Konference Toryů v Manchesteru: Leadership for a Better Future aneb „Mr. Nice Guy“ v akci

 24. říjen 2011  Jan Železný   komentáře

Výroční setkání britské Conservative Party v severoanglickém Manchesteru symbolicky završilo podzimní sezónu konferencí tří nejvýznamnějších stran britského politického spektra. Liberální demokraté, Labouristé i Toryové si pro tento každoroční proces „přesvědčování přesvědčených“ (kdy stranické špičky předstupují před své stranické kolegy, lobbisty a spřízněné novináře, aby jim představili již ve své podstatě známé aspekty své politiky) symbolicky vybrali přední anglická průmyslová města.

Konference Toryů v Manchesteru: Leadership for a Better Future aneb „Mr. Nice Guy“ v akciKonference Toryů v Manchesteru: Leadership for a Better Future aneb „Mr. Nice Guy“ v akci

  1.  Úvod: Sezóna konferencí

Výroční setkání britské Conservative Party v severoanglickém Manchesteru symbolicky završilo podzimní sezónu konferencí tří nejvýznamnějších stran britského politického spektra. Liberální demokraté, Labouristé i Toryové si pro tento každoroční proces „přesvědčování přesvědčených“ (kdy stranické špičky předstupují před své stranické kolegy, lobbisty a spřízněné novináře, aby jim představili již ve své podstatě známé aspekty své politiky) symbolicky vybrali přední anglická průmyslová města, jež se v minulosti stala centrem hospodářské expanze této svébytné ostrovní monarchie a jež jsou nyní těžce zkoušena vleklou hospodářskou krizí. Ta přitom na Velkou Británii, dle levicových ekonomů i díky rigidnímu lpění koaličního kabinetu na jeho ambiciózním úsporném plánu, dopadá obzvláště tvrdě. Bylo by proto překvapením, kdyby se tento fakt neodrazil i na obsahu příspěvků jednotlivých politiků a nevzbudil mediální rozruch. Britský volič tak mohl v Birminghamu zaznamenat nečekaně plamennou řeč ministra obchodu, v níž Vince Cable vyzýval své Liberální demokraty k větší podpoře liberálnětržních myšlenek v rámci koalice, a která nápadně kontrastovala se značně smířlivou linií lídra Nicka Clegga. V Liverpoolu se následně Ed Miliband snažil přesvědčit své spolustraníky, že je opravdovým vůdcem připraveným stát v čele země. Jeho razantní odsouzení dosavadní praxe kapitalismu a výzva k vytvoření nové podoby státního hospodářství však stranu posunula výrazně zpět doleva od ideálů Blairovy „New Labour“ [1],[2] (bývalému trojnásobnému premiérovi se od účastníků konference dostalo posměchu). Svým na britské poměry razantním zabarvením vzbudila ve voličích řadu otázek a mladší z bratrů Millibandových následně strávil mnoho času vysvětlováním svých skutečných záměrů (nutno ovšem říci, že například levicový The Guardian jeho vystoupení pochvalně nazval „řečí se silnými etickými základy“ [3] ). Mohlo se tedy zdát, že na přezdívce „Red Ed“, jíž novináři již dříve nového vůdce Labour Party pokřtili, zřejmě opravdu něco bude. O to více se čekalo, jak na tyto impulzy odpoví konzervativci, především premiér David Cameron.

Není se čemu divit, Conservative Party jakožto hlavní vládní strana, z jejíhož repertoáru pramení většina současných reformních kroků, a jež zároveň kontroluje stěžejní ministerstva, se dlouhodobě nachází pod drobnohledem analytiků. Drobné půtky s koaličními Liberálními demokraty, Cameronův liberálně-konzervativní přístup k politice, potenciální nástupnický boj mezi londýnským starostou Borisem Johnsonem a kancléřem pokladu Georgem Osbornem, či další směřování bývalého lídra a zaníceného odpůrce společné evropské měny Williama Hague(a) – toho času ministra zahraničí. To vše jsou témata, jež se denně dostávají na přetřes v britských celostátních denících. Všechny tyto otázky však výrazně blednou ve světle již zmíněné hospodářské krize a budoucí ekonomické perspektivy země. Od ministerského předsedy se proto očekávalo jasné sdělení, jak z obtížné situace vyjít se ctí a co nejmenšími ztrátami.

