Arabské jaro na filmovém plátně - Nedáme se umlčet, Pátek důstojnosti

 22. duben 2013  Aneta Caltová   komentáře

Během Festivalu arabské kultury pořádaného každoročně studenty oboru Blízkovýchodních studií FF ZČU proběhl v prostorách FF ZČU v Sedláčkově ulici filmový večer ArabFILMfest. K letošnímu tématu Arabského jara ve filmu se promítaly dva dokumentární snímky, po nichž následovala krátká diskuze vedená odborníky na problematiku Blízkého východu. Večerem prováděl režisér Moris Issa a celkově proběhl ve spolupráci se Společností česko-arabskou a Nadací Anny Lindhové.

Arabské jaro na filmovém plátně - Nedáme se umlčet, Pátek důstojnostiArabské jaro na filmovém plátně - Nedáme se umlčet, Pátek důstojnosti

Během Festivalu arabské kultury pořádaného každoročně studenty oboru Blízkovýchodních studií FF ZČU proběhl v prostorách FF ZČU v Sedláčkově ulici filmový večer ArabFILMfest. K letošnímu tématu Arabského jara ve filmu se promítaly dva dokumentární snímky, po nichž následovala krátká diskuze vedená odborníky na problematiku Blízkého východu. Večerem prováděl režisér Moris Issa a celkově proběhl ve spolupráci se Společností česko-arabskou a Nadací Anny Lindhové.

První z filmů nesl název „Nedáme se umlčet“ (Zero Silence) a předkládal nám příběhy několika lidí, kteří byli aktivně zapojeni do protestů proti represivním režimům a nesvobodě ve třech vybraných zemích – Tunisku, Egyptě a Libanonu. Sběrný dokumentární snímek natočili tři švédští autoři v roce 2011, tedy přímo v době probíhajících revolucí. Skrze výpovědi mladých lidí (studentka, blogger, spisovatelka, novinář, hudebník,...) je nám předložen autentický pohled na frustrující situaci v jednotlivých zemích včetně osobních vzpomínek na krvavé potlačování protestů v ulicích či záměrného přerušování internetového připojení.

Právě díky internetu a sociálním sítím se svět mohl obratem dozvídat, co se v zemích děje – odtud pramení populární termín „Facebooková revoluce“. Jak však bylo během diskuze po dokumentu podotknuto, toto označení je zavádějící, jelikož revoluce se neodehrávala na Facebooku, nýbrž reálně v ulicích jednotlivých měst. Sociální sítě především napomohly probíhajícím protestům tím, že zprostředkovávaly informace, umožnily jejich sdílení a poskytly prostor pro komunikaci, což velmi urychlilo řešení tohoto problému.

Samotný název „Nedáme se umlčet“ evokuje touhu mladých lidí po svobodě slova a po zřízení demokratického režimu v rodné zemi. Ačkoliv jakékoliv změny k lepšímu byly v době natáčení dokumentu zahaleny mlhou, z každého protagonisty citelně dýchala víra v lepší budoucnost a světlejší zítřky.

Druhý film pocházel z dílny režisérky Sary Ishaq a byl nazván „Důstojnost nezná hranic“ (Karama Has No Walls – výraz „karama“ v arabštině znamená důstojnost). Jednalo se o autentické záběry z demonstrace proti diktatuře jemenského prezidenta Alího Abdalláha Sáliha. Manifestace proběhla 18. 3. 2011, v den označovaný jako Pátek důstojnosti (Karama Friday) na náměstí Tahrír (Change Square) v hlavním městě Sana’a. Protesty natáčeli dva mladíci na své ruční kamery – je zde tak zaznamenáno mnoho krvavých momentů, kdy vládní síly začaly střílet do davu protestujících. Na tomto místě je nutné podotknout, že celá demonstrace měla probíhat mírovým způsobem. Demonstrující muži v ulicích nebyli ozbrojeni, přesto se ale do jejich řad opakovaně snášel déšť nepřátelských kulek.

Součástí dokumentu jsou taktéž výpovědi obou kameramanů, kteří riskovali svůj život ve snaze zaznamenat tyto brutální praktiky a dát světu vědět, co se v Jemenu děje. Autentické záběry byly dále doplněny výpověďmi dvou otců, z nichž jeden v tento osudný den přišel o svého dospívajícího syna, druhému se devítiletý syn sice vrátil, avšak oslepen kulkou. Celkem během demonstrace přišlo o život 53 mužů a chlapců.

„Důstojnost nezná hranic“ je velmi emotivní snímek a zároveň silně frustrující, jelikož se systém od té doby bohužel nijak výrazně nezměnil. Tato skutečnost je uvedena v závěrečných titulkách filmu. Po skončení dokumentu následoval krátký exkurz do politické situace v Jemenu pod vedením Mgr. Veroniky Kramárekové, odbornicí na blízkovýchodní vztahy a jedné z organizátorek Arabfestu.

Odpovědná redaktorka: Nikola Klímová

Odpovědná korektorka: Tereza Špuláková

Titulní obrázek převzat z: www.arabfest.cz

Jak citovat tento text?

Caltová, Aneta. Arabské jaro na filmovém plátně - Nedáme se umlčet, Pátek důstojnosti [online]. E-polis.cz, 22. duben 2013. [cit. 2023-12-03]. Dostupné z WWW: <http://www.e-polis.cz/clanek/arabske-jaro-na-filmovem-platne-nedame-se-umlcet-patek-dustojnosti.html>. ISSN 1801-1438.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 3.8 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Přidat komentář

Vložit komentář