Anglicky v Pekingu?

 19. červenec 2008  Mgr. Ivana Gášková   komentáře

Napětí před začátkem 29. letních olympijských her v Pekingu vrcholí. V olympijském areálu se finišuje se zahradnickými i stavebními pracemi. Tuto středu se na Národním stadionu Ptačí hnízdo bude konat generálka zahajovacího ceremoniálu. 300 kilometrů silnic po celém městě je už dnes označeno nápisy, které striktně udávají, že v daných pruzích smí jezdit pouze vozy určené pro účely olympiády.

Anglicky v Pekingu?Anglicky v Pekingu?

Napětí před začátkem 29. letních olympijských her v Pekingu vrcholí. V olympijském areálu se finišuje se zahradnickými i stavebními pracemi. Tuto středu se na Národním stadionu Ptačí hnízdo bude konat generálka zahajovacího ceremoniálu. 300 kilometrů silnic po celém městě je už dnes označeno nápisy, které striktně udávají, že v daných pruzích smí jezdit pouze vozy určené pro účely olympiády.

U proslulého pekingského výletního místa – jezera Cho-chaj vyrostla v neděli expozice s olympijskou tématikou. Vyobrazuje jednotlivé sportovní disciplíny a přidává k nim vysvětlivky, aby měli místní možnost důkladně se seznámit se všemi sporty a také olympijskou grafikou, která se tvůrcům vcelku povedla. Informační panely výhradně v čínštině dokládají, že jsou určeny především k osvětě Pekiňanů.

Kousek opodál, u Nefritového ostrůvku, vyrostl olympijský informační stánek, výrazně označený a nepřehlédnutelný. Jemu podobných se v posledních dnech po Pekingu vyrojily stovky, možná tisíce. Sto tisíc dobrovolníků se od prvního července pohybuje u olympijských objektů a dalších čtyři sta tisíc lze potkat právě u stánků po celém městě.

O tuto neplacenou práci během srpna a září byl enormní zájem a pořadatelé měli z čeho vybírat. Do března se přihlásil téměř jeden milion dvě stě tisíc lidí. Valnou většinu dobrovolníků tvoří univerzitní studenti lingvistiky. Během olympiády a paralympiády se tak turisté mohou ptát na informace a žádat o radu v 8 nejrozšířenějších světových jazycích.

Jazykově vybavení jsou také recepční v hotelech. V těch luxusnějších je znalost angličtiny samozřejmostí, v některých pak hosta překvapí i základní znalostí další řeči. Hostely jsou na tom v tomto ohledu hůře, ale i přesto je většina jejich lůžek po dobu her zamluvená a sehnat ubytování pod 500 dolarů za noc je v těchto dnech téměř nadlidský úkol.

Největší slabinou jinak důmyslně vytvořeného systému jazykových služeb jsou taxikáři. Po devíti měsících v Pekingu jsem nedávno narazila na prvního řidiče, který se dokázal domluvit anglicky. „Anglicky jsem se začal učit sám, ve volném čase a za vlastní peníze. Je to ale celkem náročné, protože obvykle pracuji i 16 hodin denně.“

Tento muž ve věku mezi čtyřicítkou a padesátkou se během her stane díky své jazykové vybavenosti řidičem oficiálního olympijského vozu, který bude vozit funkcionáře, sportovce nebo VIP hosty. „Jako taxikář budu pracovat ještě 14 dní. Před nedávnem jsem získal ocenění Taxi Star, které náš dopravní podnik uděluje nejlepším řidičům. I díky tomu jsem dostal práci během olympiády. Patřím teď mezi nejlepších 500 taxikářů v Pekingu,“ chlubí se řidič jehož vůz zdobí z dálky viditelná červená hvězda.

Podmínky kladené na řidiče oficiálního vozu jsou relativně striktní. Kromě toho, že musí být spolehlivý, jezdit bezpečně bez nehod, by měl umět mluvit také cizím jazykem. Některé národní olympijské výbory se proto snažily zajistit si vlastní řidiče. Na čínské silnice však nestačí pouze mezinárodní řidičský průkaz. Místní policisté požadují při kontrolách také čínské řidičské oprávnění. To většina zahraničních adeptů na místo řidiče nedokázala splnit.

Na to, jak zvládnou organizátoři zajistit pohodlné cestování olympijským turistům, si musíme počkat ještě tři týdny. Možná se pro mnohé stane jízda pekingským taxíkem skutečným dobrodružstvím. Přesto přese všechno mohou být ale návštěvníci her klidní – místní taxikáři jsou povětšinou neagresivní a svým klientům naúčtují skutečnou cenu na taxametru.

Ivana Gášková, autorka pracuje v Číně jako novinářka.

Článek vyšel 15. 7. 2008 v Hospodářských novinách.

Titulní obrázek převzat z: http://www.sxc.hu/photo/169342

Jak citovat tento text?

Gášková, Ivana. Anglicky v Pekingu? [online]. E-polis.cz, 19. červenec 2008. [cit. 2024-03-02]. Dostupné z WWW: <http://www.e-polis.cz/clanek/anglicky-v-pekingu.html>. ISSN 1801-1438.

Autor Mgr. Ivana Gášková

Autor:

Studentka magisterského oboru Politologie na Fakultě filosofické ZČU, orientuje se na problematiku nedemokratických režimů a přechodů k demokracii v Latinské Americe.


[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 3.6 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Přidat komentář

Vložit komentář

unz

úterý, 29. červenec 2008
10:58

unz

Krátkou poznámku, není pravda, že během her nelze v Pekingu sehnat ubytování v hostelu pod 500 am. dolarů. Například na webu hostelworld.com lze sehnat hostel s volnou kapacitou (vzdálený 3km od olympijského parku) který si účtuje nějakých 32$ za noc. Příště bych doporučil ověřit si informace, než začnu psát do celostátního deníku :)Jinak hezké!


Napsal: unz [Odpovědět]

Ivana Gášková

úterý, 6. leden 2009
16:40

to unz:
Jste si tím jist(a)? Ono se toho na webu napíše. A zvláště pak v Číně. Ona je pak ta reálná situace úplně jiná. Věřte mi, já tu žiju...


Napsal: Ivana Gášková [Odpovědět]

Unz

čtvrtek, 15. leden 2009
11:35

unz

Máte pravdu v tom, že jist si být nemohu .o) Nicméně, služeb hostelworld.com využívám během roku často, a nikdy se mi nestalo, že by se skutečná cena lišila od té na webu. Hostelworld je renomovaná služba, do jejíhož katalogu se kdejaký "jouda" nedostane. Ale říkám, jist si být nemohu. Nicméně 500 dolarů za nejlevnější hostel, to je podle mne opravdu přehnané... ? :)


Napsal: Unz [Odpovědět]