2.  Ekonomická situace v současné Británii

Nutno poznamenat, že strana nesoucí hlavní vládní odpovědnost opravdu neměla lehkou situaci. Hlavní urbanistická centra se doposud vzpamatovávají z ničivých letních výbuchů pouličního násilí, mínění občanů je otřeseno kauzou odposlechů z dílny redaktorů News of the World a korupce v Metropolitan Police, vzrušené diskuse ohledně reformy zdravotnického systému NHS (National Health Service) neberou konce a Whitehall čelí hrozbě v moderní historii bezprecedentní stávky odborů slibující protesty pracovníků veřejného i soukromého sektoru [4] srovnatelné s dobou privatizačních reforem „Iron Lady“ Margaret Thatcherové. V den plánovaného projevu Davida Camerona navíc došlo k revizi dat o HDP za druhý kvartál 2011 na 0,1 %, což znamenalo výrazné mezikvartální zpomalení z 0,5 % tempa růstu první čtvrtiny roku a oživilo obavy z dvojitého dna recese (tzv. double-dip reccesion). [5] Revize se rovněž dočkal údaj o meziročním růstu z 0,7 % na 0,6 % [6], jenž byl dle analytiků způsoben značným propadem soukromé spotřeby. Následujícího dne navíc Bank of England plnící roli centrální banky oznámila, že její Výbor pro měnovou politiku (Monetary Policy Commitee) se vzhledem k chabým hospodářským výsledkům rozhodl oproti dosavadnímu očekávání ponechat úrokové sazby pro půjčky komerčním bankám na nízké úrovni 0,5 % [7]. Výbor rovněž informoval o zvýšení velikosti svého programu nákupu aktiv (tzv. asset purchase programme) o 75 miliard britských liber na celkovou hodnotu 275 miliard.[8] Jako hlavní důvod centrální bankéři uvedli argument, že jako výraznou hrozbu vnímají situaci s financováním bank na trhu: „Tlak fiskální konsolidace na příjmové straně domácností bude dále dopadat na domácí poptávku, obtížný přístup bank k financování zhoršuje přístup domácností a spotřebitelů k úvěrům…“[9] Banka rovněž konstatuje, že „krok celosvětové [hospodářské] expanze se zpomalil, a to především v hlavních exportních trzích Velké Británie“ [10], a že „inflace pravděpodobně v následujícím měsíci vzroste nad 5 %, podporována již ohlášeným zvýšením cen služeb“. [11] Ohlášené heslo toryovské konference „Leadership for a Better Future“ však dávalo tušit, že konzervativci se plánují zaměřit na širší aspekty současné politiky, nejenom pouze na ekonomiku.

3.  Kancléř přebírá ekonomickou štafetu

A opravdu! Kdo od Camerona čekal hlubší nástin budoucích hospodářských opatření vlády, byl silně zklamán. Tuto roli si ve svém bojovném a ryze konzervativním projevu s názvem „Together We Will Ride Out of Storm“ („Společně vyjdeme z bouře“) [12]   naopak osvojil ministr financí George Osborne. Jeho čistě hospodářsky zaměřená řeč však nepřinesla žádná překvapení, kancléř pokladu již ve svém rozhovoru s Benedictem Broganem a Robertem Winnetem pro internetové vydání The Daily Telegraph z 30. září 2011 jasně naznačil, že nehodlá ustoupit ze svých úsporných opatření zaměřených na redukci rozpočtového deficitu (tzv. „austerity meassures“) ani o píď.  Jak poznamenal: „Nenacházíme se v epicentru krize jako kdysi [v roce 2008 – pozn. aut.] a prosazujeme věrohodný plán, který dodává trhům důvěru.“ [13] Jako důkaz tohoto tvrzení citoval výši úroků dlouhodobých státních dluhopisů, která se v době rozhovoru nacházela na svém šedesátiletém minimu. Osborne rovněž, vzhledem k napjatému rozpočtu, odmítl volání po rozsáhlejších vládních stimulech podnikání v podobě u konzervativců populárního snižování korporátních daní, když prohlásil: „Nedomnívám se, že by si Británie mohla dovolit takovýto luxus.“ [14]

