ČNB pokračuje v intervencích. Celkově už na ně vydala 555 miliard korun

 8. srpen 2016  Lukáš Kovanda  komentáře

Česká národní banka byla i v červnu aktivní na devizových trzích, v rámci své intervence bránící posílení české měny nad úroveň 27 korun za euro. Intervenovala v objemu zhruba 0,31 miliardy eur, což odpovídá 8,46 miliardy korun.

Zdroj: commons.wikimedia.orgZdroj: commons.wikimedia.org

V porovnání s květnem, kdy vydala přes 15 miliard korun, tak svoji intervenci zmírnila. Důvodem bylo dění související s hlasování o brexitu. Koruna ve druhé polovině června z důvodu nejistoty spojené s brexitem oslabila na své letošní nejslabší úrovně vůči euru, čímž potřeba aktivní intervence výrazně klesla. Celkový objem intervence tak stále zůstává poměrně nízký v porovnání se situací loni v létě nebo letos na přelomu roku.

V letošním roce vydala ČNB v rámci své aktivní intervence v přepočtu kolem 110 miliard korun. Za celý loňský rok intervenovala v objemu necelých 244 miliard korun. Vzhledem k tomu, že v listopadu 2013, při zahájení intervence, vydala za oslabení koruny zhruba 200 miliard korun, značí to, že celkově již intervenovala v souhrnném objemu blížícím se 555 miliardám korun.

Objem devizových rezerv v držení ČNB v poměru k hrubému domácímu produktu ČR se nyní pohybuje kolem čtyřiceti procent. To je stále z hlediska ČNB poměrně „komfortní“ úroveň. Při zahájení intervenčního režimu představoval daný objem zhruba 22 procent HDP. Nutno však říci, že devizové rezervy narůstají i z jiných důvodů, než je právě intervenční oslabování české měny.

Objem aktivních intervencí ČNB je letos zatím slabší, než se očekávalo. Vzhledem k dobrému výkonu tuzemské ekonomiky a pokračujícím značným přebytkům zahraničního obchodu, který má našlápnuto k rekordnímu roku, lze ovšem čekat – v případě uklidnění situace na globálních trzích – zesilující tlak na zhodnocení koruny a tím i intenzivnější aktivitu ČNB v oblasti aktivní intervence v nadcházejících měsících.

Tento silnější tlak by mohl vést v krajním případě k zavedení negativních sazeb v ČR, které by centrální bance obranu závazku usnadnily. Vyloučit také stále nelze posun hladiny závazku na slabší úroveň koruny vůči euru. Předpokládáme, že ČNB prozatím zůstane v případě negativních sazeb i posunu závazku nejvýše pouze u verbální intervence, tzn. že je bude zmiňovat jako možný nástroj dalšího uvolnění měnových podmínek, k němuž se však v praxi neuchýlí.

Jak citovat tento text?

Kovanda, Lukáš. ČNB pokračuje v intervencích. Celkově už na ně vydala 555 miliard korun [online]. E-polis.cz, 8. srpen 2016. [cit. 2023-12-11]. Dostupné z WWW: <http://www.e-polis.cz/clanek/cnb-pokracuje-v-intervencich-celkove-uz-na-ne-vydala-555-miliard-korun.html>. ISSN 1801-1438.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář

Vložit komentář