Komentátor Bohumil Doležal: Bojím se privatizace ČR do rukou Andreje Babiše

 3. červenec 2017  Žaneta Biedermannová  komentáře

Předvolební průzkumy naznačují vítězství hnutí ANO v podzimních volbách. „Pokud se tak stane a premiérem bude Andrej Babiš, dojde k privatizaci ČR do jeho rukou, “ říká komentátor a publicista Bohumil Doležal. Jak si povedou další strany? A pro koho je výhodný pakt Babiš – Zeman? Více v novém rozhovoru Žanety Biedermannové.

Zdroj: AS CPSSU v PlzniZdroj: AS CPSSU v Plzni

Na podzim letošního roku nás čekají volby, některé strany se již uchylují k vytváření předvolebních koalic. Jaká je podle Vás šance, že tyto koalice překročí volební klauzuli?

Dle mého názoru, smysl voleb není v tom, aby vznikly předvolební koalice, protože je to svým způsobem riskantní a může to skončit propadnutím voličských hlasů. Já si vůbec nejsem jistý, zda KDU - ČSL spolu se STAN překročí 10 % hranici. Nevidím v předvolebních kampaních obecně žádný smysl. Je důležité, aby se strany na určitých věcech dohodly a zároveň aby věděly, že jsou věci, na kterých se demokratické strany mají dohodnout a následně to ve volbách uplatnily. A to by se dle mého názoru mělo promítnout i do jejich předvolební kampaně.

Jaký dopad na demokracii může mít situace, že se Andrej Babiš stane premiérem?

Já se hlavně bojím toho, že by pokračovala privatizace České republiky do rukou Andreje Babiše. To znamená, že by mu k ministerstvu financí, spravedlnosti a obrany přibylo ministerstvo vnitra. To bych považoval za dost velkou katastrofu a toho se bojím. Pak by totiž bylo nutné, proti panu Babišovi postupovat dál a bylo by to již hodně těžké, protože on má dobré pozice v policii a výborné porozumění u některých státních zástupců. Pokud by tedy k ministerstvu spravedlnosti přibylo i ministerstvo vnitra, mohla by se situace v České republice výrazně proměnit.

Známe již několik kandidátů na prezidenta republiky, myslíte, že má nějaký z nich reálnou šanci porazit Miloše Zemana?

Jsem k tomu hodně skeptický. Obávám se toho, že samotný způsob prezidentské volby, a to k čemu se pojí ta strašná komedie, zapříčiní jedině to, že kdyby někdo nad Milošem Zemanem zvítězil, byl by zřejmě ještě horší než on. Nedovedu si představit, že z této odporné komedie může vzejít nějaký rozumný politický subjekt. Byl bych velice rád, kdybych mohl jít k druhému kolu volby, pokud nějaké bude, a volit někoho, u koho bych věděl, že to bude lepší než doposud. Obávám se, že za těchto okolností, může být volba ještě horší než současná hlava státu. I když si to téměř nelze představit (smích).

Jaký je Váš názor na přímou volbu prezidenta?

Naprostý nesmysl. Prezident má naprosto minimální pravomoci a ještě jich má moc, měl by jich mít méně. Smysl prezidentské funkce v parlamentní demokracii je, aby tam seděl starší, úctyhodný politik s praxí a pokud možno s právnickým vzděláním, ideálně v oboru ústavního práva, který bude plnit reprezentativní úkoly, a nebude dělat po světě ostudu. A v případě, že dojde k nějaké krizové politické situaci, vstoupí do ní osobním vlivem a nějakým způsobem ji smírně vyřeší. A k takovým požadavkům není vůbec zapotřebí, aby to byla atraktivní osobnost, kterou každý zná, ale aby to byl člověk s politickou praxí a s politickým vzděláním. Není tedy důvod, proč by takového člověka neměl volit parlament, protože je to úctyhodná instituce a když je zvolen, znamená to, že má u většiny poslanců autoritu.

Když už jsme u ústavního práva, jaký je Váš názor na prohlášení Miloše Zemana o zákonodárné iniciativě v rukou prezidenta?