Z výše uvedeného tedy vyplývá, že David Cameron se rozhodl poněkud upozadit zásadní témata (britské tiskoviny s oblibou používají výraz „bread-and-butter issues“) a zaměřit pozornost na měkčí aspekty své politiky. Dle komentátora The Daily Telegraph Benedicta Brogana tak vyslal středovým voličům jasný signál o novém moderním pojetí „sociálního liberalismu“ [15] své strany a takticky tak zaplnil vakuum po odchodu labouristů do levého spektra ohlášené v Liverpoolu Milibandem. The Economist mu pak za akcentaci nehospodářských otázek naopak udělil trochu posměšnou přezdívku „Mr. Nice Guy“ [16]. Ať tak či onak, Cameron se, zdá se, nevzdal své reformní vize na přeměnu Conservative Party na moderní „catch-all-party“ [17] a svým projevem tak vzbudil reminiscence na své heslo z voleb 2006 „Vote Blue, Go Green“ [18] („Volte modrou, buďte zelení“). Tento odvážný posun přitom dává tušit, že premiér si je v řadách své strany „jistý v kramflecích“.

4. Cameronovo vystoupení  

A s čím konkrétně premiér před své spolustraníky předstoupil? Hlavním záměrem projevu bezpochyby bylo (re)aktivizovat obyvatele Britských ostrovů v duchu thatcheristického hesla „The Great Britain is great again“. [19] Toho se premiér snažil docílit apelem na tradiční morální hodnoty britské společnosti, které se dle jeho tvrzení denně projevují především v jeho zahraniční politice. Na přetřes se tak dostala obhajoba rozpočtu zahraniční pomoci, který nebyl jako jeden z mála krácen. Solidarita s rozvojovým světem se tak dle Camerona měla stát uhelným kamenem nové konzervativní politiky: „Letos, stejně jako mnohokrát předtím, se konzervativci vydali do Rwandy, aby budovali školní učebny, učili děti a pomáhali růstu podnikání (…) toto je duch moderní Konzervativní strany.“ [20] Ministerský předseda si rovněž nenechal ujít příležitost, aby vychválil úspěch své rozhodné politiky v zásahu proti jednotkám a africkým žoldákům plukovníka Kaddáfího v Libyi, jež se snažily rozdrtit opoziční hnutí v Benghází. Byl to právě tento zahraničně-politický krok, jemuž se před pádem libyjské „džamaharíe“ [21] dostávalo silné kritiky a zpochybňování ze strany různých komentátorů. Cameronově Británii se však nakonec přeci jen podařilo prosadit v Radě bezpečnosti OSN patřičnou rezoluci a za pomoci dalších převážně evropských spojenců z NATO podniknout úspěšnou defenzivně-ofenzivní akci na podporu disentu. To vše za poměrně solidní podpory veřejnosti, což se dá v zemi, která žene dříve populárního premiéra Tonyho Blaira k vyšetřovací komisi za účast v iráckém tažení, považovat opravdu za nezanedbatelný úspěch! Cameron tyto své kroky poté přetavil do hesla „Leadership in fighting poverty, Leadership in fighting tyranny“. [22]

Vůdce konzervativců si ovšem moc dobře uvědomil, že v žádné moderní zemi zahraničně-politická témata, jakkoli úspěšná, volby nerozhodují a proto vzápětí přešel do ofenzivy na domácím poli. Jako svého hlavního nepřítele si vytyčil všeobecný pesimismus nad schopnostmi samotných Britů a vývojem společnosti. Dle jeho slov přitom britská monarchie není ničím horší než rapidně se rozvíjející asijské a jihoamerické ekonomiky (tzv. „emerging economies“). „Někteří říkají, že abychom uspěli v dnešním světě, musíme být více jako Indie, Čína nebo Brazílie. Já říkám: potřebujeme být více sami sebou. (…) Tvrdě pracující, průkopničtí, nezávislí, kreativní, adaptabilní, optimističtí, sebevědomí. Toto je podstata ducha, který učinil ze Spojeného království to, čím je – malou zemí, která dokáže velké věci, jeden z nejúžasnějších příběhů v dějinách Země,“ nechal se slyšet. [23]

Receptem na tyto neduhy má být „leadership“ („vůdcovství“) konzervativců zhmotněný v tzv. principu „can-do optimism“ (velmi volně by se tento termín dal přeložit jako „sebevědomý optimismus“). Ten se má projevit ve všech oblastech lidské činnosti od výuky ve školách, přes změnu systému NHS [24], po osobní zodpovědnost každého Brita za blaho své místní komunity. Živoucím příkladem tohoto přístupu se dle premiéra stali běžní občané, kteří po rabování a řádění výtržníků během letních nepokojů zorganizovali přes sociální sítě své známé a iniciativně se jali uklízet okolí svých bydlišť. Právě tito lidé mají pocítit podporu vlády i místních konzervativních samospráv. Přestože explicitně nejmenoval, Cameron tak poukazoval na svou vizi „Big Society“ [25], s níž vyrazil do loňských parlamentních voleb.

