8. leden 2010
01:48

Soc. dem. se všeho chápou prozíravě. :-)))) Produkují menšiny jako na běžícím pásu, vyhlašují jejich práva, oznamují, že jsou jim společnostmi upírána a že si zaslouží pomoc...

To je politika? To je čiré prasáctví.


Napsal: Beran [Odpovědět]