ČSSD v příštích volbách zdecimuje krajská korupce

 13. duben 2016  Soňa Krpálková   komentáře

Krajské volby nedopadnou pro sociální demokracii dobře. Myslí si to bývalý první muž strany Jiří Paroubek. Problematický je podle něj i vztah premiéra Sobotky a prezidenta Zemana. Jak hodnotí současnou politiku a chce se do ní ještě vrátit?

Zdroj: commons.wikimedia.orgZdroj: commons.wikimedia.org

Tvrdíte, že vás nepřekvapuje současná situace ČSSD. Co je příčinou této krize?

Krize postihla po roce 2008 celou evropskou sociální demokracii. Začala recese evropského hospodářství, s vrcholem deprese v roce 2009, a s dozníváním v následujících letech. U nás recese trvala až do roku 2013. Sociální demokraté u nás ani jinde v Evropě nemohli v čase rozpočtových škrtů přicházet s náměty na další rozvoj institucí sociálního státu.

A jak se to projevilo konkrétně u nás?

Personální vyprázdněností. Premiér Sobotka nemiluje ve svém okolí silné osobnosti, zbavuje se jich. Nabídka osobností pro voliče ČSSD se tak silně zhoršila. Také programově se sociální demokracie vyprázdnila, vyžila. Již šest let neudělala nic, žádné inovace ve svém programu. Ale společnost se za šest let velmi změnila, ČSSD na to ale nereagovala. Sociální demokracie nedodržuje programové priority typu revize církevních restitucí. Nemá žádné nové vládní programy na podporu výstavby sociálních a komunálních bytů a tak dále.

Projevuje se neschopnost lídrů ČSSD přicházet na veřejnost aktivně s tématy, o nichž se povede společenská diskuze. Prostě, nejsou schopni – na rozdíl od Zemana a Babiše – udržovat v médiích strategickou iniciativu a tím také ztrácí.

Stojí za krizí ČSSD vztah prezidenta Zemana a premiéra Sobotky? Může tento, řekněme nepřátelský vztah, stranu rozložit?

Samozřejmě, že problematický vztah Zeman – Sobotka snižuje také podporu ČSSD ve veřejnosti. Ptáte se, zda tento nepřátelský vztah může rozložit ČSSD. Strana se, bohužel, rozkládá sama. Mnoho příkladů korupce v krajích zdecimuje ČSSD v příštích krajských volbách.

Na svém webu tvrdíte, že jste některými médii schválně přehlížen. Cítíte, že nedostáváte v médiích dostatek prostoru?

Neříkám, že jsem přehlížen. Říkám, že jsem ze strany největších českých médií bojkotován. V letech 2011 až 2014 jsem byl předsedou strany LEV 21 – národní socialisté. Jak jsem se dozvěděl loni v létě, na základě uniklých informací zveřejněných prostřednictvím Wikileaks, mě sledovala v této době policie. Sponzoři byli sem tam diskrétně upozorněni jejich zveřejněním v tisku, že mně nemají finančně podporovat. A média mě velmi důsledně bojkotovala. Kdo se mých politických aktivit asi obával? No, Bakalové, Babišové a jim podobní. Proto bylo lepší z politiky odejít. Dnes je mi to jedno, jestli mě někdo bojkotuje či nikoliv.

Uvedl jste, že byste podpořil společnou tajnou službu EU, protože hraniční kontroly jsou zbytečné, jelikož teroristé už na území Evropy jsou. Jak byste si takový projekt představoval?

Celá evropská tajná služba by mohla soustřeďovat dostupné informace o lidech podezřelých z terorismu a měla by dávat informace národním tajným službám k dalšímu využití.

Politolog Jan Kubáček přirovnal suverénní jednání Andreje Babiše v médiích, které mnohdy nereflektuje otázky moderátora k tomu, co jste v době, kdy jste byl premiérem vy. Jak se Vám líbí toto srovnání?

Bývalý poradce Víta Bárty Kubáček je tak trochu tlučhuba. Můj úspěch jako premiéra nespočíval v úskocích ve vyjadřování. Když jsem se stal v dubnu 2005 premiérem, přebíral jsem zcela rozvrácenou ČSSD s 10 procenty volebních preferencí. Za třináct měsíců ve sněmovních volbách strana, kterou jsem tehdy vedl, obdržela třetinu hlasů. Za tím byla tvrdá a poctivá práce a ne laciné triky. Babiš si takové triky dovoluje, protože je v těžkém konfliktu zájmů. Kdyby nebyl vlastníkem obřího mediálního impéria s desítkami pracovních příležitostí ve svých médiích, novináři by jistě nebyli k němu tak krotcí.

Jiří Paroubek a Vladimír Putin v roce 2006

Říkáte, že Evropské unii chybí silný vůdce. Vidíte na současné evropské politické scéně někoho, kdo by jím mohl být?

Nikoho takového, nějakou osobnost monumentálních rozměrů v zemích jako jsou Německo, Francie, Velká Británie či Itálie, opravdu nevidím. Proto se EU dostala do vleku zahraniční politiky USA.

V Evropě se vzmáhá vlna krajně pravicových stran, které se silněji prosazují ve stranických systémech jednotlivých států. Na Slovensku roste strana, jejímž předsedou je Marián Kotleba, ve Francii sílí Národní fronta. Hrozí něco podobného i u nás?

Taková strana, přesněji strana takovéhoto typu, může získat větší podporu i u nás. Podporu, kterou bych odhadl na 5 až 10 procent hlasů. S tím se toho ovšem v celostátní politice moc udělat nedá. A to myslím během následujícího volebního čtyřletého volebního období. Voliči to pochopí a v příštích volbách už taková populistická nebo dokonce protofašistická strana u nás nemá velkou šanci se opakovaně dostat do parlamentu.

Vidíte nějakou stranu, která se takto profiluje a mohla by se dostat do Poslanecké sněmovny?

Takovou stranu v české politice opravdu nevidím. Zatím.

Odešel jste z ČSSD, pak jste založil stranu LEV 21 a v roce 2014 jste odešel z politiky. Uvažujete nad tím, že byste se vrátil?

O návratu do vysoké politiky neuvažuji. Mám dnes jiné životní priority. Myslím, že co jsem mohl pro lidi udělat, to jsem již udělal. Míra mého idealismu je toho času vyčerpána.

Jak citovat tento text?

Krpálková, Soňa. ČSSD v příštích volbách zdecimuje krajská korupce [online]. E-polis.cz, 13. duben 2016. [cit. 2024-03-02]. Dostupné z WWW: <http://www.e-polis.cz/clanek/cssd-v-pristich-volbach-zdecimuje-krajska-korupce.html>. ISSN 1801-1438.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat komentář

Vložit komentář