Blahodárný účinek „pozitivního optimismu“ s podporou Conservative Party by se měl projevit i ve vybudování nové ekonomiky, u níž se sice předpokládá více sociální rozměr, Cameron však na rozdíl od Milibanda nechce zásadně měnit její podstatu. „Toto je nová ekonomika, kterou budujeme: vůdčí v pokročilé výrobě, technologiích, zdravotních vědách, zeleném inženýrství. Vynalézavá, kreativní, exportující.“ [26]

Komentátory však v této souvislosti zaujal především návrat k myšlence „one-nation conservatism“ (tedy „konzervatismus jednoho národa“). Tento termín má přitom v konzervativních řadách velkou symboliku. Poprvé jej použil ve svém projevu slavný vůdce Toryů Benjamin Disraeli, když roku 1872 hovořil na stranické konferenci právě v Manchesteru. Premiér židovského původu tehdy vyzýval k utužení vztahů mezi jednotlivými třídami a k větší sociální snášenlivosti tak, aby se Spojené království mohlo vší silou zaměřit na zahraniční expanzi. Myšlenku pak již bez imperiálního zabarvení rozvinul o 80 let později další konzervativní premiér Harold Macmillan přezdívaný „Super-Mac“. Ten se tak snažil spojit tradiční konzervativní myšlenky s touhou poválečné společnosti po sociálním zabezpečení, aby dokázal porazit labouristy. Podle bloggera The Guardianu Nicolase Watta se tak současný premiér jasně přihlásil k značně sociálnější politice svých předchůdců, tedy té, kterou se snažila zničit Margaret Thatcherová. [27]

Tento společensko-ekonomický oddíl mající za cíl probudit bojovného ducha Britů navzdory vzrůstajícímu vlivu rozvojových kolosů typu Číny byl poté završen metaforickou těžko přeložitelnou, o to více však publikovanou slovní hříčkou: „It´s not the size of the dog in the fight – it´s the size of the fight in the dog.“ [28]

Poslední část svého projevu věnoval Cameron již ryze nehospodářským tématům, mezi nimiž domninovalo školství – především odkazy na zřízení prvních 24 tzv. „free schools“ (projektu umožňujícímu „místním sdružením obejít kraje a osobně otevřít malé školy za státní peníze“ [29] ), odmítání rasové diskriminace ale zároveň i pozitivní diskriminace na univerzitních kampusech, otázka adopce a náhradní výchovy dětí. Dle různých spekulací tuto část výrazně formovaly myšlenky premiérovi ženy Samanthy, jejíž vliv na vůdce konzervativců je prý ohromný. O pravdivosti tohoto tvrzení vypovídá i fakt, že ji The Daily Telegraph zařadil mezi TOP 10 nejvlivnějších osob na britské pravici. [30] Cameron se v tomto oddíle rovněž odhodlal vstoupit do zrádných vod a hlasitě podpořil práva homosexuálů na zrovnoprávnění vzájemných svazků. Tím si zasloužil potlesk reformistů v sále a halasné zatracení ze stran katolické i evangelické církve. Dr. Dave Landrum z Evangelické aliance dokonce otevřeně hovořil o „konci konzervatismu“ [31] v Anglii.

Aby si naklonil rigidně-konzervativní křídlo své strany, nevyhnul se premiér ani kritice Evropské unie a jejích regulačních opatření. Mezi běžnými poslanci jeho strany (tzv. „backbenchers“) sdružených ve Výboru roku 1922 (1922 Committee) [32] silně rezonuje myšlenka využít dosavadní slabosti Unie k zpětnému získání některých pravomocí z Bruselu či přímo vystoupení ze struktur EU.  Nepřekvapí proto, že největšího potlesku se dostalo jeho slibu, že dokud bude premiérem, Británie nikdy nepřistoupí k euru a země se v žádném případě nezapojí do záchranných fondů určených kolabujícím evropským ekonomikám jinak než prostřednictvím svých závazků v Mezinárodním měnovém fondu (IMF – International Monetary Fund). Na adresu dosavadní hospodářské regulační politiky Bruselu poté poznamenal, že „Evropa se musí probudit“ [33].  

