Český průmysl poprvé za 40 měsíců klesá

 1. srpen 2016  Lukáš Kovanda  komentáře

Index nákupních manažerů se v ČR v červenci ocitl na nejnižší hodnotě od března 2013. Nepříznivý údaj potvrzuje ztrátu dynamiky českého průmyslu, která se letos projeví v horším výsledku celé tuzemské ekonomiky, než jaký se předpokládal v prvním čtvrtletí.

Zdroj: pixabay.comZdroj: pixabay.com

Stav české průmyslové výroby se v červenci nezlepšil. Stalo se tak poprvé od jara 2013, kdy česká ekonomika procházela recesí. Nelze navíc předpokládat, že nepříznivý údaj je jen jednorázovým výkyvem, daným například celozávodními dovolenými. Tuzemský průmysl totiž svoji dynamiku ztrácí již delší dobu.

Za ztrátu jeho dynamiky mohou dvě zásadní příčiny. První je fakt, že po třech letech nepřetržitého růstu průmyslové výroby a související zaměstnanosti dochází k cyklickému nasycení trhu – jak českého, tak zahraničního – tuzemskými průmyslovými produkty. Toto cyklické nasycení ovšem urychluje méně příznivý globální ekonomický vývoj, jejž charakterizuje útlum světového obchodu, chudokrevný hospodářský růst západního světa či nejistoty pramenící z geopolitických tenzí, terorismu nebo událostí typu brexitu.

Vzhledem k pokračujícímu útlumu tuzemského průmyslu se jako opodstatněné jeví letošní postupné snižování odhadu celkového růstu tuzemské ekonomiky v roce 2016, k němuž se uchylují jako přední české, tak zahraniční instituce.

Varovné je rovněž zpomalení růstu zaměstnanosti v průmyslu na nejnižší úroveň od září 2013. To potvrzuje zpomalující dynamiku zlepšování situace na trhu práce. V nadcházejících měsících tak i z tohoto důvodu lze čekat zvrat ve vývoji obecné míry nezaměstnanosti a její mírný vzestup, jenž přitom nebude dán pouze sezónností, tj. například přílivem čerstvých absolventů na trh práce.

Jak citovat tento text?

Kovanda, Lukáš. Český průmysl poprvé za 40 měsíců klesá [online]. E-polis.cz, 1. srpen 2016. [cit. 2024-07-15]. Dostupné z WWW: <http://www.e-polis.cz/clanek/cesky-prumysl-poprve-za-40-mesicu-klesa.html>. ISSN 1801-1438.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat komentář

Vložit komentář