Nobelova cena míru očima ruského tisku

 4. listopad 2010  Zdeněk Vaněk   komentáře

Udělení Nobelovy ceny míru čínskému disidentovi se ve světě jeví jako hromadná snaha o jeho propuštění z čínského vězení, což se však postupem času ukázalo jako nereálný čin.

Nobelova cena míru očima ruského tiskuNobelova cena míru očima ruského tisku

Udělení Nobelovy ceny míru čínskému disidentovi se ve světě jeví jako hromadná snaha o jeho propuštění z čínského vězení, což se však postupem času ukázalo jako nereálný čin. Ve svém článku se budu snažit popsat především reakci Číny na udělení Nobelovy ceny míru nebo zákazu sdělení této informace od manželky. Tato informace se může zdát marginální, ale v celkovém pohledu sehrává významnou roli, protože Čína se snaží za každou cenu tuto informaci potlačit. Na internetových stránkách izvestia.ru se můžeme dočíst, že americký prezident Barack Obama vyzval čínské úřady, aby při příležitosti udělení Nobelovy ceny míru propustily čínského disidenta Liou Siao-po. Udělení této ceny však ostře odmítla Čína, která podala na ministerstvo zahraničí Norska protest proti udělení ceny. O této ceně se však Liou Siao-po nedověděl. Čína blokovala veškeré stránky, které se o Nobelově ceně zmiňovaly, a samozřejmě mu tuto novinu nesdělila. Těsně po hlasování se Liou o tom, že byl vybrán, nedověděl, jelikož i manželka měla přísný zákaz ho o ní informovat a sama dostala trest domácího vězení. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí podle serveru ivzestia.ru uvedl, že tato cena diskredituje průběh tohoto slavnostního aktu a je to špatné rozhodnutí. Své prohlášení ještě zpřesnil tím, když zmínil, že udělení Nobelovy ceny míru člověku, který je pravomocně odsouzen za trestný čin, je v rozporu se samotnou myšlenkou. Jak uvádí tento server, tak Liou Siao-po je vezněn z důvodu protestů proti vládní politice. Byl v roce 2009 odsouzen k jedenácti letům vězení za údajné snahy o svržení vlády. Proti tomuto rozhodnutí se Liou Siao-po odvolal, avšak v únoru 2010 mu bylo odvolání zamítnuto[1]  .

Na stejné adrese si můžeme přečíst ještě jeden zajímavý článek o novém nositeli Nobelovy ceny míru. Ten opět shrnuje protesty Číny. Také se zmiňuje o tom, že prý měl Liou Siao-po apelovat na veřejnost, aby zbavila vládu moci, a právě za to si odpykává svůj jedenáctiletý trest. Server také uvádí, že Liou si odpykává již třetí trest – první byl v roce 1989 při demonstraci na náměstí Tiananmen a další o sedm let později, kdy si odseděl pět let. Je vyzdvihován jeho boj proti čínským úřadům, jež neustále kritizoval za porušování práv a svobod občanů. Navíc byl autorem výzvy Charta 08, která se inspirovala československou Chartou 77, kdy požadoval všeobecné volby, svobodu projevu nebo zrušení monopolu komunistické strany. Čínští disidenti požadovali, aby cena byla udělena právě Liou Siao-po za trvající snahy o nápravu lidských práv v Číně[2].