5.  Zhodnocení premiérova projevu a reakce tisku

Cameronův projev, jenž se vyznačoval někdy až poněkud zavádějícím přeskakováním z jednoho tématu na druhé bez hlubšího rozvedení, se dočkal tradiční odezvy. Zatímco konzervativně-liberální kruhy jej oslavovaly, levicový The Guardian mu vytknul zjevnou absenci reflexe exaktních ekonomických témat a do svého úvodníku napsal, že „vyzněl do prázdna“ [34]. Cameron se však zkrátka domnívá, že Konzervativní strana musí rozšířit své tematické portfolio i o sféry lidské činnosti, jimiž se doposud spíše vyhýbala či je přímo ignorovala. Jedině tak je dle něho možné, aby strana uspěla i v příštích volbách a zajistila si hlasy středových voličů, které Ed Milliband s Labour Party pomalu opouští. Premiéra k tomuto kroku jistě vedly i průzkumy stranických preferencí. Z nich je patrné, že Labouristům se navzdory hospodářské krizi stejně jako například německé SPD nedaří získat výrazně většinovou přízeň voličů, Konzervativci však již přesto začínají mírně zaostávat. Například průzkum agentury YouGov z 6. října, tedy den po skončení konference, přisuzoval Conservative Party 37% hlasů oproti 41% pro Labour Party [35], přičemž ve Skotsku a severní Anglii strana nadále výrazně zaostává. Jak však poznamenává jeden z přispěvatelů blogu Britain Blighty na The Economist, David Cameron navzdory svým chybám a nelehké situaci, v níž se jeho koaliční kabinet nachází, na rozdíl od Milibanda vyhlíží jako „by byl geneticky naprogramován být ministerským předsedou“ [36].

Jakým se nakonec Cameron projeví být vůdcem a zdali dokáže vyburcovat Spojené království k novému vzedmutí sil, ukáže teprve čas. Faktem zůstává, že premiér následně propuknuvší skandál ohledně ministra obrany Dr. Liama Foxe a jeho pochybných vztahů s lobbisty, zdá se, zatím ustál bez větší újmy. Daleko větší nebezpečí však číhá v zadních řadách jeho vlastních poslanců, kteří požadují vypsání naprosto zásadního referenda o setrvání Británie ve strukturách EU. Premiérovi se tak snadno může stát, že se jeho „Leadership for a Better Future“ změní v beznadějné lavírování mezi eurofoby a eurooptimisty ve vlastní straně a on tak bude pokračovat ve šlépějích svého předchůdce z 90. let sira Johna Majora.    

Prameny webové:

Archbishop attacks Cameron´s ´guy marriage´plan. Telegraph.co.uk. 5/10/2011. Dostupné na: http://www.telegraph.co.uk/news/uknews/8809548/Archbishop-attacks-Camerons-gay-marriage-plan.html

Bank of England Maintains Bank Rate at 0.5% and Increases Size of Asset Purchase Programme by £75 billion to £275 billion. Bank of England. News. 6/10/2011. Dostupné na: http://www.bankofengland.co.uk/publications/news/2011/092.htm

Bank of England posílá do ekonomiky dalších 75 miliard liber. Situace domácností dopadá na poptávku, přístup bank k financování na úvěry. Patria Online. 6/10/2011. Dostupné z: http://www.patria.cz/zpravodajstvi/1919431/bank-of-england-posila-do-ekonomiky-dalsich-75-miliard-liber-situace-domacnosti-dopada-na-poptavku-pristup-bank-k-financovani-na-uvery.html

Británie hlásí ještě prudší zpomalení ve 2Q, zklamáním propad spotřeby na dvouleté dno. Patria Online. 5/10/2011. Dostupné z: http://www.patria.cz/zpravodajstvi/1918477/britanie-hlasi-jeste-prudsi-zpomaleni-ve-2q-zklamanim-propad-spotreby-na-dvoulete-dno.html

Brogan, Benedict. David Cameron at Conservative Party Conference: A touch of British bulldog spirit points to fighter times. Telegraph.co.uk. 5/10/2011. Dostupné na: http://blogs.telegraph.co.uk/news/benedictbrogan/100109240/david-cameron-at-conservative-party-conference-a-touch-of-british-bulldog-spirit-points-to-brighter-times/

