Den oslav v Číně

 6. říjen 2009  Mgr. Ivana Gášková   komentáře

Slibovali, že budou letos s ohledem na ekonomickou krizi šetřit. Opak však byl pravdou. Velkolepé vojenské přehlídky se zúčastnilo 100 tisíc vojáků, 80 vojenských oddílů a 80 tisíc žáků a studentů. Slavnostnímu defilé a „karnevalu“, jak pojmenovali celou akci moji čínští přátelé, předcházely dlouhé přípravy.

Den oslav v ČíněDen oslav v Číně

Slibovali, že budou letos s ohledem na ekonomickou krizi šetřit. Opak však byl pravdou. Velkolepé vojenské přehlídky se zúčastnilo 100 tisíc vojáků, 80 vojenských oddílů a 80 tisíc žáků a studentů.

Slavnostnímu defilé a „karnevalu“, jak pojmenovali celou akci moji čínští přátelé, předcházely dlouhé přípravy. Ve středu pozdě večer jsem se odhodlala a vydala se na náměstí Nebeského klidu, ač mě od toho zrazovali. „Nedostaneš se ani do jeho blízkosti.“ Navzdory škarohlídům se mi to podařilo. Náměstí bylo připravené, před Maovým mauzoleem stály desítky, možná stovky vyleštěných černých limuzín, které měly příští ráno přivést vrcholné představitele a VIP hosty na tribuny. Všude hlídkovali policisté, kteří měli co dělat s obrovským davem zvědavců, jež si chtěli místo zvěčnit svými fotoaparáty.

Celou trasu průvodu od Yong´anli až po Fuxingmen jsem projela autobusem hromadné dopravy. Po jinak vytížené silnici, kde obvykle čekáte nekonečné minuty v kolonách, jelo pár autobusů, vozů taxi služby a jen několik soukromých aut. Disciplinovaní Číňané si vzali doporuční úřadů k srdci a do centra nejeli. Všechno bylo barevné, osvícené, nazdobené - jako u nás na Vánoce.

V posledních dnech opanovalo Peking pošmourné depresivní počasí. Čínské úřady ale znají recept, který se již několikrát osvědčil. V předvečer státního svátku začalo pršet, po té, co k mrakům vzlétla speciální letka, která vypustila jodid stříbrný na nežádoucí mračna. Peking vstával do jasného slunného dne s modrou oblohou.

Před desátkou hodinou dopolední jsem vyrazila ze svého bytu do kanceláře. Po ulicích jezdilo jen pár aut, pěších bych napočítala na prstech obou rukou. Nechyběli ale dobrovolníci – důchodci a důchodkyně v modrých nebo žlutých tričkách s „60“, na paži s červenou páskou. Většinou posedávají na rybářských židličkách ve skupinkách a klábosí. Tentokrát ale byli zticha a uši měly nastražené. Ze starých tranzistoráků a rádií poslouchali přímý přenos z Tchien-an-men. Hlas moderátorky oznamující začátek přehlídky zněl po celé ulici.

Překvapila mě zaměstnankyně úklidové firmy, kterou jsem míjela na jedné křižovatce. Na svém kole obtěžkaném odpadkovými košíky měla připevněné rádio a bedlivě poslouchala vysílání.

Protože pro „běžné smrtelníky“ nebylo možné se na náměstí nebo do jeho blízkosti dostat, sledovali lidé přehlídku z domova. V podnicích, kde se i navzdory státního svátku a tedy volnému dni pracovalo, koukali lidé na přímý přenos v televizi. Čas od času vykřikli nadšením, radostí či hrdostí. Emoce vyvolávalo hlavně defilé dětí, vypouštění rudých balonků a holubic míru.

„Tolik letounů ve vzduchu a v takové umělecké kreaci vidím vůbec poprvé,“ vydechla moje čínská kolegyně po té, co jsme zhlédly leteckou jednotku se stíhačkami, které proletěly kolem oken naší kanceláře vzdálené 25 kilometrů od centra dění. Věřte, že to byl silný zážitek i pro mě, pacifistu a odpůrce vojenské techniky.

Už během dopoledne ale pomalu začaly firmy a úřady uklízet a vracet Peking do „původního stavu“. Zmizely například mobilní toalety, které pořadatelé nainstalovali předchozí odpoledne, pro účastníky ze západu Pekingu, jež se shromažďovali u hřbitova Babaoshan a mířili brzy ráno k náměstí metrem. Plůtky lemující silnici se vrátily na své místo. Tabule s velkou „60“ ale zůstávají.

Velkolepé oslavy 60. výročí vzniku ČLR zakončil večerní megakoncert na náměstí Nebeského klidu. Na své si přišli milovníci ohňostrojů i čínské kultury.

Článek byl publikován v Hospodářských novinách.

Titulní obrázek převzat z: http://www.sxc.hu/photo/1206326

Jak citovat tento text?

Gášková, Ivana. Den oslav v Číně [online]. E-polis.cz, 6. říjen 2009. [cit. 2024-06-21]. Dostupné z WWW: <http://www.e-polis.cz/clanek/den-oslav-v-cine.html>. ISSN 1801-1438.

Autor Mgr. Ivana Gášková

Autor:

Studentka magisterského oboru Politologie na Fakultě filosofické ZČU, orientuje se na problematiku nedemokratických režimů a přechodů k demokracii v Latinské Americe.


[Nahoru ↑]


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář

Vložit komentář

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!