Čínou se šíří beznaděj - zemětřesení v Sichuan

 18. květen 2008  Mgr. Ivana Gášková   komentáře

Panely nebo velké nástěnky s vyobrazenými výjevy ze zemětřesením postiženého S´čchuanu, trosky domů, záchranáři s nosítky se zraněnými, dezorientovaní lidé, plačící děti. Narychlo nainstalované nemocniční plenty, za nimiž lidé darují krev. Pokladničky sbírek na pomoc postiženým. Tak od středy, kdy si lidé naplno začali uvědomovat hrůzu následků zemětřesení, vypadají vestibuly budov mnoha státních institucí. V zemi se zvedla vlna solidarity.

Čínou se šíří beznaděj - zemětřesení v SichuanČínou se šíří beznaděj - zemětřesení v Sichuan

Panely nebo velké nástěnky s vyobrazenými výjevy ze zemětřesením postiženého S´čchuanu, trosky domů, záchranáři s nosítky se zraněnými, dezorientovaní lidé, plačící děti. Narychlo nainstalované nemocniční plenty, za nimiž lidé darují krev. Pokladničky sbírek na pomoc postiženým. Tak od středy, kdy si lidé naplno začali uvědomovat hrůzu následků zemětřesení, vypadají vestibuly budov mnoha státních institucí. V zemi se zvedla vlna solidarity.

Neštěstí si připsalo zajímavý primát. Do médií se informace o aktuální situaci dostávají vůbec poprvé v historii přímo. Doposud je vždy filtrovala státní tisková agentura Nová Čína.

Čínská centrální televize (CCTV) na jednom ze svých kanálů přináší nepřetržité mimorádné zpravodajství s žívými vstupy z místa neštěstí, prokládané debatymi s odborníky nebo rozbory.

Minulý týden se zraky milionů lidí upíraly na televizní obrazovku s nadšením a hrdostí, když vynesení štafety olympijského ohně přenášela televize v živém přenosu. Slzy dojetí dnes vystřídaly slzy smutku. Neubrání se jim mnohdy ani „tvrdí hoši“, to když reportéři zprostředkovávají příběhy lidí, kteří přišli nejen o veškerý majetek ale i celou rodinu.

Lidé se scházejí v kancelářích ale i v malých soukromých provozovnách před televizními obrazovkami, které jsou zapnuté nonstop. Číňané sledují program mlčky. Není, co k němu dodat. Při záběrech, kdy záchranáři vytahují bezvládné tělo z trosek, béhá mráz po zádech. Ve ztichlých místnostech by se hustá atmosféra dala krájet. Po několika dnech sledování stále stejných záběrů jednoho napadá, že televizní stanice vlastně vysílá cosi jako smrt v přímém přenosu.

Mnozí z těch, kteří přežili, strávili deštivé noci jen pod deštníkem. Ačkoli nabídku pomoci zaznamenala čínská vláda z mnoha stran, s díky velkou část odmítla. Celou situaci chce zvládnout sama, ale i kvůli špatnému počasí v prvních dnech distribuce humanitární pomoci vázne. Nejčernější odhady hovoří o tom, že v rozvalinách budov po pondělním zemětřesení našlo smrt 50.000 lidí.

„Je to letos už druhé velké neštěstí, které Čínu potkalo. Nejprve v únoru napadlo nejvíc sněhu za posledních padesát let a uhodily tak tuhé mrazy, že pamětníci si na nic podpobného nevzpomínají,“ připomíná postarší žena vyhrocenou situaci kolem čínského Nového roku, kdy na cestě do svých domovů zůstaly uvězněny desetitisíce cestujících ve vlacích a autobusech. Její mladší kolega, asi třicátník, dodává: „Snad už se letos nic dalšího nestane. Mám trochu strach, aby olympiáda proběhla bez nějakých nepříjemností.“

I Pekingský olympijský výbor okamžitě s nabídkou finanční pomoci. A současně rozhodl, že se plán štafety ohně nezmění, ačkoli tragédie předolympijské nadšení zastínila. Země je do slova emocionálně paralyzovaná.

Lidé začali spontánně organizovat sbírky. Největší zájem je o pomoc ve formě darování peněz. Mezi donory jsou dobře finančně situovaní i chudí, mladí i staří, tlustí i tencí. Krev chodí darovat především mladí. „Nemám moc peněz nazbyt, ale chtěl jsem nějak pomoct. Když je možnost, přišel jsem alespoň darovat krev,“ říká jeden z tisícovky studentů z pekingské univerzity Čching-chua, kteří bezplatně darovali nejcennější tekutinu.

V zemi vládne jen těžko popsatelná atmosféra, kterou lze snad přirovnat jen k situaci po záplavách v České republice v roce 1997 vynásobené stokrát.

Autorka pracuje v Číně jako novinářka

Článek vyšel 16.května 2008 v Hospodářských novinách

Titulní obrázek převzat z: http://www.sxc.hu/photo/829982

Jak citovat tento text?

Gášková, Ivana. Čínou se šíří beznaděj - zemětřesení v Sichuan [online]. E-polis.cz, 18. květen 2008. [cit. 2023-06-02]. Dostupné z WWW: <http://www.e-polis.cz/clanek/cinou-se-siri-beznadej-zemetreseni-v-sichuan.html>. ISSN 1801-1438.

Autor Mgr. Ivana Gášková

Autor:

Studentka magisterského oboru Politologie na Fakultě filosofické ZČU, orientuje se na problematiku nedemokratických režimů a přechodů k demokracii v Latinské Americe.


[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 4 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat komentář

Vložit komentář

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!