Brogan, Benedict. Winnet, Robert. George Osborne: we can lead our country out of this. Telegraph.co.uk. 30/9/2011. Dosrupné na: http://www.telegraph.co.uk/news/politics/georgeosborne/8800415/George-Osborne-we-can-lead-our-country-out-of-this.html

Cameron, David. Leadership for a better Britain. Conservatives.com. Speeches. 5/10/2011. Dostupné na: http://www.conservatives.com/News/Speeches/2011/10/David_Cameron_Leadership_for_a_better_Britain.aspx

Conference round-up: Three conclusions from conference season. Britain Blighty. The Economist.com. 6/10/2011. Dostupné na: http://www.economist.com/blogs/blighty/2011/10/conference-round-up

Conservative conference: Mr Cameron´s hollow summons. Editorial. Guardian.co.uk. 5/10/2011. Dostupné na: http://www.guardian.co.uk/commentisfree/2011/oct/05/david-cameron-speech-conservative-conference-editorial?intcmp=239

More Mr Nice Guy: David Cameron struggles to improve the economy – and his party´s image. From the print edition. The Economist.com. 8/10/2011. Dostupné na: http://www.economist.com/node/21531480 Survey Results. YouGov.co.uk. Dostupné na: http://today.yougov.co.uk/sites/today.yougov.co.uk/files/yg-archives-pol-sun-results-061011.pdf  

Prameny knižní:

Ramsden, John (ed.). Oxfordský průvodce britskou politikou 20. století. Překlad: Skřivan, Aleš. Skřivan, Aleš jr., Kovář, Martin. Kovářová, Olga. Holčička, Václav. Stellner, František. Stellnerová Šárka. Edice Obzor. Prostor, 2006    

Prameny tiskové: Kavanová, Lucie. Malotřídka se vrací: Británie právě spouští experiment jménem „svobodná škola“. Respekt. Ročník XXII. 40/2011   

Odpovědná redaktorka: Bc. Petra Slavíková

Odpovědná korektorka: Bc. Jana Nováková

Titulní obrázek převzat z webu The Daily Telegraph: 

http://blogs.telegraph.co.uk/news/benedictbrogan/100109240/david-cameron-at-conservative-party-conference-a-touch-of-british-bulldog-spirit-points-to-brighter-times/cameron-hand11-done/


[1] Projev Eda Millibanda je možné si přečíst na: http://www.labour.org.uk/ed-milibands-speech-to-labour-party-conference,2011-09-27

[2] New Labour – označení labouristické politiky, která se objevila za vedení Tonyho Blaira a labouristické vlády (po roce 1997). Vztahuje se k myšlence třetí cesty, klade důraz na kombinaci státní aktivity a soukromého podnikání v britské ekonomice a vykazuje podobné rysy jako kniha Middle Way (Střední cesta) Harolda Macmillana z třicátých let 20. století. – citováno z: Ramsden, John (ed.). Oxfordský průvodce britskou politikou 20. století. Překlad: Skřivan, Aleš. Skřivan, Aleš jr., Kovář, Martin. Kovářová, Olga. Holčička, Václav. Stellner, František. Stellnerová Šárka. Edice Obzor. Prostor, 2006. str.: 566. 

[3] Citováno z: Conservative conference: Mr Cameron´s hollow summons. Guardian.co.uk, 5/10/2011. Dostupné z: http://www.guardian.co.uk/commentisfree/2011/oct/05/david-cameron-speech-conservative-conference-editorial?intcmp=239

[4] O protestech více například na: http://www.bbc.co.uk/news/business-15238474

[5] Citováno z: Británie hlásí ještě prudší zpomalení ve 2Q, zklamáním propad spotřeby na dvouleté dno. Patria Online. 5/10/2011. Dostupné z: http://www.patria.cz/zpravodajstvi/1918477/britanie-hlasi-jeste-prudsi-zpomaleni-ve-2q-zklamanim-propad-spotreby-na-dvoulete-dno.html

[6] Citováno: Tamtéž

[7] Citováno z: Bank of England Maintains Bank Rate at 0.5% and Increases Size of Asset Purchase Programme by £75 billion to £275 billion. Bank of England. News. 6/10/2011. Dostupné na: http://www.bankofengland.co.uk/publications/news/2011/092.htm

