[1] Charta OSN pojem „právo veta“ sice nezná, nicméně používá se běžně pro vyjádření faktu, že je pro přijetí usnesení nutné, aby žádný ze stálých členů Rady bezpečnosti nehlasoval proti. Ustálenou praxí se zároveň stanovilo, že zdržení se hlasování některého ze stálých členů překážkou pro přijetí usnesení není. (Ondřej, 2009a: 209)
[2] V případě preemptivní sebeobrany, tedy použití síly proti bezprostředně hrozícímu útoku (např. proti armádě stojící na hranicích), se obvykle argumentace článkem 51 Charty OSN připouští. Sebeobrana preventivní je definována jako použití síly proti pouze pravděpodobně hrozícímu útoku. Protože však nejde o bezprostřední ohrožení, považuje se takové jednání za protiprávní. Typickým příkladem použití preventivní obrany z poslední doby je válka v Iráku v roce 2003. (Ondřej, 2009b)
[3] Konkrétně šlo o rezoluce Rady bezpečnosti č. 82, 83, 84 a 85. Rezoluce nebyly vetovány z důvodu, že Čínu v té době ještě zastupoval vyslanec Čankajškova Kuomintangu sídlící na Tai-Wanu a ruský zástupce na protest odmítl vůbec hlasovat. Zůstává záhadou, proč rezoluce nevetoval. Zmíněné rezoluce jsou dostupné na http://www.un.org/documents/sc/res/1950/scres50.htm
[4] Modelovým příkladem vyčerpání všech dostupných nevojenských prostředků pro vynucení míru a následného vojenského zásahu byla akce v Iráku v roce 1991.
[5] Delegace vojenské akce na mezinárodní společenství již proběhla, a to v případě zmíněného Iráku 1991. Naproti tomu delegace peace-enforcementové mise na regionální dohody a orgány ještě nikdy neproběhla. (Ondřej, 2009a: 211)
[6] V žádném případě však nesmí Valné shromáždění rozhodovat o vyslání peace-enforcementové mise. (Ondřej, 2009a: 212)
[7] Karibské nebo též kubánské krizi se blíže věnuji ve své bakalářské práci (2009) z oboru Politologie na Filozofické fakultě ZČU. Pro potřebu této práce stačí zmínit, že karibskou krizí je nazýván dvoutýdenní sled událostí (15. – 28 října 1962), kdy americké špionážní letectvo zjistilo, že sovětská armáda rozmisťuje na Kubě rakety s jadernými hlavicemi. Loďstvo USA přistoupilo k námořní blokádě Kuby a svět stál na pokraji jaderné války. Po diplomatické přestřelce nakonec Sovětský svaz a USA přistoupily ke kompromisu (stažení sovětských raket z Kuby výměnou za stažení amerických raket z Turecka) a začala první jednání mezi oběma velmocemi o omezení jaderného arzenálu.
[8] Posilování mandátu peacekeepingových misí podle kapitoly VII Charty vedlo k zavedení pojmu robustní peacekeeping. (Waisová, 2005a: 134)
[9] Peacekeepingové mise se kromě vojenských jednotek mohou účastnit také policisté a civilní pracovníci. (Ondřej, 2009a: 213)
[10] Oblastním dohodám se věnuje kapitola VIII Charty OSN. Problémem je, že podmínkou pro považování regionální bezpečnostní organizace (případně organizace se širší agendou) za oblastní dohodu je jejich vlastní označení za oblastní dohodu v jejich stanovách. Toto však mnohé organizace, které OSN již někdy zmocnila pro provedení peacekeepingové mise, nesplňují (mj. třeba NATO, EU). (Behenský, 2007)
[11] ECOWAS disponuje jednotkami ECOMOG, které mají zajišťovat stabilitu regionu, jsou ovšem spíše zneužívány pro udržování lokálních nedemokratických režimů u moci, což ukázalo potlačení legitimních protivládních povstání v Libérii a Sierra Leone. (Waisová, 2009)
[12] SADC na konci 90. let minulého století vytvořilo Orgán pro politiku, obranu a bezpečnost, jenž disponuje vojenskými jednotkami. Podobně jako v organizaci ECOWAS ale slouží hlavně pro potlačování občanských nepokojů ve státech s autoritativním politickým režimem. Zasahovaly zatím v Lesothu a Demokratické republice Kongo. (Waisová, 2009)
Titulní obrázek převzat z: http://www.peacedividendtrust.org/en/data/files/download/News/raising_peacekeeping_dividends.jpg
Ptáčník, Jan. Mírové operace OSN a jejich právní zakotvení [online]. E-polis.cz, 25. únor 2010. [cit. 2022-05-27]. Dostupné z WWW: <http://www.e-polis.cz/clanek/mirove-operace-osn-a-jejich-pravni-zakotveni.html>. ISSN 1801-1438.
[Nahoru ↑]
Hodnocení: 4.21 hvězdiček / Hodnoceno: 14x
Na to, že bylo použita pouze česká (plzeňská) literatura (navíc od autorů, které nelze považovat za významné kapacity oboru), tak to není špatná kompilace. Smysl a jazyk jsou jasné, srozumitelné.
Napsal: nArek [Odpovědět]
E-polis.cz hledá autory!
[28. leden 2019]
Časopis hledá nové interní redaktory a další externí spolupracovníky, kteří budou ochotní se podílet na vytváření obsahu. Své články posílejte k posouzení na emailovou adresu: reda…