Jak vidí německý tisk podepsání nové smlouvy START v Praze

 6. květen 2010  Ondřej Hájek   komentáře

Uzavření nové smlouvy START v Praze, kterou svými podpisy stvrdili americký a ruský prezident, vyvolal zájem světových médií a německý tisk samozřejmě není výjimkou. Na následujících řádkách se čtenář dozví, co k tématu napsala některá významná německá média.

Jak vidí německý tisk podepsání nové smlouvy START v PrazeJak vidí německý tisk podepsání nové smlouvy START v Praze

Uzavření nové smlouvy START v Praze, kterou svými podpisy stvrdili americký a ruský prezident, vyvolal zájem světových médií a německý tisk samozřejmě není výjimkou. Na následujících řádkách se čtenář dozví, co k tématu napsala některá významná německá média.

Der Spiegel oznámil, že Obama a Medvěděv spolu uzavřeli historickou dohodu. Americký prezident Obama a jeho ruský protějšek Medvěděv podepsali v Praze smlouvu o omezení atomových arzenálů obou zemí. Americký prezident už před rokem hovořil v hlavním městě České republiky o světu bez jaderných zbraní a tomuto cíli se nyní Obama o něco přiblížil.  První dokument nové smlouvy byl podepsán za přítomnosti hostů ve španělském sále Pražského hradu. Americký státník o této úmluvě hovoří jako o „důležitém mílovém kroku pro nukleární bezpečnost a vztah mezi USA a Ruskem“. Nová smlouva START má učinit svět bezpečnějším. Obamova vize světa bez jaderných zbraní je však dlouhodobý cíl, kterého se nejspíš americkému prezidentovi nepodaří dosáhnout během svého funkčního období. Obama oznámil, že chce do konce roku nechat ratifikovat novou smlouvu s Ruskem v senátu. Ruský prezident Medvěděv označil tuto úmluvu za „historickou“. Mimo jiné prohlásil: „Po jistě nepříliš jednoduchých vyjednáváních není žádný vítěz, ani žádný poražený. Vítězství patří oběma zemím a spolu s nimi celému světu.“ O novou dohodu mezi Spojenými státy a Ruskem usilovali vyjednavači obou stran několik měsíců a na konci března byla oznámena shoda. Americký prezident při této příležitosti poděkoval svému ruskému „příteli a partnerovi“ za dobrou spolupráci. V nové smlouvě jde o zbraně, které se na obou stranách nakupily v období studené války mezi USA a SSSR a měly zajistit „odstrašující rovnováhu“. Vedle bomb a atomových hlavic jde o atomové ponorky a mezikontinentální rakety.  Počet nosičových systémů – raket, ponorek a letadel – se má také snížit. Po ratifikování smlouvy mají obě země sedm let na to, aby snížily své stavy na požadovaná čísla. Aby smlouva vstoupila v platnost, musí ji ještě ratifikovat parlamenty signatářských zemí. Obama zároveň pohrozil sankcemi Íránu. Prohlásil, že národy, které se nepřipojí k mezinárodnímu úsilí o nešíření atomových zbraní, budou izolovány. Medvěděv naproti tomu vyzval ke spolupráci v otázce íránského atomového programu. Řekl, že Teherán bohužel nereaguje na množství nabízených kompromisů. Také prohlásil, že by se před tím neměly zavírat oči. Podle jeho názoru sice sankce málokdy vedou k úspěchu, ale někdy to bez nich prostě nejde[1].

Focus zdůrazňuje, že místem podpisu této smlouvy se stalo symbolické místo. Američané vybrali Prahu kvůli tomu, že právě zde Obama hovořil o svém konečném cíli, kterým je svět bez jaderných zbraní. V českém hlavním městě se americký prezident Obama také setkal s jedenácti vrcholnými představiteli středoevropských a východoevropských zemí. Focus rovněž píše o tom, že tato smlouva otevírá novou kapitolu ve vztazích mezi Spojenými státy a Ruskem a ruský prezident Medvěděv ji považuje za úspěch mezinárodního společenství[2].

Berliner Zeitung přinesl rozhovor s bezpečnostním expertem Otfriedem Nassauerem, který kritizuje novou smlouvu START. Můžeme se tu mimo jiné dozvědět, že tato smlouva nic neznamená pro americké atomové zbraně na území Německa. O tom se prý ani nehovořilo. Jejich pokračující umístění v Německu se naopak podle Nassauera stalo zase o něco pravděpodobnější. Stažení atomových zbraní v rámci nové americké atomové strategie totiž závisí na konsenzu v rámci NATO. Stačí přitom veto jen jednoho členského státu NATO a stažení atomových zbraní bude překaženo. Kromě toho chce Obamova administrativa tyto zbraně modernizovat[3].

Süddeutsche Zeitung se krátce zmiňuje o tom, že pro Česko je „zcela určitě čest“, že si Obama vybral za místo podpisu této smlouvy Prahu. Americký prezident se nechal slyšet, že považuje Česko za „blízkého přítele a spojence“[4].

Zmíněná německá média přijala podepsání nové smlouvy START vcelku pozitivně, ale objevují se i kritické postřehy k celému dění. To dokazují například Berliner Zeitung, kde se objevil rozhovor s expertem, který celou situaci hodnotí spíše zdrženlivě. Pro Německo, na jehož území jsou umístěny americké atomové zbraně, se totiž podpisem nové smlouvy nic nemění.

Elektronické zdroje:

Titulní obrázek převzat z: http://www.afriscoop.net/journal/IMG/arton793.jpg.

Odpovědná redaktorka: Selma Hamdi

Odpovědná korektorka: Bc. Berenika Bořecká


[1] Spiegel (2010). Nukleare Abrüstung: Obama und Medwedew unterzeichnen historisches Abkommen. Der Spiegel 8.4.2010, dostupné na: http://www.spiegel.de/politik/ausland/0,1518,687894,00.html, 2.5.2010.

[2] Focus: (2010). USA und Russland besiegeln Start-Vertrag. Focus 8.4.2010, dostupné na: http://www.focus.de/politik/ausland/abruestung-usa-und-russland-besiegeln-start-vertrag_aid_496767.html, 2.5.2010.

[3] Berlekamp, Hinnerk: (2010). Russland und die USA tricksen beim Zählen. Berliner Zeitung 9.4.2010, dostupné na:  http://www.berlinonline.de/berliner-zeitung/archiv/.bin/dump.fcgi/2010/0409/politik/0029/index.html, 2.5.2010.

[4] Brill, Klaus: (2010). Abrüstungsvertrag unterschrieben: Barack und Dima im Prager Frühling. Süddeutsche Zeitung 8.4.2010, dostupné na: http://www.sueddeutsche.de/politik/922/508072/text/, 2.5.210

Jak citovat tento text?

Hájek, Ondřej. Jak vidí německý tisk podepsání nové smlouvy START v Praze [online]. E-polis.cz, 6. květen 2010. [cit. 2024-07-15]. Dostupné z WWW: <http://www.e-polis.cz/clanek/jak-vidi-nemecky-tisk-podepsani-nove-smlouvy-start-v-praze.html>. ISSN 1801-1438.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář

Vložit komentář

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!