[8] Citováno z: Tamtéž

[9] Citováno z: Bank of England posílá do ekonomiky dalších 75 miliard liber. Situace domácností dopadá na poptávku, přístup bank k financování na úvěry. Patria Online. 6/10/2011. Dostupné z: http://www.patria.cz/zpravodajstvi/1919431/bank-of-england-posila-do-ekonomiky-dalsich-75-miliard-liber-situace-domacnosti-dopada-na-poptavku-pristup-bank-k-financovani-na-uvery.html  

[10] Citováno z: Bank of England Maintains Bank Rate at 0.5% and Increases Size of Asset Purchase Programme by £75 billion to £275 billion. Bank of England. News. 6/10/2011. Dostupné na: http://www.bankofengland.co.uk/publications/news/2011/092.htm

[11] Citováno z: Tamtéž

[12] Plné znění projevu je možné si přečíst na: http://www.conservatives.com/News/Speeches/2011/10/Osborne_together_we_will_ride_out_the_storm.aspx

[13] Citováno z: Brogan, Benedict. Winnet, Robert. George Osborne: we can lead our country out of this. Telegraph.co.uk. 30/9/2011. Dosrupné na: http://www.telegraph.co.uk/news/politics/georgeosborne/8800415/George-Osborne-we-can-lead-our-country-out-of-this.html

[14] Citováno z: Tamtéž

[15] Citováno z: Brogan, Benedict. David Cameron at Conservative Party Conference: A touch of British bulldog spirit points to fighter times. Telegraph.co.uk. 5/10/2011. Dostupné na: http://blogs.telegraph.co.uk/news/benedictbrogan/100109240/david-cameron-at-conservative-party-conference-a-touch-of-british-bulldog-spirit-points-to-brighter-times/  

[16] Citováno z: More Mr Nice Guy: David Cameron struggles to improve the economy – and his party´s image. The Economist.com. From the print edition. 8/10/2011. Dostupné na: http://www.economist.com/node/21531480

[17] Catch-all-party: strana snažící se svým širokým tematickým záběrem a univerzální ideologií oslovit co nejvíce vrstev voličů

[18] Vote Blue, Go Green: heslo se váže ke kampani Konzervativní strany do místních voleb v roce 2006, v níž se konzervativci nově pod vedením Davida Camerona snažili nalákat voliče na svoji environmentální politiku. Stručně o kampani například na: http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/4917516.stm

[19] The Great Britain is great again: heslo M. Thatcherové po vítězné válce o Falklandy/Malvíny.

[20] Citováno z: Cameron, David. Leadership for a better Britain. Conservatives.com. Speeches. 5/10/2011. Dostupné na: http://www.conservatives.com/News/Speeches/2011/10/David_Cameron_Leadership_for_a_better_Britain.aspx

[21] Džamaharíja: státní zřízení v Libyii za vlády plukovníka Kadáffího. Jedná se o systém kombinující arabský/africký socialismus s původním kmenovým zřízením.

[22] Citováno z: Cameron, David. Leadership for a better Britain. Conservatives.com. Speeches. 5/10/2011. Dostupné na: http://www.conservatives.com/News/Speeches/2011/10/David_Cameron_Leadership_for_a_better_Britain.aspx

[23] Citováno z:  Tamtéž

[24] NHS: National Health Service, systém britského zdravotnictví ustavený po druhé světové válce labouristickou vládou C. Attleeho.

[25] Big Society: „Velká společnost“, vize Davida Camerona na posílení místních dobrovolnických komunit, které by měly převzít některé služby dosud provozované státem.

[26] Citováno z: Cameron, David. Leadership for a better Britain. Conservatives.com. Speeches. 5/10/2011. Dostupné na: http://www.conservatives.com/News/Speeches/2011/10/David_Cameron_Leadership_for_a_better_Britain.aspx  

[27] Citováno z: Watt, Nicolas. David Cameron shows why Harold Macmillan is his political hero. WintourAnd Watt Blog. Guardian.co.uk. 5/10/2011. Dostupné na: http://www.guardian.co.uk/politics/wintour-and-watt/2011/oct/05/davidcameron-toryconference

[28] Citováno z: Cameron, David. Leadership for a better Britain. Conservatives.com. Speeches. 5/10/2011. Dostupné na: http://www.conservatives.com/News/Speeches/2011/10/David_Cameron_Leadership_for_a_better_Britain.aspx

[29] Citováno z: Kavanová, Lucie. Malotřídka se vrací: Británie právě spouští experiment jménem „svobodná škola“. Respekt. Ročník XXII. 40/2011.

