Krize v Řecku očima německého tisku

 14. červenec 2010  Ondřej Hájek   komentáře

Finanční krize, do které se dostalo Řecko, neustále živí zájem médií po celém světě a německý tisk samozřejmě není výjimkou. Němečtí novináři se snaží ve svých článcích poukázat na celou řadu aspektů týkajících se řeckých obtíží.

Krize v Řecku očima německého tiskuKrize v Řecku očima německého tisku

Finanční krize, do které se dostalo Řecko, neustále živí zájem médií po celém světě a německý tisk samozřejmě není výjimkou. Němečtí novináři se snaží ve svých článcích poukázat na celou řadu aspektů týkajících se řeckých obtíží.

Süddeutsche Zeitung přinesl článek s názvem „Privilegia jsou passé“. Píše se v něm, že řecký parlament schválil další šetření a většina řeckého obyvatelstva to akceptuje. Přitom odbory v Řecku uspořádaly v tomto roce již šest generálních stávek na protest proti reformám socialistické vlády. Šestá generální stávka ochromila velkou část Řecka. Například v Aténách se sešlo 15 000 demonstrantů. Na demonstraci v centu hlavního města se však dostavilo méně lidí, než kolik velké odborové organizace očekávaly. Protestující skandovali „Ruce pryč od našich rent“ a před parlamentem nadávali poslancům do „zlodějů“ a „lhářů“. Většina Řeků si však začíná uvědomovat, že je potřeba šetřit. Chápou, že úsporná opatření jsou zřejmě nevyhnutelná a že se Řecko tímto způsobem snaží vyhnout případnému státnímu bankrotu. Podle jedné z anket, kterou provedl časopis Epikaira, se 70 procent respondentů domnívá, že protesty nic nepřinášejí a že je nezbytné provést úsporná opatření. Řecký parlament schválil na svém zasedání důchodovou reformu pro privátní sektor. 159 z 300 poslanců odhlasovalo zvýšení dosavadní hranice pro odchod do důchodu u mužů i u žen. Hranice byla zvednuta ze současných průměrných 61,4 na 65 let. Nová hranice pro důchodový věk se v příštích týdnech musí určit i pro veřejnou sféru. Ta byla po dlouhou dobu velmi nízká. Kromě toho se zaměstnanci veřejné správy těšili řadě různých privilegií, která budou nyní zrušena. K nim patří kupříkladu renty vyplácené neprovdaným dcerám vysokých státních úředníků a generálů. Uvnitř vládnoucí strany Pasok se objevily některé kritické hlasy vůči reformě, ale předseda vlády Papandreou tuto nespokojenost utlumil. Nechal se slyšet, že se podmínky zase zlepší, jestliže Řecku podaří dosáhnout požadovaných cílů reformy. Poskytl dokonce „osobní garance“. Důchodová reforma je jednou z částí úsporných programů, které po Řecku požadují Evropská unie a Mezinárodní měnový fond. Státní deficit, který ještě v roce 2009 tvořil 13,8 procent hrubého domácího produktu, má být podle představ řeckého ministra financí Papakonstantinoua snížen v prvních šesti měsících následujícího roku o více než 40 procent. Tím by se dokonce mohlo podařit překonat cíl, kterým je stlačit deficit pro rok 2010 na 8,1 procent, myslí Papakonstantinou.[1]

Řecké krizi se věnuje rovněž Frankfurter Allgemeine Zeitung. Ten upozorňuje na skutečnost, že současné řecké problémy mohou být varujícím příkladem pro další země. Žádná vláda jistě nechce podrobit svou zemi takovému utahování opasků, ale řecký předseda vlády Papendreou nemá v této době na výběr. Rovněž vlády v Madridu, Lisabonu a jiných hlavních městech mohou vydávat řecké trampoty za odstrašující případ a poukazovat na to, jak dopadlo Řecko s tím, že je také potřeba šetřit a vyhnout se tak podobnému osudu. Frakfurter Allgemeine Zeitung však zároveň upozorňuje, že i když Řecko začíná radikálně šetřit, není úspěch zaručen. V řadách odborníků se objevují některé pesimistické hlasy poukazující na skutečnost, že Řecko dříve či později bude muset vyhlásit státní bankrot.[2]

