Oslavy nejvýznamnějších čínských svátků - Svátků jara

 10. únor 2008  Mgr. Ivana Gášková   komentáře

Čína se zahalila do rudé. Země se nechystá na vrcholné zasedání komunistické strany, jak by se mohlo zdát, Číňané slaví Čchun-ťie, Svátky jara. Vznikly před více než 4000 lety, startují v poslední den čínského lunárního roku, který letos připadl na 6. února, a trvají 15 dní.

Oslavy nejvýznamnějších čínských svátků - Svátků jaraOslavy nejvýznamnějších čínských svátků - Svátků jara

Čína se zahalila do rudé. Země se nechystá na vrcholné zasedání komunistické strany, jak by se mohlo zdát, Číňané slaví Čchun-ťie, Svátky jara. Vznikly před více než 4000 lety, startují v poslední den čínského lunárního roku, který letos připadl na 6. února, a trvají 15 dní.

Vchody do obytných domů, kancelářských budov a obchodů zdobí červené lampióny a světelné řetězy, okna a prosklené tabule jsou polepené červenými papírovými vyřezávanými obrazci. Stejně tak dekorují rudé nálepky s dvouverším přání všeho nejlepšího zárubně i samotné dveře do bytů.

Prodavačky v obchodech se oblékly do rudých vestiček s tradičními čínskými motivy. Supermarkety nabízejí Nien-chuo, tedy výrobky všeho druhu, oblečením počínaje a potravinami konče, které spojuje jediná věc – červená barva.

Číňané v tomto období nešetří. I chudí obyvatelé, kteří jinak převracejí každý jüan, se pořádně plácli přes kapsu. „Před čínským Novým rokem se kupuje hlavně jídlo a rachejtle. Za dělobuchy a ohňostroje jsme ochotni utratit opravdu hodně peněz,“ říká mladý muž z provincie Šan-si a dění v posledních dnech to potvrzuje.

Už několik dní před čínským „silvestrem“ se po setmění stala obloha nad velkými městy dějištěm množství světelných show. Během dne neustále rámusí rachejtle a dělobuchy. „Hluk má odehnat všechno zlé, aby nový rok byl šťastný a úspěšný“, vysvětluje šestadvacetiletý muž, který se na pekingském sídlišti Š´ťinšan chystá odpálit obrovské množství zábavní pyrotechniky.

Podle lunárního kalendáře začíná Číňanům rok 2008 až v těchto dnech. Oslavy jeho příchodu jsou bujaré hned ze dvou důvodů. Osmička představuje v tradiční čínské kultuře šťastnou číslici. Údajně by tedy rok 2008 měl být rokem hojnosti a peněz. Druhý důvod oslav je prozaický. Číňané si užijí dva týdny volna.

Ivana Gášková

Autorka pracuje v Číně jako novinářka

Jak citovat tento text?

Gášková, Ivana. Oslavy nejvýznamnějších čínských svátků - Svátků jara [online]. E-polis.cz, 10. únor 2008. [cit. 2024-07-15]. Dostupné z WWW: <http://www.e-polis.cz/clanek/oslavy-nejvyznamnejsich-cinskych-svatku-svatku-jara.html>. ISSN 1801-1438.

Autor Mgr. Ivana Gášková

Autor:

Studentka magisterského oboru Politologie na Fakultě filosofické ZČU, orientuje se na problematiku nedemokratických režimů a přechodů k demokracii v Latinské Americe.


[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 4.25 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Přidat komentář

Vložit komentář

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!