Ekonomická krize a tabu

 12. březen 2009  Pavel P. Kopecký  komentáře

Ať si to připouštíme, nebo ne, i my jsme občany Evropské unie. Onoho „revolučního experimentu“, jak společenství na půdě jeho parlamentu naposledy nazval náš konzervativní prezident. Nebudeme se nyní se „čtvrtým odbojem“, odbojem vůči EU (z výkonu funkce) neodpovědného Václava Klause přít. Tím spíše ne, jelikož politik proklínající oficiální potírání antievropských názorů sám tolerancí vůči mínění jiných nesrší.

Ekonomická krize a tabuEkonomická krize a tabu

Ať si to připouštíme, nebo ne, i my jsme občany Evropské unie. Onoho „revolučního experimentu“, jak společenství na půdě jeho parlamentu naposledy nazval náš konzervativní prezident. Nebudeme se nyní se „čtvrtým odbojem“, odbojem vůči EU (z výkonu funkce) neodpovědného Václava Klause přít. Tím spíše ne, jelikož politik proklínající oficiální potírání antievropských názorů sám tolerancí vůči mínění jiných nesrší. Faktem je, že předáci společenství EU horečně přemýšlejí, jak posílit soudržnost jednotlivých států a regionů na jednotné bázi, aby dokázaly vzdorovat USA, Rusku nebo rostoucí Číně. Hospodářská, energetická či bezpečnostní ohrožení, která nezřídka kráčejí spolu, jsou ideální příležitostí, jak zavádět jednotná opatření i do posledních koutů mnohonárodnostní „říše“.

Ještě zdaleka nezažíváme vrchol ekonomického marasmu, ale už cítíme zesílení dvojjediného bezpečnostního rizika. Aktivizují se domácí pravicoví radikálové, kteří mimo jiné využívají napětí mezi lidmi obávajícími se ztráty práce. Vodu na mlýn agitace jim zesíleně žene napětí mezi etnickými skupinami, čehož si je vědoma česká exekutiva. Do jisté míry proto učinila kroky, kterými se mimo jiné hodlá zalíbit lidu obecnému.

Předlouho kabinet Mirka Topolánka zlehčoval balík nebezpečí, když například ústy svého předsedy v říjnu 2008 prohlásil: „Finanční krize se nás nedotkne.“ Ani Čechy, ani Morava však ušetřeny nezůstaly, tudíž topolánkovci aktuálně pracují s hodně vizuálními efekty, jimiž takříkajíc vytírají oči veřejnosti. Tedy voličům v roce voleb právě do Evropského parlamentu se strachujícím, aby krize neroztříštila jejich relativní blahobyt jako český křišťál. V ekonomické rovině jsou to všelijaké NERVy, v rovině bezpečnostní zase program dobrovolného vysídlování nezaměstnaných gastarbeiterů z Východu. Především Vietnamců, kteří v ČR drží třetí příčku v počtech cizích občanů.

Jde o vděčné téma, neboť existuje oprávněná obava z jejich podchycení kriminálními strukturami. Ministr vnitra Ivan Langer, politik spojený například s těsně předvolebním zveřejněním Kubiceho zprávy, si vysloveně užívá ochotnické výstupy, jimiž brojí proti organizovanému zločinu. Abychom však byli k muži s fyziognomií chicagského gangstera féroví, vietnamské či další mafie jsou reálným problémem. Nejde v žádném ohledu, zvlášť stran drogové kriminality, o potíž novou, spíše obnaženější. Kráčí totiž o fakta, jimž mnozí ideologové hyperkorektnosti automaticky přidělují znaménka xenofobie, ne-li rasismu. Vysvítá nakonec, že Otec zakladatel ODS zase jednou svým způsobem vystihl jádro věci. Naznačuje, že vyspělé společnosti s malou porodností a vzrůstajícím zastoupením kulturně zcela odlišných cizinců dávají život sebedestruktivním tabu. Ta již z minulosti bohužel známe. Například z doby úpadku a pádu antického Říma.

Jak citovat tento text?

P., Pavel. Ekonomická krize a tabu [online]. E-polis.cz, 12. březen 2009. [cit. 2024-06-21]. Dostupné z WWW: <http://www.e-polis.cz/clanek/ekonomicka-krize-a-tabu.html>. ISSN 1801-1438.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 4.24 hvězdiček / Hodnoceno: 25x


Přidat komentář

Vložit komentář

Martin Singer

středa, 18. březen 2009
14:32

Domnívám se, že finanční krize se naší republice (s marginálními výjimkami) opravdu vyhnula - v tom bych byl s předsedou vlády zajedno.
Současná ekonomická recese (dle mého případnější termín než krize) je něco trošku jiného, přestože neméně nepříjemného.


Napsal: Martin Singer [Odpovědět]