Paul Wallace: Americké volby rozhodne ekonomika

 1. říjen 2008  Mgr. Michal Klusák   komentáře

Přestože je více faktorů, podle nichž se budou voliči ve Spojených státech amerických v listopadu při prezidentských volbách rozhodovat, rozhodujícím tématem bude ekonomika. Tuto myšlenku prezentoval ve středu 1. října při své přednášce na půdě Filosofické Fakulty ZČU americký emeritní profesor politologie Paul Wallace z University of Missouri. Přestože se prof. Wallace zabývá převážně problematikou Indie a blízkého okolí, tématem výše uvedeného setkání byly nadcházející prezidentské volby v USA.

Paul Wallace: Americké volby rozhodne ekonomikaPaul Wallace: Americké volby rozhodne ekonomika

Přestože je více faktorů, podle nichž se budou voliči ve Spojených státech amerických v listopadu při prezidentských volbách rozhodovat, rozhodujícím tématem bude ekonomika. Tuto myšlenku prezentoval ve středu 1. října 2008 při své přednášce na půdě Filosofické Fakulty ZČU americký emeritní profesor politologie Paul Wallace z University of Missouri. Přestože se prof. Wallace zabývá převážně problematikou Indie a blízkého okolí, tématem výše uvedeného setkání byly nadcházející prezidentské volby v USA.

Profesor Wallace uvedl hned v úvodu, že volební systém, jímž je volen prezident Spojených států je velmi komplikovaný. „Nedoporučuji tento volební systém žádné jiné zemi. Je důležité si uvědomit, že se de facto nejedná o jedny volby, ale o padesát voleb současně,“ upozornil Wallace na fakt, že kandidáti se musí soustředit na úspěch v každém z padesáti států sdružených ve federaci. Dále pak profesor Wallace ve stručnosti představil dva hlavní kandidáty na křeslo prezidenta USA, tedy demokratického senátora Baracka H. Obamu a jeho republikánského rivala, senátora Johna S. McCaina. „Neexistují snad dva tak odlišní kandidáti jako je Obama a McCain. Obama vyrůstal pouze sám s matkou a prarodiči, později vystudoval dvě vysoké školy. Oproti tomu McCain je pokračovatelem rodinného klanu vojáků, vystudoval vojenskou akademii, účastnil se jako pilot války ve Vietnamu, byl zajat a mučen,“ shrnul za pomoci posluchačů některá známá fakta profesor Wallace. „Obama je velmi dobrý řečník, pokud jste ho ještě neslyšeli mluvit, tak to je velká chyba,“ zdůraznil Paul Wallace a pokračoval: „Když posloucháte Obamu, máte pocit, že k vám mluví váš oblíbený profesor z univerzity. Jeho projev je velmi charismatický, struhující. Oproti tomu McCainovy projevy nejsou sice špatné, ale chybí jim to charisma.“

V další části své přednášky se americký profesor politologie věnoval republikánské kandidátce na funkci viceprezidenta, Sarah Palinové. „McCain není typickým republikánským kandidátem, a proto jeho výběr Palinové byl zčásti správný. Senátor McCain totiž nereprezentuje velmi důležitou skupinu republikánských voličů, a tou jsou náboženští konzervativci (fundamentalisté), pro něž je to, co je psáno v Bibli, nedotknutelné. Tyto voliče má přesvědčit Palinová a zatím se jí to daří. Její nominace zasáhla konzervativní kruhy jako elektrický výboj – jsou z ní nadšeni, pro ně je tou správnou reprezentantkou jejich názorů, to se ovšem může velmi rychle změnit,“ varuje profesor Wallace. „Co o Palinové víme?,“ ptá se řečnicky Wallace a odpovídá: „Víme, že je guvernérkou Aljašky, jenže přestože je Aljaška velký stát, tak má pouze něco málo přes 600 000 obyvatel. To je v USA počet obyvatel většího města. A najednou už se zdá, že guvernérka Palinová nemá tolik zkušeností, jak by to mohlo vypadat na první pohled. Když vystupuje spolu s McCainem, tak tvoří dobrý tým, ale každý sám už jsou o poznání méně zajímaví.“ Podle Wallace také nemá dostatek zkušeností se zahraniční politikou, ač sama tvrdí opak. „Jak moc je Palinová dobrá se může ukázat již tento čtvrtek, kdy se odehraje jediná debata viceprezidentských kandidátů. Pokud Palinová zklame, již nebude mít možnost reparátu,“ upozorňuje Paul Wallace.

