ČNB na dvouprocentním cíli

 10. leden 2017  Lukáš Kovanda  komentáře

Míra inflace v prosinci dosáhla inflačního cíle České národní banky ve výší dvou procent. Opět – podobně jako v listopadu – tak výrazně překonala odhady právě České národní banky i ministerstva financí. Důvodem jsou zejména evropské a globální faktory, hlavně růst cen energií na světových trzích a odeznění efektu meziročního zlevňování ropy. Z podobných důvodů aktuálně nad očekávání rychle stoupá též míra inflace v eurozóně. K růstu cen výrazně přispívá také zdražování potravin. Dvojciferným meziročním tempem rostly ceny pečiva, vajec, másla či zeleniny.

Zdroj: pixabay.comZdroj: pixabay.com

Česká národní banka teď bude reagovat zřejmě jen mlhavými výroky, aby nepřikládala dále pod kotel spekulativní poptávce po tuzemské měně. Tato poptávka po dnešních číslech zesílí a tuzemské centrální bance výrazně přibude práce s bráněním kurzového závazku. Dosud se ve smyslu „tvrdého závazku“ nevyjádřila ohledně letošního druhého čtvrtletí, „tvrdým závazkem“ dosud vyloučila jen možnost ukončení intervenčního režimu v prvním kvartále. Investoři tedy tuší nezanedbatelnou pravděpodobnost ukončení závazku už v dubnu nebo v květnu letošního roku, ačkoli guvernér Rusnok nedávno opět zopakoval, že dosažení cíle samo o sobě nemusí ještě značit konec intervence. ČNB se nyní zřejmě plně vrátí k rétorice z doby, kdy svoji intervenci zahajovala a bude poukazovat na to, že žádoucí je z jejího hlediska nejen dosažení, ale také přestřelení inflačního cíle.

Ovšem dnešní čísla ve spojení s mezinárodní faktory, například i aktuálním rychlejším růstem inflace v eurozóně, tak jako tak zvyšují pravděpodobnost „překvapivého“ ukončení intervenčního režimu České národní banky již v dubnu nebo květnu letošního roku, byť základní scénář stále ještě hovoří o ukončení ve třetím nebo čtvrtém kvartále jako o nejpravděpodobnějším. ČNB si totiž zjevně dokáže představit ukončení své intervence třeba i řadu měsíců před ukončením nekonvenčního měnového uvolňování v režii ECB, která jej stanovila minimálně na konec roku 2017. Guvernér Rusnok tento postoj podpořil svojí reakcí na prosincové prodloužení programu odkupu aktiv ECB, když se vyjádřil v tom smyslu, že prodloužení nebude mít přímý dopad na měnovou politiku ČNB. Prosincová data ohledně inflace jak v ČR, tak v eurozóně tudíž mohou znamenat další nepřehlédnutelný signál pro „jestřáby“ v bankovní radě ČNB, lépe řečeno radní nesvázané již tolik – fakticky nebo reputačně – s rozhodnutím o spuštění intervence z listopadu 2013 (tedy guvernéra Rusnoka, radní Bendu, Nidetzkého a dosluhujícího Řežábka). A sice signál takový, že ECB své uvolňování nejpravděpodobněji ukončí ke konci tohoto roku, pročež je o to představitelnější vystoupit z intervenčního režimu ČNB právě už třeba letos ve druhém čtvrtletí.

Jak citovat tento text?

Kovanda, Lukáš. ČNB na dvouprocentním cíli [online]. E-polis.cz, 10. leden 2017. [cit. 2024-07-15]. Dostupné z WWW: <http://www.e-polis.cz/clanek/cnb-na-dvouprocentnim-cili.html>. ISSN 1801-1438.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář

Vložit komentář