To by bylo to nejhorší, co by se nám mohlo stát. Dle mého názoru je toto prohlášení zbytečné a nesmyslné, protože prezident zákony zároveň schvaluje. Zvlášť záporný názor mám k tomu, aby Miloš Zeman měl zákonodárnou pravomoc.

Nemáte z jeho prohlášení pocit, že by se mohl Miloš Zeman pokusit o změnu na prezidentský systém, i v souvislosti s jeho přátelstvím s Andrejem Babišem?

To by společně určitě mohli, myslím ale, že pan Babiš by do toho šel pouze s tím, že by byl příštím prezidentem on. Jsem přesvědčený, že pan Babiš prezidentu Zemanovi příliš nedůvěřuje, a to z pro něj dobrých důvodů. Miloš Zeman má pro něj smysl jen jako určitá podpůrná síla, která bude podporovat jeho ambice, ale ne jako konkurent, čili Andrej Babiš bude Miloše Zemana podporovat jen tehdy, kdy bude vědět, že ho má pevně pod kontrolou a bude ho bít po hlavě v okamžiku, kdy si bude příliš vyskakovat. Je to zatím vidět v tom, jak krajně nelichotivě píší Babišovi listy o prezidentu Zemanovi, tam žádná cenzura neexistuje a je to proto, aby pan Zeman věděl, že si nesmí moc vyskakovat.

Dle mnohých odborníků se od roku 2013 začíná objevovat v České republice krize demokracie. Jaká konkrétní událost k tomu podle Vás vedla?

Domnívám se, že hlavní problém se stal v roce 2012 a 2013, kdy byla vláda velice nestabilní a v okamžiku, když se zhroutily Věci veřejné bylo jasné, že se situace nedá udržet. Hlavní chyba byla dle mého názoru v tom, že vláda v tom okamžiku neodstoupila. Druhá věc byla, že ČSSD byla ve špatné situaci, mohli vládu ochromit, ale nemohli ji parlamentními způsoby svrhnout. V této situaci se obrátili na iniciativy Vraťte nám stát a Rekonstrukce státu a jejich okolí, kde vznikl velký mediální humbuk, který skutečně pomohl svrhnout vládu, do čehož se zapojila i hysterická protikorupční atmosféra s poslaneckými trafikami. V tom momentně se podařilo nejen svrhnout vládu, ale i pořádně poškodit demokracii a do široka otevřít bránu Andreji Babišovi.

Může si v demokratickém státě prezident dovolit jmenovat samovolně a protiústavně vládu? Mám na mysli úřednickou vládu Jiřího Rusnoka.

Formálně to protiústavní jmenování nebylo, on může navrhnout na premiéra kohokoliv, třeba svého vrátného. Ten člověk sestaví vládu a předstoupí před parlament, a ten hlasuje o její důvěře. Zmiňovaná vláda ale důvěru parlamentu nedostala. V tuto chvíli má prezident jmenovat novou vládu. Tady to bylo komplikované, protože bylo těsně před volbami, takže se vědělo, že je to na omezenou dobu a vláda tedy vládla dál. Ukázalo se tedy, že si to prezident může dovolit, ale to není dobré svědectví o stavu politické kultury u nás.

Na závěr bych se Vás ráda zeptala na kauzu Andreje Babiše ve spolupráci s StB?

To je přece naprosto jasné. On v tom registru svazků byl naprosto nevinně, jako úplně všichni co tam byli zapsaní a naopak ti, co jsou skutečně vinni tam zapsáni nebyli a ty je tam třeba zapsat. Obávám se, že až to tady pan Babiš dostane do rukou, že tento proces bude zahájen a ti, co tam jsou zapsaní se škrtnou a zapíšou se tam ti co tam patří a nejsou tam. To ale trochu přeháním (smích).

Jak citovat tento text?

Biedermannová, Žaneta. Komentátor Bohumil Doležal: Bojím se privatizace ČR do rukou Andreje Babiše [online]. E-polis.cz, 3. červenec 2017. [cit. 2023-12-10]. Dostupné z WWW: <http://www.e-polis.cz/clanek/komentator-bohumil-dolezal-bojim-se-privatizace-cr-do-rukou-andreje-babise.html>. ISSN 1801-1438.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 4 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Přidat komentář

Vložit komentář