Server vedomosti.ru uvádí, že se čínsko-norské vztahy výrazně zkomplikovaly. Příkladem uvádí, že vystoupení norského zpěváka Alexandera Fishera, který měl mít v Číně turné, se neuskuteční. Když se Liou dověděl o udělení ceny, tak sdělil, že ji věnuje všem obětem násilí z revolučního roku 1989 na náměstí Tiananmen v Pegingu. Po tomto incidentu se Liou snažil o to, aby se událost dostala do širšího povědomí světa. Podporu dle tohoto serveru vyjádřil i bývalý český prezident Václav Havel nebo dalajlama. Internetové noviny také uvádějí stručnou historii udílení Nobelových cen míru za minulá léta. Čína se však nechala slyšet, že si nenechá zasahovat do vnitřní suverenity státu. V textu je opět zmiňována Charta 08, která vychází z československé Charty 77. Dle této charty je požadováno, aby v Číně došlo také k oddělení pravomocí jednotlivých mocí, soudnictví bylo nezávislé nebo aby byly zavedeny nezávislé kontroly na ochranu lidských práv. Také uvádí jeho stručný životopis o tom, kde se narodil (Čína), kde vyrůstal (Mongolsko) nebo o jeho opětovném návratu zpět do Číny v roce 1973[3].

Závěrem ještě stručně zmíním text na stránkách Kommersant.ru. Ten se ve svém článku poměrně obsáhle rozepisuje o udělení Nobelovy ceny míru pro Liou Siao-po. Ale také dodává, že Liou je jeden z největších čínských aktivistů za lidská práva nebo že se dle Nobelova výboru stal symbolem širšího boje za lidská práva v Číně. Zajímavou domněnkou, proč byla cena udělena Liou Siao-po, je to, že snahou Nobelova výboru bývá zlehčení trestu pro jeho vítěze. List však dodává, že se to na jednu stranu setkává s úspěchem, ale i opačným efektem, protože příjemce má pak mnohem horší podmínky. Kommersant.ru dále popisuje různé zajímavé informace o dalších významných osobnostech, které tuto cenu dostali – Lech Walesa, Aun Schan Su Tij nebo sovětský akademik Anrej Sacharov[4].

V tomto článku jsem se snažil obsáhnout jak jednotlivé důležité události, tak i jejich dopad na světovou politiku. Je tedy možné konstatovat, že se významní aktéři světové politiky – především USA – snažily o to, aby byl disident propuštěn na svobodu. Je nepochybné, že jistá inspirace vychází z československé Charty 77. Bude tedy v budoucnu jistě zajímavé sledovat tuto kauzu a její rozuzlení, pokud nějaké je. Což v případě Číny není vůbec jasné. 

Seznam literatury:


[1]  Izvestia.ru: (2010). Обама призвал власти Китая освободить Лю Сяобо из тюрьмы. Izvestia.ru 8.10.2010, dostupné na:http://www.izvestia.ru/news/news253462, nahlédnuto 31.10.2010.

[2]  Izvestia.ru: (2010). Нобелевский лауреат не узнал о своей премии. Izvestia.ru 11.10.2010, dostupné na:http://www.izvestia.ru/world/article3147106/, nahlédnuto 31.10.2010.

[3]  Vedomosti.ru: (2010). «Я использовал свое право на свободу слова», — Лю Сяобо, лауреат Нобелевской премии мира, Vedomosti.ru, dostupné na:http://www.vedomosti.ru/newspaper/article/247804/ya_ispolzoval_svoe_pravo_na_svobodu_slova_lyu_syaobo_laureat, nahlédnuto  31.10.2010.

[4]  Kommersant.ru: (2010). Они страдали за Нобеля. Kommersant.ru, dostupné na: http://www.kommersant.ru/doc.aspx?fromsearch=d34b0b2a-1f7d-41d4-9879-895c313aa012&docsid=1520532, nahlédnuto 31.10.2010.

Odpovědný redaktor: Šimon Krmenčík

Odpovědná korektorka: Bc. Hana Stýblová

Titulní obrázek převzat z: http://www.afriscoop.net/journal/IMG/arton793.jpg

Jak citovat tento text?

Vaněk, Zdeněk. Nobelova cena míru očima ruského tisku [online]. E-polis.cz, 4. listopad 2010. [cit. 2024-06-21]. Dostupné z WWW: <http://www.e-polis.cz/clanek/nobelova-cena-miru-ocima-ruskeho-tisku.html>. ISSN 1801-1438.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář

Vložit komentář

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!