Bez cizích jazyků je získání dobré pracovní pozice vyloučené

 24. duben 2015  Mgr. Kamil Beneš   komentáře

Více než polovina Čechů neovládá žádný cizí jazyk. Z celoevropského průzkumu Eurobarometr vyplývá, že alespoň jednu cizí řeč jich umí 49 procent, což stačí pouze na 19. v celé Evropské unii. Mladým lidem neznalost cizích jazyků velmi komplikuje jejich uplatnění na trhu práce.

Zdroj: pixabay.comZdroj: pixabay.com

I když většina uchazečů o práci uvádí, že konverzaci, například v angličtině, ovládá, zaměstnavatel při pracovním pohovoru odhalí opak.  „Firmy hledají zaměstnance, kteří jazyk ovládají aktivně. A mnozí adepti, kteří tvrdí, že anglicky umějí, zvládají jen základní nebo mírně pokročilou úroveň," uvedla před časem pro server iDnes personalistka Zuzana Lincová.

Právě angličtina je v České republice nejrozšířenějším cizím jazykem. Hned za ní se nachází němčina. Navíc jako podmínku pro výkon zaměstnání ji ve svých náborových inzerátech uvádí téměř tři čtvrtiny zaměstnavatelů. Dá se tedy bez nadsázky tvrdit, že pro získání nejen dobrého zaměstnání, ale vůbec nějakého zaměstnání, je znalost angličtiny, či alespoň nějakého cizího jazyka, skoro nutností.

Mnoho mladých lidí, kteří přemýšlejí o své budoucnosti, již nedostatky ve znalosti a používání anglického jazyka vyřešilo. Drtivá většina z nich pak byla za tento krok odměněna úspěšným absolvováním pohovoru na pracovní místo, o které se ucházeli.

Studenti či absolventi vysokých škol mají nyní velké spektrum možností, jak mezery v angličtině dohnat. Pro absolventy středních škol se nabízí intenzivní pomaturitní studium angličtiny, či velmi atraktivní studium cizího jazyka přímo v zahraničí.

Podle mnohých lektorů angličtiny Češi často základy ovládají, musejí ale zapracovat na jejím praktickém použití a získat větší sebevědomí v jejím používání. „Ideálním příkladem kurzu, kdy může student získat větší jistotu v aktivním používání jazyka je konverzace v angličtině,“ tvrdí Iveta Pospíšilová z Institutu jazykového vzdělávání. „Studenti se díky těmto kurzům mohou zábavnou formou a za velmi krátký časový úsek procvičit v praktickém užívání angličtiny pod vedením zkušeného lektora.“

Institut jazykového vzdělávání nabízí zájemcům dokonce několik kurzů, které jsou rozděleny podle jazykových schopností studentů. Studenti se tak nemusejí obávat, že budou za ostatními členy kurzu jazykově zaostávat a kvůli tomu mít ostych z mluvení před celou skupinou.

Mladí uchazeči o zaměstnání tak mají díky jazykovým kurzům skvělou příležitost, jak si doplnit jazykové vzdělání a získat potřebnou sebejistotu pro pracovní pohovor, kde pravděpodobně budou ze znalosti anglického jazyka přezkušováni.

Článek je komerčním sdělením

Jak citovat tento text?

Beneš, Kamil. Bez cizích jazyků je získání dobré pracovní pozice vyloučené [online]. E-polis.cz, 24. duben 2015. [cit. 2024-07-15]. Dostupné z WWW: <http://www.e-polis.cz/clanek/bez-cizich-jazyku-je-ziskani-dobre-pracovni-pozice-vyloucene.html>. ISSN 1801-1438.

Autor Mgr. Kamil Beneš

Autor:

Autor se zabývá spektrem témat souvisejících s médii a jejich vlivem na politiku a mezinárodní vztahy.


[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat komentář

Vložit komentář