Velmi intenzivně se finanční krizí v Řecku zaobírá Der Spiegel, který k danému tématu přinesl velké množství článků. Ty se věnují jak příčinám krize a průběhu samotných protestů, tak pokusům o řešení celé situace. Jeden z článků mapujících možná řešení se jmenuje „Privatizace mají Řecku přinést peníze“. Píše se v něm, že řecká vláda hodlá zprivatizovat poštu, dráhy a energetiku. To by podle kabinetu mělo do roku 2013 ročně přinést nejméně jednu miliardu eur. Řecko se už rozhodlo prodat 49 procent státní železniční společnosti OSE.[3]

Focus se domnívá, že k překonání finanční krize Řecko naléhavě potřebuje kromě úsporných programů také strukturální reformy. V článku s názvem „Tíha dynastií“ se však upozorňuje na skutečnost, že tamní politiku mají pevně v rukou členové klanu, který se tomu snaží zabránit. Už desetiletí ovládají řecké politické strany členové velkých dynastií Papandreou, Karamanlis a Venizelos/Mitsotakis – ovšem jen sotva ve prospěch Řecka. Z této situace naopak profitují příslušníci dynastií a jejich přátelé.[4]

Berliner Zeitung už dříve přinesl článek o tom, za jakých podmínek poskytne Německo pomoc Řecku. Kancléřka Angela Merkel se v této souvislosti nechala slyšet, že nejdříve je nutné, aby řecká vláda splnila podmínky Mezinárodního měnového fondu.  Pokud je Řecko bude akceptovat - ne jenom jeden rok, ale více let -  pak je tu podle německé kancléřky velká šance, že se podaří udržet euro jako stabilní měnu.[5]

Jak je vidět, Řecko se dostalo do obtížné a komplikované situace a Řeky čeká utahování opasků. Nezbývá než doufat, že se jim podaří situaci stabilizovat a krize bude zažehnána.

Elektronické zdroje:

Odpovědný redaktor: Bc. Jiří Mertl

Odpovědná korektorka: Bc. Berenika Bořecká

Titulní obrázek převzat z: http://www.afriscoop.net/journal/IMG/arton793.jpg


[1] Schlötzer, Christiane: (2010). Generalstreik in Griechenland: Privilegien sind Passé. Süddeutsche Zeitung 8.7. 2010, dostupné na: http://www.sueddeutsche.de/wirtschaft/generalstreik-in-griechenland-privilegien-sind-passe-1.972138, 10.7.2010.

[2] Martens, Michael: (2010). Griechenlandkrise: Die Finsternishändler. Frankfurter Allgemeine Zeitung 10.7. 2010, dostupné na: http://www.faz.net/s/RubDDBDABB9457A437BAA85A49C26FB23A0/Doc~E87AB6A404EBD4033AF5E0991030D69BA~ATpl~Ecommon~Scontent.html, 10.7.2010.

[3] Der Spiegel: (2010). Privatisierungen sollen Griechenland Milliarden bringen. Der Spigel  2.6. 2010, dostupné na: http://www.spiegel.de/wirtschaft/soziales/0,1518,698414,00.html, 10.7. 2010.

[4] Eberhardt, Wolfram: (2010). Die Last mit den Dynastien. Focus 4.7. 2010, dostupné na: http://www.focus.de/politik/ausland/griechenland-die-last-mit-den-dynastien_aid_526569.html, 10.7.2010.

[5] Berliner Zeitung: (2010). Merkel stellt Bedingungen für Griechenland-Hilfe. Berliner Zeitung 27.4. 2010, dostupné na: http://www.berlinonline.de/berliner-zeitung/archiv/.bin/dump.fcgi/2010/0427/seite1/0077/index.html, 10.7.2010.

Jak citovat tento text?

Hájek, Ondřej. Krize v Řecku očima německého tisku [online]. E-polis.cz, 14. červenec 2010. [cit. 2023-12-03]. Dostupné z WWW: <http://www.e-polis.cz/clanek/krize-v-recku-ocima-nemeckeho-tisku.html>. ISSN 1801-1438.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat komentář

Vložit komentář

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!