[30] Více na: http://www.telegraph.co.uk/news/politics/conservative/8805799/The-Top-100-most-influential-people-on-the-Right-2011-25-1.html

[31] Citováno z: Archbishop attacks Cameron´s ´guy marriage´plan. Telegraph.co.uk. 5/10/2011. Dostupné na: http://www.telegraph.co.uk/news/uknews/8809548/Archbishop-attacks-Camerons-gay-marriage-plan.html  

[32] Výbor roku 1922: oficiální fórum konzervativní strany. Původně ho založili noví poslanci zvolení ve všeobecných volbách v roce 1922, ale od roku 1925 se shromáždění již konala každý týden a mohli se jich účastnit všichni konzervativní poslanci kromě ministrů. Když byla strana v opozici, zahrnoval výbor všechny konzervativní poslance. – Citováno z: Ramsden, John (ed.). Oxfordský průvodce britskou politikou 20. století. Překlad: Skřivan, Aleš. Skřivan, Aleš jr., Kovář, Martin. Kovářová, Olga. Holčička, Václav. Stellner, František. Stellnerová Šárka. Edice Obzor. Prostor, 2006. str.: 864.  

[33] Citováno z: Citováno z: Cameron, David. Leadership for a better Britain. Conservatives.com. Speeches. 5/10/2011. Dostupné na: http://www.conservatives.com/News/Speeches/2011/10/David_Cameron_Leadership_for_a_better_Britain.aspx

[34] Citováno z: Conservative conference: Mr Cameron´s hollow summons. Editorial. Guardian.co.uk. 5/10/2011. Dostupné na: http://www.guardian.co.uk/commentisfree/2011/oct/05/david-cameron-speech-conservative-conference-editorial?intcmp=239

[35] Survey Results. YouGov.co.uk. Dostupné na: http://today.yougov.co.uk/sites/today.yougov.co.uk/files/yg-archives-pol-sun-results-061011.pdf  

[36] Citováno z: Conference round-up: Three conclusions from conference season. Britain Blighty. The Economist.com. 6/10/2011. Dostupné na: http://www.economist.com/blogs/blighty/2011/10/conference-round-up  

Jak citovat tento text?

Železný, Jan. Konference Toryů v Manchesteru: Leadership for a Better Future aneb „Mr. Nice Guy“ v akci [online]. E-polis.cz, 24. říjen 2011. [cit. 2024-05-20]. Dostupné z WWW: <http://www.e-polis.cz/clanek/konference-toryu-v-manchesteru-leadership-for-a-better-future-aneb-mr-nice-guy-v-akci.html>. ISSN 1801-1438.

Autor Jan Železný

Autor:

Od září 2011 působí jako zástupce šéfredaktora E-Polis. Narodil se v "revolučním roce" 1989 v Ostrově u Karlových Varů, kde v květnu 2009 maturoval na tamním gymnáziu. Během studia se pravidelně účastnil Pražského studentského summitu - Modelu OSN. Je držitelem prestižní Ceny Bronislavy Müllerové, Ceny Josefa Škvoreckého (v kategorii próza) a několika dalších studentských ocenění. Se svou prací o americké zahraniční politice v meziválečném Vietnamu získal roku 2009 druhé místo na celostátní přehlídce Středoškolské odborné činnosti (SOČ) ve Dvoře Králové. V současné době vyjednává s nakladateli o jejím knižním vydání. Studuje na ZČU v Plzni bakalářské obory Britská a americká studia a Politologie. Ve svých článcích se zabývá především politickým a ekonomickým děním ve Spojených státech amerických a Velké Británii, do jeho zájmu však spadají rovněž země východní Asie. Hovoří anglicky a rusky. Mezi jeho záliby patří studium moderní historie a politiky, je vášnivým čtenářem a hráčem na elektrickou baskytaru. Praktikuje jógu a asijská duchovní cvičení, neblahá osobní zkušenost s českým zdravotnictvím jej rovněž přivedla ke studiu léčitelství a alternativní medicíny. Miluje stará anglická auta a denně sleduje světové finanční trhy. Jeho snem je život a studium ve Velké Británii.


[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 4 hvězdiček / Hodnoceno: 8x


Přidat komentář

Vložit komentář

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!