Dalším subtématem přednášky bylo rozdělení států, podle toho k jaké politické orientaci se kloní. Podle profesora Wallace existují státy, o nichž se dopředu nepochybuje, že v nich zvítězí Obama, či naopak McCain. „Mezi Obamovy státy můžeme zařadit například Californii, kde tradičně vítězí demokraté. Naopak Texas je domovinou republikánů. Pak máme státy, o kterých se domnívám, že jsou spíše nakloněny jednomu, či druhému kandidátovi. A poslední kategorií jsou státy, ve kterých nelze dopředu predikovat, kdo v nich vyhraje. Tyto státy mohou být rozhodující, zde se strhne hlavní boj,“ domnívá se Wallace. „Máme zde mnoho témat, o kterých se budou kandidáti přít a jsou různé faktory, které přispějí k rozhodnutí voličů (rasa, náboženství, televizní debaty), ale podle současných průzkumů se zdá, že letošním rozhodujícím tématem bude ekonomika. A podle čtrnáct dní starého průzkumu věří 58% voličů, že lepší řešení v ekonomické oblasti nabízí Barack Obama. Oproti tomu Johnu McCainovi věří v ekonomice pouze 34% oprávněných voličů,“ upozornil na průzkum Wallace s tím, že byl proveden ještě před současnou finanční krizí v USA. Svou řeč uzavřel tím, že do voleb zbývá více než měsíc a můžou se stát ještě věci, které by mohly ovlivnit výsledek voleb. Jako příklad uvedl nedávný rusko-gruzínský konflikt.

Po přednášce zodpovídal profesor Wallace dotazy. Jako první se vyjádřil k osobě demokratického kandidáta na viceprezidenta Joea Bidena. „Biden se zdá být zcela vhodným kandidátem na viceprezidenta, je zkušený, dobře doplňuje Obamu. To je jeden faktor. Musíme se však zeptat ještě jinak a to sice - je Joe Biden tím správným kandidátem, který přinese demokratům výhru ve volbách? Zde je důležité zmínit, že se klidně může stát, že Palinová přetáhne na republikánskou stranu ženy, které v primárních volbách podporovaly Hillary Clintonovou. Pak by se mohlo ukázat, že lepší viceprezidentkou by byla senátorka Clintonová, i přestože se s Obamou zcela neshoduje,“ vysvětlil profesor Wallace.

Další otázka, která směřovala na Paula Wallace, se týkala jeho hodnocení první debaty prezidentských kandidátů, a zda-li předvolební debaty mohou ovlivnit výsledek voleb. „První debata měla být o zahraniční politice, proto se zde očekávalo, že bude dominovat McCain [1] . Dle mého lze debatu hodnotit jako remízu, nebo jinými slovy – Obama rozhodně neprohrál. Nyní budou následovat další dvě debaty, jež by se měly orientovat na témata domácí politiky. Zde by měl mít Obama navrch. Samozřejmě, že tyto debaty mohou ovlivnit některé voliče v tom, komu dají svůj hlas,“ zhodnotil průběh debaty profesor Wallace. Následující otázka se pak zajímala o oblast zahraniční politiky obou hlavních kandidátů. „Říká se, že kdo nemrká, je silný a sebevědomý. Tak sám sebe prezentuje McCain. V jeho zahraniční politice by bylo více „jestřábího“ stylu – tedy méně kompromisů. Stejně se prezentuje i Palinová, která řekla, že by byla schopna jít do války i s Ruskem. Zjednodušeně řečeno, zahraniční politika v případě vítězství republikánů by se více přiblížila politice za dob studené války – budou zde dvě skupiny států - spřátelené a nepřátelské. Obama je oproti tomu více pro spolupráci a právě kritizuje republikány za jejich přílišný „jestřábí“ styl. Republikáni pro změnu kritizují Obamu pro jeho nezkušenost v oblasti zahraniční politiky.“

Zcela na závěr odpověděl profesor Wallace na otázku, jak moc může do voleb promluvit hispánská menšina žijící v USA. „Hispánců je sice v USA hodně, ale pouze málo jich chodí volit. Ti co však letos k volbám půjdou, tak spíše podpoří demokraty, protože McCain prosazuje tvrdší imigrační politiku. Oproti tomu při posledních prezidentských volbách bylo 40% hispánců pro George Bushe. Je však třeba si uvědomit, že hispánci nejsou jednotná skupina. Je velký rozdíl mezi Mexičany žijícími v Los Angeles a mezi Kubánci na Floridě,“ uzavřel přednášku americký emeritní profesor politologie Paul Wallace.

Poznámky:

[1] Vzhledem k probíhající finanční krizi v USA se však první polovina debaty zabývala ekonomikou (pozn. autora).

Jak citovat tento text?

Klusák, Michal. Paul Wallace: Americké volby rozhodne ekonomika [online]. E-polis.cz, 1. říjen 2008. [cit. 2024-07-15]. Dostupné z WWW: <http://www.e-polis.cz/clanek/paul-wallace-americke-volby-rozhodne-ekonomika.html>. ISSN 1801-1438.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 4 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Přidat komentář

Vložit komentář

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!