Full-time vs. part-time: Jak to funguje?

 15. listopad 2019  Dana Grófová  komentáře

Plný nebo částečný úvazek? Tuto otázku často řeší například studenti, kteří si při studiu chtějí něco přivydělat a získat zkušenosti v oboru. Nejsou to ale jen studenti, kdo si volí mezi těmito úvazky. Jaký je mezi nimi rozdíl a jak fungují?

Full-time vs. part-time: Jak to funguje?Full-time vs. part-time: Jak to funguje?

Dohoda jako přivýdělek

Práce na dohodu je ideální v případě, že se jedná o přivýdělek. Nejčastěji ji využívají studenti, kteří tak mají při škole možnost si něco vydělat, a navíc nejsou tolik omezováni pracovní dobou. Proto je práce na dohodu, DPP nebo DPČ, ideální právě pro studenty, kteří mohou tímto způsobem získávat zkušenosti již při studiu, a výhodná je i pro důchodce, kteří se necítí na to sedět celý den doma a rádi by si finančně přilepšili.

 

Jak to funguje?

Pracovat na dohodu můžete v rámcidvou smluv: dohody o provedení práce (DPP) a dohody o provedení činnosti (DPČ). Rozdíl mezi nimi je daný zejména limitem odpracovaných hodinza rok a také placením odvodů. S výpočtem výdělku i odvodů vám pomůže DPP nebo DPČ kalkulačka.

 

DPČ – maximálně můžete odpracovat 20 hodin týdně, odvody na zdravotní a sociální pojištění budete platit od výdělku 3 000 Kč a výš.

DPP – maximálně můžete odpracovat 300 hodin za rok u jednoho zaměstnavatele, odvody na zdravotní a sociální budete platit od výdělku 10 000 Kč výš.

 

Pozor na zdravotní pojištění

Jestli je dohoda vaší jedinou pracovní smlouvou (nejste zaměstnanec ani student) a váš výdělek spadá pod hranici, kdy se neodvádí odvody, budete si muset platit zdravotní pojištění sami jako osoba bez zdanitelných příjmů. Částka, kterou za pojištění zaplatíte, je minimálně 1 803 Kč měsíčně.

 

Práce od 9 do 17 hodin

Jestli už nestudujete a v práci vám nepřekáží ani váš zdravotní stav, je nejlepší hledat hlavní pracovní poměr a být regulérním zaměstnancem. Plyne z toho pro vás hned několik výhod: máte vyšší výdělek, nemusíte se starat o placení odvodů ani o daňové přiznání (pokud tedy nemáte žádný další příjem), a ještě můžete od zaměstnavatelezískat spoustu benefitů.

 

I tady je stanovenýmaximální počet možných odpracovaných hodin. Ten je 40 hodin týdně. Pokud pracuje více hodin, jedná se o přesčasy, které vám zaměstnavatel musí kompenzovat buď náhradním volnem nebo peněžitou odměnou. Přesčasy vám může nařídit i sám zaměstnavatel, ale pouze 8 hodin týdně navíc, nejvýše 150 hodin za rok.

 

Využijte zkušební dobu

Jednou z výhod hlavního pracovního poměru je zkušební doba. Ta není povinná a pokud vám ji zaměstnavatel chce dát, musí být uvedená v pracovní smlouvě a sjednaná nejpozději v den nástupu do práce. Později už to nejde, ani když budete v práci jen jeden nebo dva dny.

 

Její výhodou je, že pokud se vám v práci nebude líbit, můžete v rámci zkušební doby, která obvykle trvá 3 měsíce, dát bez udání důvoduvýpověď. Na druhou stranu vám ale v této doběmůže dát pochopitelně výpověď i zaměstnavatel.

 

Nelze s jistotou říct, pro koho je výhodnější pracovat na dohodu a pro kohona hlavní pracovní poměr. Vždy záleží na vaší individuální situaci, možnostech a preferencích. Obecně ale dohodu využijí nejvíce studenti a také důchodci. Zaměstnanci je mohou mít sjednané k hlavnímu pracovnímu poměru, je však pravděpodobné, že pokud už se nějaký zaměstnanec rozhodne mít k práci přivýdělek, nejspíše to bude řešit živností.

Jak citovat tento text?

Grófová, Dana. Full-time vs. part-time: Jak to funguje? [online]. E-polis.cz, 15. listopad 2019. [cit. 2024-04-14]. Dostupné z WWW: <http://www.e-polis.cz/clanek/full-time-vs-part-time-jak-to-funguje.html>. ISSN 1801-1438.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 2.25 hvězdiček / Hodnoceno: 8x


Přidat komentář

Vložit komentář