Autor červených karet: Další prezident musí být atraktivní pro kritiky i příznivce Zemana

 30. listopad 2015  Soňa Krpálková   komentáře

Loni dostal na Národní třídu dav, který vystavil prezidentu Zemanovi červenou kartu. Letos umožnil lidem navrhovat a hlasovat pro nové kandidáty. Martin Přikryl a jeho spolek Podhradí se tím prý snaží znemožnit prosazování vlastní zvůle českých prezidentů.

Zdroj: archiv Martina PřikrylaZdroj: archiv Martina Přikryla

Založil jste spolek Podhradí, který se zajímá o problematiku okolo funkce prezidenta v souvislosti s příchodem přímé volby a nastavení parametrů. Jak funguje jednání spolku? Které parametry máte na mysli?

Spolek připravil za uplynulý rok několik dokumentů a akcí – od petice do Senátu na podání žaloby na prezidenta republiky za velezradu, přes vlastní návrh úpravy ústavy, aby byl výkon funkce prezidenta korigován, až po Kartu pro příštího prezidenta. Snažíme se najít cesty, jak každému prezidentovi znemožnit prosazování vlastní zvůle navzdory ústavnímu pořádku a snažíme se i o to, aby byl president postižitelný, ideálně odvolatelný, když se svému úřadu zpronevěří. A hledáme spolupracovníky z regionů. Máme dobře fungující kolegy v Brně, kde se odehrála jak červená karta, tak letošní happening. A máme podporovatele po celé republice.

Letos jste nešel do střetu s příznivci Miloše Zemana a zorganizoval jste akci Karta pro příštího prezidenta na Národní třídě. Lidé tam měli možnost hlasovat pro kandidáta, kterého by chtěli jako příštího prezidenta. Překvapila Vás nějaká volba?

Ta jména povětšinou zazněla v diskuzích, které jsem vedl za uplynulý rok s mnoha známými a kamarády. Když si odmyslím zesnulé a fiktivní kandidáty, jde o seznam, který pro mě především symbolizuje fakt jak důležitá postava prezidenta v ČR je a jak často naivní představy o ní máme. Musíme hledat kandidáta, který chce úřad vykonávat, je schopný ho zastávat a v neposlední řadě bude atraktivní nejen pro dnešní kritiky Zemana, ale i pro jeho obdivovatele. Jinak nemá šanci vyhrát. Věřím ale, že na tom seznamu už dnes takové jméno je. Jen ho možná ještě nevidíme tak zřetelně.

Máte na mysli nějakou konkrétní osobnost?

Rozhodně nemám na mysli konkrétní jméno. Je tam celá řada osobností, které taková kritéria mohou splňovat. Ale kdo to je a jaké má šance nezjistíme, když se nerozhodnou do toho jít. Je na konkrétních osobnostech, aby přijali společenskou zodpovědnost a postavili se jako kandidáti. A zodpovědnost liberální společnosti je, aby je dokázala podpořit a nakonec prosadit jednoho kandidáta.

Chystáte nějaké další projekty?

Rádi bychom pokračovali v kampani, která má voliče přimět k přemýšlení o funkci prezidenta ve státě a lépe zvážit, komu dají svůj hlas.

Hillary Clinton mluví o tom, že lidé musí prezidentskou volbu brát jako volbu vrchního velitele ozbrojených sil. Myslíte si, že lidé v ČR to vnímají podobně?

Ne. Lidé tady zatím volí symbol. Maskota. To se teď může změnit, protože současný president prozkoumává důkladně všechny meze prezidentské funkce, lidé to vidí a jejich představa o prezidentovi se pomalu mění.

Změnilo se podle vás jednání a vystupování Miloše Zemana po loňských mohutných protestech 17. listopadu?

Výrazně. Co nám vloni přišlo jako vrchol porušení ústavního pořádku, působí dnes jako slabý odvar. Miloš Zeman se radikalizoval a 17. listopadu se připojil k aktivistům a politikům, které BIS hodnotí jako extremisty. Plejáda jeho skutků a vystoupení pošlapávajících svobodu, demokratické principy, stejně jako jednání na hraně zákona, rozdmýchávání nenávisti mezi skupinami obyvatel a nekonečný proud lží, se staly každodenní záležitostí.

Jak hodnotíte uzavření prostoru na Albertově pro studenty? Jednalo se skutečně jen o bezpečnostní opatření?

Tohle je sporná věc. Možná ano, ale co tam pak dělali ti ostatní lidé. Osobně považuji minimálně část publika za nebezpečnější než studenty a profesory. Byl to především způsob, jak si zajistit lepší přijetí, než kdyby tam mohli lidé svobodně. Je to fraška starého pána a nebezpečných lidí kolem něj, kteří s ním manipulují a využívají jeho neuspokojivého zdravotního stavu. Lidé, kteří otevřeně hlásají smrt lidem jiného vyznání společně s lidmi otevřeně podporující Putinovo Rusko, v den oslav svobody a demokracie uspořádají na Albertově pouť v nejlepší husákovské normalizační tradici s předvyrobenými mávátky a nápisem Ať žije Miloš Zeman. Je to trapné a odsouzeníhodné.

Souhlasíte s premiérem Sobotkou v tom, že by se prezident neměl zúčastňovat podobných akcí, jako byla ta letošní na Albertově?

Jednoznačně, jsem moc rád, že to premiér veřejně zmínil. Je to důležitý vzkaz vrcholného státního představitele jak domácímu, tak zahraničnímu publiku.

Líbil se Vám čin skupiny Ztohoven na Pražském hradě?

Celkem ano. Nejsem extremista jejich ražení, ale jejich akce mají nápad a jsou fascinující právě svou odvahou. Osobně bych ale takhle nepracoval.

Chtěl byste se osobně setkat s Milošem Zemanem a vést s ním debatu?

Musel bych zvážit souvislosti. Sám bych takovou schůzku neinicioval, protože myslím, že debata je přesně to, co Miloš Zeman nikdy nevede se svými odpůrci.

Jak citovat tento text?

Krpálková, Soňa. Autor červených karet: Další prezident musí být atraktivní pro kritiky i příznivce Zemana [online]. E-polis.cz, 30. listopad 2015. [cit. 2024-07-15]. Dostupné z WWW: <http://www.e-polis.cz/clanek/autor-cervenych-karet-dalsi-prezident-musi-byt-atraktivni-pro-kritiky-i-priznivce-zemana.html>. ISSN 1801-1438.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 4.3 hvězdiček / Hodnoceno: 10x


Přidat komentář

Vložit komentář