Idol mladých Číňanů rebel Čchang Čchen-Jüe

 18. červen 2008  Mgr. Ivana Gášková   komentáře

Kdo v Číně nezpívá anglicky, není „in“. Místní umělci by se dali rozdělit na dvě zhruba stejně velké skupiny. Jedni zpívají rodnou řečí, druzí jazykem, kterému většina populace nerozumí. K těm patří také Čchang Čchen-Jüe, rockový rebel z Tchajwanu oblíbený také na čínské pevnině. Pekingská vláda považuje Tchajwan za nedílnou součást svého území a tak posluchačstvo považuje ostrovní umělce za „svoje“. Ostatně na pevnině se těší stejně velké popularitě stejně tak i celebrity z Hongkongu.

Idol mladých Číňanů rebel Čchang Čchen-JüeIdol mladých Číňanů rebel Čchang Čchen-Jüe

Kdo v Číně nezpívá anglicky, není „in“. Místní umělci by se dali rozdělit na dvě zhruba stejně velké skupiny. Jedni zpívají rodnou řečí, druzí jazykem, kterému většina populace nerozumí. K těm patří také Čchang Čchen-Jüe, rockový rebel z Tchajwanu oblíbený také na čínské pevnině.

Pekingská vláda považuje Tchajwan za nedílnou součást svého území a tak posluchačstvo považuje ostrovní umělce za „svoje“. Ostatně na pevnině se těší stejně velké popularitě stejně tak i celebrity z Hongkongu.

Čchang, přezdívaný A-Jüe, se díky svým buřičským sklonům často objevuje na stránkách bulváru. Není proto divu, že ho díky tomu mnozí mravokárci vnímají jako špatný vzor pro mladé.

Proč je tento čtyřiatřicetiletý zpěvák tolik oblíbený? Hraje na strunu pocitů mládeže, která se s texty jeho písní identifikuje. Náctiletí si oblíbili jeho postoj k životu, jenž vyjadřuje ve skladbách. Melodie jeho songů se vyznačují jednoduchostí, aby jeho poselství lépe vyniklo, aniž by se uchýlil ke tvorbě běžných, dobře se prodávajících kolekcí milostných písní.

Čchang zpívá obvykle o problémech dospívajících – potížích s randěním, kouření, pití nebo o nespokojenosti s neplnoletostí. Ač se poslední téma může Středoevropanovi zdát poněkud podivné, jedná se o ožehavou záležitost. Pro čínskou mládež jsou mnohé činnosti a chování dovoleny až od okamžiku dovršení plnoletosti. Věková hranice je pro některé aktivity u chlapců a dívek odlišná.

Obecně lze říci, že si „tchajwanský rebel“ vybírá témata, před kterými společnost zavírá oči. Čchang v této souvislosti kritizuje svazování umělců, odmítá se omluvit se za své narážky a dál tvoří muziku, která se dost liší od hlavního proudu. Jak sám říká, nebojí se negativní publicity, která by poškodila prodej jeho alb. Opak je pravdou.

Zajímavostí je, že se s budoucími členy své skupiny nazvané Svobodná noc potkal při odpírání povinné vojenské služby na Tchajwanu. Loni po pěti letech vydala formace album pojmenované OK a přivezla ho představit také do Pekingu, kde už kolovala ilegálně pořízená CD. Kolekce obsahuje 11 milostných balad a vykazuje posun od tvrdého rocku k pomalejšímu a přemýšlivému stylu. Patrný je vliv zkušeností, které během tvůrčí pauzy frontman kapely, který se nechal při rozhovoru pro China Daily zvěčnit v tričku s obrázkem odhalené zadnice, získal.

Ivana Gášková, autorka pracuje v Číně jako novinářka.

Článek vyšel 18.6. 2008 v Hospodářských novinách.

Titulní obrázek převzat z: http://www.sxc.hu/photo/120908

Jak citovat tento text?

Gášková, Ivana. Idol mladých Číňanů rebel Čchang Čchen-Jüe [online]. E-polis.cz, 18. červen 2008. [cit. 2024-06-21]. Dostupné z WWW: <http://www.e-polis.cz/clanek/idol-mladych-cinanu-rebel-cchang-cchen-jue.html>. ISSN 1801-1438.

Autor Mgr. Ivana Gášková

Autor:

Studentka magisterského oboru Politologie na Fakultě filosofické ZČU, orientuje se na problematiku nedemokratických režimů a přechodů k demokracii v Latinské Americe.


[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 4 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat komentář

Vložit komentář

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!