Netradičně o Chartě 77? Už brzy.

 18. duben 2012  AS CPSSU Plzeň   komentáře

Ve dnech 26. a 27. dubna 2012 se v Plzni uskuteční Konference Charta 77 – Krůčky ke svobodě. V souvislosti s letošním 35. výročím podepsání protirežimního dokumentu se můžete těšit na pestrý program, který se zrodil z podnětu Akademického spolku Česko-slovenské unie studentů politických v Plzni (AS CPSSU v Plzni). Záštitu nad akcí převzali: Martin Baxa (primátor města Plzně), Ilona Mauritzová (rektorka ZČU), David Šanc (vedoucí Katedry politologie a mezinárodních vztahů FF ZČU). Dvoudenní konference nabídne plejádu význačných osobností disentu společně s nestrannými hodnotiteli z řad akademické obce.

Netradičně o Chartě 77? Už brzy.Netradičně o Chartě 77? Už brzy.

Ve dnech 26. a 27. dubna 2012 se v Plzni uskuteční Konference Charta 77 – Krůčky ke svobodě. V souvislosti s letošním 35. výročím podepsání protirežimního dokumentu se můžete těšit na pestrý program, který se zrodil z podnětu Akademického spolku Česko-slovenské unie studentů politických v Plzni (AS CPSSU v Plzni).

Záštitu nad akcí převzali: Martin Baxa (primátor města Plzně), Ilona Mauritzová (rektorka ZČU), David Šanc (vedoucí Katedry politologie a mezinárodních vztahů FF ZČU). 

„Charta 77 vyrůstá ze zázemí solidarity a přátelství lidí, kteří sdílejí starost o osud ideálů, s nimiž spojují svůj život a práci“, takto znělo oficiální prohlášení. Dnes možná leckdo pochybuje o legitimitě stávajícího systému, jedno se však zpochybnit nedá. To, s čím nesouhlasíme, můžeme veřejně zkritizovat, aniž by nám hrozil postih v podobě vězení. Takové štěstí disidenti v komunistickém Československu neměli.

Dvoudenní konference nabídne plejádu význačných osobností disentu společně s nestrannými hodnotiteli z řad akademické obce.

Příspěvky politologů Ladislava Cabady, Jana Bureše a historičky Jany Petrové seznámí návštěvníky s atmosférou 70. a 80. let, tedy s tuhou normalizací a érou postupného uvolňování.

Stálice disentu, socioložka Jiřina Šiklová a psycholožka Dana Němcová promluví o významu samizdatové literatury, vztahu svobody a demokracie a odkazu Charty pro 21. století. 

Jak probíhala opoziční činnost v západních Čechách a s jakými vnitřními rozpory se musela potýkat, nastíní Věra Tydlitátová, Jaroslav Cuhra a Marcel Hájek.

Představí se rovněž trojice undergroundu, Karel Havelka, František Stárek a Miroslav Skalický, která byla zatčena na „Večeru poezie a hudby“ v Přešticích. 

Páteční chartistický večírek v Hotelu Central pak završí oba dny konference. 

Cílem této akce je nahlédnout na problematiku jinak, než jak je obecně vnímána. Usiluje o propojení učebnicového základu s reálnými osudy. Má dokázat, že hledání ideálů pravdy, statečnosti, morálky a lidské důstojnosti zůstává aktuální dodnes.

Místa konání: Radnice města Plzně, Zasedací místnost FF ZČU, Hotel Central, kavárna Emily. Pro účast na konferenci je nutné se zaregistrovat zasláním emailu na adresu charta77@e-polis.cz. Do emailu uvádějte jméno, příjmení a kontaktní email.

Jak citovat tento text?

CPSSU, AS. Netradičně o Chartě 77? Už brzy. [online]. E-polis.cz, 18. duben 2012. [cit. 2024-06-21]. Dostupné z WWW: <http://www.e-polis.cz/clanek/netradicne-o-charte-77-uz-brzy.html>. ISSN 1801-1438.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 4 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Přidat komentář

Vložit komentář

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!