Odkud pochází šafrán? Dozvíte se na Festivalu arabské kultury 2012

 7. březen 2012  Daniela Navrátilová   komentáře

Ve dnech 23. – 30. března 2012 se v Plzni uskuteční již třetí ročník FESTIVALU ARABSKÉ KULTURY, tentokrát nesoucí podtitul „Stopy (v) šafránu“. Organizátoři z řad studentů a vyučujících Katedry blízkovýchodních studií FF ZČU slibují bohatý program v podobě přednášek českých i zahraničních odborníků, debat, koncertů, tanečních vystoupení, výstav, workshopů či soutěží.

Odkud pochází šafrán? Dozvíte se na Festivalu arabské kultury 2012Odkud pochází šafrán? Dozvíte se na Festivalu arabské kultury 2012

Ve dnech 23. – 30. března 2012 se v Plzni uskuteční již třetí ročník FESTIVALU ARABSKÉ KULTURY, tentokrát nesoucí podtitul „Stopy (v) šafránu“. Organizátoři z řad studentů a vyučujících Katedry blízkovýchodních studií FF ZČU slibují bohatý program v podobě přednášek českých i zahraničních odborníků, debat, koncertů, tanečních vystoupení, výstav, workshopů či soutěží.

„Podtitul letošního ročníku festivalu vyjadřuje jeho hlavní myšlenku, tedy prolínání a ovlivňování kultur. Rádi bychom se zaměřili na „stopy“, které po sobě Arabové v naší civilizaci zanechali, neboť málokdy si uvědomíme, kolik samozřejmých věcí pochází právě z arabského světa. V této souvislosti jde zejména o Andalusii, díky níž se Evropa v minulosti seznámila s mnoha materiálními i duchovními výtvory Arabů. Této kulturní oblasti je také speciálně věnován celý jeden den festivalu, během něhož proběhne mimo jiné také přednáška doktora Juana Amorettiho z Granadské univerzity,“ uvedla k připravovanému ročníku jeho hlavní organizátorka studentka Katedry blízkovýchodních studií Tereza Svášková.

Návštěvníci festivalu se tak mohou symbolicky přenést nejen do středověké Andalusie, ale prostřednictvím dalších festivalových akcí mohou navštívit celou řadu zemí Orientu. Hned na první večer je připraven koncert skupiny Al-Yaman, jejíž originální mix tanečních rytmů a lidové arabské hudby stojí především na nezaměnitelném hlasu jemenské zpěvačky.

Zájemci o politické dění Blízkého východu by si neměli nechat ujít besedu „Kam po arabském jaru?“, které se zúčastní například novinář Břetislav Tureček, analytik Šádí Shanaáh či politolog Michael Romancov. V Divadle Dialog se návštěvníci mohou pobavit nad „Humornými příběhy arabského středověku“. Pro ženy mající touhu naučit se základy břišních tanců či orientálního líčení jsou připraveny taneční semináře a workshop „Arabská vizáž“. Ani letos nebude chybět ochutnávka syrské a libanonské kuchyně stejně jako pravé orientální trhy nabízející arabskou kávu, šátky, vodní dýmky a mnoho dalších tradičních výrobků blízkovýchodního světa.

Součástí festivalu je také několik výstav vzácných knih či aktuálních fotografií; mimo jiné například od Martina Frouze, jehož fotografie se objevují v časopise National Geographic. Festivalový týden bude zakončen „berberským večerem“ v podobě koncertu Alžířana Rašída Rahmy a jeho hostů, kteří ve své tvorbě spojují prvky arabské, berberské a francouzské.

Cílem Festivalu arabské kultury 2012 je představit širší veřejnosti arabský svět v jiných souvislostech, než jak tomu činí média, nebo turističtí průvodci; poukázat na opomíjené krásy regionu, který skýtá bezpočet obdivuhodných pokladů v podobě kulturního a historického dědictví.

„Nestává se často, aby se v dnešní uspěchané a k jednoduchým, přímočarým a průrazným řešením směřující době našla skupina interesovaných a kvalifikovaných osobností, které se rozhodnou nasadit všechny své síly pro hlubší poznání kultury, na níž se nakupilo tolik předsudků a podezřívání. Plzeňský Festival arabské kultury je do jisté míry blahodárným zjevením a dobrou zprávou, že snášenlivost, dobrá vůle a připravenost poznávat druhé z české společnosti ještě nevymizela,“ shrnul celkovou myšlenku festivalu vedoucí Katedry blízkovýchodních studií pan profesor Petr Charvát.

Partnery třetího ročníku Festivalu arabské kultury 2012 v Plzni jsou: Západočeská univerzita v Plzni, nakladatelství Dar Ibn Rushd, Státní a vědecká knihovna Plzeňského kraje, Západočeské muzeum v Plzni, Plzeň 2015 o. s. p., Avalon Business Centrum, Anděl Café – Music Bar, Restaurace Rozmarýn, Kulturní kavárna Jabloň, Café Seraf, Nebeská čajovna Na dvorku, Divadlo Dialog, Techmania Science Center, Centrum tance, Společnost česko-arabská, Sport Travel s.r.o., Royal Jordanian Airlines, Made in Syria, Linexia, Restaurace Dahab, jazyková škola Arabesque a JIPKA, TARAKAN, Velvyslanectví Saúdské Arábie a další zastupitelské úřady arabských zemí v ČR.

Mediální partneři: Český rozhlas Plzeň, Plzeňský deník, ČTK, Respekt, HedvabnaStezka.cz, Blizkyvychod.eu, časopis Velbloud, Rádio 1.

Místa konání: Západočeská univerzita v Plzni, Státní a vědecká knihovna Plzeňského kraje, Západočeské muzeum v Plzni, Techmania Science Center, Avalon Business Centrum, Anděl Café – Music Bar, Kulturní kavárna Jabloň, Restaurace Rozmarýn, Divadlo Dialog, Měšťanská beseda, Centrum tance, Nebeská čajovna Na dvorku, Café Seraf.

Jak citovat tento text?

Navrátilová, Daniela. Odkud pochází šafrán? Dozvíte se na Festivalu arabské kultury 2012 [online]. E-polis.cz, 7. březen 2012. [cit. 2024-05-20]. Dostupné z WWW: <http://www.e-polis.cz/clanek/odkud-pochazi-safran-dozvite-se-na-festivalu-arabske-kultury-2012.html>. ISSN 1801-1438.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 3.8 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Přidat komentář

Vložit komentář

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!