Čas dekretů nových?

 16. září 2016  Hana Svobodová   komentáře

Zatímco rakouská vláda odsouvá opakování druhého kola prezidentské volby, prezident Zeman přijme jednoho z kandidátů, rakouského politika Norberta Hofera, člena Svobodné strany Rakouska. Můžeme si jistě pokládat otázku, cože svým gestem Zeman vlastně sleduje, a hledat odpovědi. Možná jde opět o jednu z jeho „vzdoroaktivit“, které se dějí, a Zeman ví, že bude zase chvíli středem pozornosti, a veřejné mínění pochopí jeho zásadovost směrem k migrantům, rušené nedávnou návštěvou kancléřky Merkelovou, kde za Švejka nebyl zřejmě jenom Švejk.

Zdroj: commons.wikimedia.orgZdroj: commons.wikimedia.org

A zatímco se jím svého času „favorizovaný vysokoškolský učitel Konvička s mírou nevkusu sobě vlastní pokouší s kadibudkou urazit svobodu vyznání jiných (před velvyslanectvím Saudské Arábie), Zeman pro veřejnost vybral dalšího favorita, který by ale – minimálně pro část naší vlastenecké scény - nemusel být přijatelný. Norbert Hofer v lovu na své domácí voliče (včetně těch korespondenčních) zacílil na téma Benešových dekretů. A to vyjádřením: „Benešovy dekrety přirozeně představují bezpráví“[1] Benešovy dekrety jsou „neuralgií“ nejen pro některé politické strany - např. KSČM, ale i tzv. vrozené vlastence a bojovníky zleva doprava. Osobně mám jejich vlastenectví za „vlastenčení“, což je takové dovádění, podobné hře na indiány, i když nejste ani Apač, Sioux apod. Jenže zase třeba kandidujete do senátu, krajského zastupitelstva nebo časem taky na Hrad.

Z daného vítání Hofera u prezidenta Zemana se nabízí „berlička“ překonání minulosti a obezlička směrem do budoucnosti, kterou přeci odmítáme sdílet s migranty. A v tom se více spíš než méně prezident s panem Hoferem ztotožňuje. Ta vábnička tak nějak dát vale minulosti a trápit se budoucností v myslích některých nadělá zmatek, ale když se tak děje na Zemanově vlně z Hradu, jakoby to ztrácelo punc „červeného hadru“. A teď je přeci v hledáčku „půlměsíc“!

 


[1] Benešovy dekrety přirozeně představují bezpráví. Novinky.cz [online] Dostupné: https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/414386-benesovy-dekrety-predstavuji-bezpravi-prohlasil-hofer-pred-cesto [cit. 12. 09. 2016]

Jak citovat tento text?

Svobodová, Hana. Čas dekretů nových? [online]. E-polis.cz, 16. září 2016. [cit. 2024-05-19]. Dostupné z WWW: <http://www.e-polis.cz/clanek/cas-dekretu-novych.html>. ISSN 1801-1438.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář

Vložit komentář