Čínská politika jednoho dítěte v praxi
13. únor 2008 Mgr. Ivana Gášková komentáře„Méně, za to kvalitnějších, dětí“. S tímto sloganem hovořícím o politice jednoho dítěte vstoupila Čína do nového roku. A hned po změně letopočtu musela čelit silné kritice ze zahraničí. Západní média zveřejnila informaci o otřesném případu, který se udál v roce 2000. Ženě byl proti její vůli proveden na popud úřadů potrat v devátém měsíci těhotenství, jen pár dnů před porodem. Důvod? Otěhotněla v devatenácti letech a ještě před svatbou, obě je v Číně nelegální. I tak vypadá v reálu prosazování politiky jednoho dítěte a sankce při jejich porušení.
„Méně, za to kvalitnějších, dětí“. S tímto sloganem hovořícím o politice jednoho dítěte vstoupila Čína do nového roku. A hned po změně letopočtu musela čelit silné kritice ze zahraničí. Západní média zveřejnila informaci o otřesném případu, který se udál v roce 2000. Ženě byl proti její vůli proveden na popud úřadů potrat v devátém měsíci těhotenství, jen pár dnů před porodem. Důvod? Otěhotněla v devatenácti letech a ještě před svatbou, obě je v Číně nelegální. I tak vypadá v reálu prosazování politiky jednoho dítěte a sankce při jejich porušení.
Otěhotnět smí pouze žena vdaná a starší 20. let. „Páry žijící ve městech zakládají rodinu většinou až po dovršení 30 let, na venkově se k tomuto kroku odhodlají v průměru o 6 let dříve,“ říká pětatřicetiletá Pekingčanka.
Pokud čínská rodina poruší pravidla a pořídí si druhé dítě, musí počítat s pokutou, jejíž horní hranice je stanovena na 5.000 jüanech – tedy asi 13.000 Kč. Pro skupinu tří tisícovek dolarových milionářů, kteří žijí v Číně, je to ale částka zanedbatelná. Vrásky na čele nejvyšším představitelům tak dělají movití občané, celebrity, sportovci ale i komunističtí funkcionáři, kteří regule porušili a pořídili si dětí hned několik. Z Komunistické strany bylo vyloučeno, kvůli tomuto prohřešku proti pravidlům, sto tisíc členů. Na těchto případech je zřejmé, že politika uvedená do praxe v roce 1979 dostává vážné trhliny.
Přestože si čínské ženy mohou mateřství užít jen jednou v životě, nadstandardní péče se jim nedostává. V porodnici zůstávají zpravidla 3 dny. „Mateřská dovolená trvá podle zákona 30 dnů a jednotlivé firmy mohou uvolnit svou zaměstnankyni ještě o několik dní déle. Můj zaměstnavatel stanovil délku mateřské na 120 dní. A zároveň umožnuje, aby matky mohly využít hodinu denně ze své pracovní doby ke kojení, dokud dítě nedovrší 10. měsíc,“ dodává matka roční dcery. „Moje maminka je už v důchodě, takže se o dcerku postará, když jsem v práci. Ale mnohé dobře finačně situované rodiny ve městech si najímají opatrovatelku, jež má na starosti nejen dítě, ale i domácí práce,“ vysvětluje, kdo se o dítě postará v matčině nepřítomnosti.
V čínské kultuře je chlapec chápán jako hodnotnější než dívka. Rodiny, především na venkově, preferují narození syna. Politika zavedená v roce 1979 proto zapříčinila, že rapidně stoupl počet potratů, mnohdy prováděných v nevyhovujících hygienických podmínkách, a vražd novorozených děvčátek. Populační nůžky se od konce 70. let rozevírají.
V budoucnu bude Čína čelit mnoha demografickým problémům. Mj. bude muset řešit situaci sta milionů sexuálně frustrovaných mužů, kteří si nikdy nenajdou životní partnerky.
Ivana Gášková
Autorka pracuje v Číně jako novinářka
Jak citovat tento text?
Gášková, Ivana. Čínská politika jednoho dítěte v praxi [online]. E-polis.cz, 13. únor 2008. [cit. 2024-09-09]. Dostupné z WWW: <http://www.e-polis.cz/clanek/cinska-politika-jednoho-ditete-v-praxi.html>. ISSN 1801-1438.
Autor: Mgr. Ivana Gášková
Studentka magisterského oboru Politologie na Fakultě filosofické ZČU, orientuje se na problematiku nedemokratických režimů a přechodů k demokracii v Latinské Americe.
[Nahoru ↑]
Hodnocení
Hodnocení: 4 hvězdiček / Hodnoceno: 8x
Vložit komentář
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!